Tureckie szkoły przestają uczyć o teorii ewolucji

Z programów tureckich szkół średnich ma zniknąć darwinowska teoria ewolucji, ponieważ władze uważają ją za kontrowersyjną i trudną do zrozumienia - podała agencja AP, powołując się na starszego rangą przedstawiciela resortu oświaty.

(fot. Grażyna Myślińska / FORUM)

Krytycy wykluczenia ewolucjonizmu z programów nauczania twierdzą, że prezydent Recep Tayyip Erdogan i jego zakorzeniona w islamie Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) podważają laickie fundamenty państwa tureckiego i od czasu, kiedy AKP doszła do władzy w 2002 roku, zaostrzają konserwatywne i motywowane Koranem przepisy, wprowadzając m.in. restrykcje dotyczące alkoholu.

Ze szkolnych podręczników biologii ma zniknąć rozdział pt. "Powstanie życia i ewolucja", a materiał na ten temat ma być dostępny jedynie dla 18- i 19-latków wybierających się na studia - poinformował w zamieszczonym w internecie wystąpieniu szef tureckiej rady oświatowej Alparslan Durmus.

"Zdajemy sobie sprawę, że jeśli nasi uczniowie nie mają zaplecza pozwalającego na zrozumienie założeń i hipotez lub jeśli nie dysponują wiedzą i naukowymi podstawami, nie będą w stanie pojąć niektórych kontrowersyjnych kwestii, pominęliśmy zatem cześć z nich" - powiedział.

Teoria ewolucji Karola Darwina jest odrzucana przez kreacjonistów, zarówno muzułmańskich, jak i chrześcijańskich, wierzących w dosłowny opis stworzenia świata przez Boga w Biblii i Koranie.

Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus wcześniej w tym roku określił darwinowską teorię jako "starą i nieświeżą", dodając, że niekoniecznie powinno się jej nauczać.

Zmiany w programie nauczania mają wejść w życie z początkiem roku akademickiego 2017/18. Sformułowane zostały zgodnie z "tureckimi wartościami" - podał Durmus.

Dotyczą one 51 programów nauczania od szkół podstawowych po średnie, włącznie ze (średnimi) szkołami religijnymi "Imam Hatip". Szkoły tego typu, mające szkolić kaznodziejów, powstały po zlikwidowaniu przez Ataturka madras - szkół teologicznych nauczających Koranu, prawa i języka arabskiego. W szkołach typu Imam Hatip obowiązuje program państwowy, w 40 proc. wypełniony kwestiami religijnymi. Nauki w systemie tych szkół pobierał sam Erdogan i duża część posłów AKP.

Lobbystyczne ugrupowanie Igitim-Is zabiegające o świeckie programy nauczania zgłosiło zastrzeżenia do nowych programów, argumentując, że zmiany zmniejszają znaczenie reform Mustafy Kemala Ataturka, który położył podwaliny nowoczesnej laickiej Turcji.

Według tureckiego ministerstwa edukacji narodowej w bieżącym roku działało 4185 szkół typu "Imam Hatip" z ponad 1,291 mln uczniów. W 2003 roku w 500 takich szkołach uczyło się blisko 85 tys. uczniów.

W Kościele katolickim kwestię ewolucjonizmu podjął w 1950 roku papież Pius XII, ogłaszając encyklikę "Humani Generis" (Rodzaj ludzki), w której odrzucona została teza o ewolucyjnym pochodzeniu ludzkiej duszy. Sama teoria ewolucji według tej encykliki należy do zagadnień, "które, choć należą do zakresu tzw. nauk pozytywnych, jednak mają pewien związek z prawdami wiary". "Humani Generis" mówi, że "Magisterium Kościoła nie zakazuje, żeby nauka ewolucjonizmu, o ile bada powstanie ciała ludzkiego z jakiejś już istniejącej żywej materii, była dyskutowana według obecnego stanu nauk i świętej teologii przez fachowców z obu stron; co do dusz bowiem, wiara katolicka każe nam przyjąć, że one bezpośrednio stwarzane są przez Boga".

klm/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 rttyuiop

Turcjqj jest na pierwszym miejscu % ilości kreacjoinstów, usa są drugie ( więc nie dziw że trump tam rządzi - z resztą on ma taki sam stosunek do ewolucji jak erdogan) Ogólnie nie wygląda to dobrze

! Odpowiedz
1 18 ~Polak

Jakie to ma znaczenie? Świat i tak się nie spodziewa po nich zbyt wiele.

! Odpowiedz
7 10 tomitomi

....czyli ,przejadając na język polski ; pisiorowatość dla wszystkich i w każdym calu Europy !

! Odpowiedz
7 7 ~silvio_gesell

Stare pytanie czy świat lepiej opisywać naukową przyczynowościa, czy religijną celowością. Jedno z drugim nie jest sprzeczne, ale trudno myśleć równocześnie na oba sposoby.

! Odpowiedz
8 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 9 polak_pl odpowiada (usunięty)

Ja nie wiem czy marksizmem... Nie czytałem nigdy Marksa. Sam do tego doszedłem. Ciężko odwrócić proces jeśli się przestało wierzyć. Zaczniesz wierzyć w Świętego Mikołaja jeśli nagle uświadomiłeś sobie, że on nie istnieje i to tylko piękna bajka?
To nie jest wojujący marksizm, to moje prywatne zdanie. Rozumiem, że jesteś wierzącym. Rozumiem. Masz pełne prawo żeby wierzyć w te czy inne bóstwo.
I jeszcze jedno - nigdy nie chciałbym się przekonwertować w żaden islam, religię chrześcijańską czy podobne wierzenia. Ja już połknąłem niebieską pigułkę. Z tego punktu już nie ma odwrotu, tak jest o wiele lepiej (dla mnie, bo rozumiem, że dla Ciebie jest lepiej jednak wierzyć że bóg/bogowie istnieją).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 19 plutarch

Zalewska i Gowin, nie idźcie idź tą drogą.

! Odpowiedz
9 16 ~DoRick

To teraz proste pytanie do Ciebie.... Na własne oczy kiedykolwiek widziałeś małpę czy Boga? Skoro widziałeś małpę, a Boga możesz pojąć tylko sercem (religia, wiara to tak samo nie jest nauka), a nie rozumem to na jakiej podstawie możesz stwierdzić, że istniejesz na podobieństwo kogoś, kogo nie ma?

! Odpowiedz
9 23 ~fkpis

To juz wiadomo na kim sie chce wzorowac nijaka zalewska z pisu w tak zwanej reformie edukacji.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil