Turecki Potok 2 ruszył. Dostawy gazu z Rosji do Bułgarii z ominięciem Ukrainy

Począwszy od 1 stycznia dostawy rosyjskiego gazu na Bałkany są dokonywane wyłącznie za pośrednictwem gazociągu Turecki Potok idącego pod Morzem Czarnym. Tranzyt przez Ukrainę, Mołdawię i Rumunię został wstrzymany - podał szef Bułgartransgazu Władimir Malinow.

(fot. Mikhail Metzel / Forum/TASS)

Oznacza to, że Gazociąg Transbałkański biegnący z Rosji przez Ukrainę oraz Rumunię do Bułgarii i następnie do Turcji, został całkowicie wyłączony z użytku. Dokonywano za jego pośrednictwem 85 proc. dostaw rosyjskiego surowca na potrzeby Bułgarii.

Władimir Malinow, który jest szefem bułgarskiego operatora przesyłowego Bułgartransgaz, wskazał też na zmianę punktu granicznego, przez który od 1 stycznia rosyjski gaz ziemny trafia na terytorium Bułgarii. Został on przeniesiony z miejscowości Negru Woda - miasta w południowo-wschodniej Rumunii - na punkt tranzytowy Malcodar-Strandża 2 zlokalizowany na granicy z Turcją, w południowo-wschodniej Bułgarii, w górach Strandża.

Rosyjski gaz jest teraz przesyłany do Bułgarii za pośrednictwem gazociągu Turecki Potok 2, który stanowi odgałęzienie gazociągu Turecki Potok biegnącego do Grecji. Jego przepustowość jest szacowana na 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Gaz trafi za jego pośrednictwem m.in. do Serbii oraz na Węgry.

Tranzyt do Grecji (3,2 metrów sześciennych rocznie) i Północnej Macedonii (0,2 mld metrów sześciennych rocznie) będzie odbywać się za pośrednictwem bułgarskiej infrastruktury połączonej z Tureckim Potokiem. (Wcześniej wykorzystywano gazociąg idący przez Ukrainę i Mołdawię, więc dostawy docierały inną trasą). Całkowicie wstrzymano tranzyt do Turcji, który wcześniej był realizowany za pośrednictwem Gazociągu Transbałkańskiego (15 mld metrów sześciennych rocznie.

Bułgaria - do niedawna prawie całkowicie uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu - potrzebuje dla funkcjonowania gospodarki ok. 3,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Większość dostaw szła dotychczas przez Gazociąg Transbałkański. Od 1 stycznia 2020 roku tranzyt omija Ukrainę, Mołdawię i Rumunię, ale także - Bułgarię, gdy chodzi o tranzyt rosyjskiego gazu do krajów bałkańskich. Państwa te tracą wpływy z tytułu tranzytu rosyjskiego gazu przez Gazociąg Transbałkański.

Szef Bułgartransgazu zapewnił, że zmiany w kierunkach tranzytu nie wpłyną na prace nad dalszą dywersyfikacją dostaw gazu, która stała się możliwa m.in. dzięki modernizacji gazociągu zrealizowanej przez Bułgartransgaz na wiosnę.

Stwierdził, że po zwiększeniu do 2,2 mld metrów sześciennych rocznie przepustowości nitki łączącej bułgarski system gazociągowy z greckim terminalem LNG w Revithoussa koło Aten, Bułgaria zyskała możliwość wyjścia z uzależnienia surowcowego od Rosji, m.in. poprzez zakup gazu skruplonego z USA.

To nie koniec planów rozwojowych - zaznaczył. "Nitką wraz dużym interkonektorem o przepustowości 5,5 mld metrów sześciennych rocznie, która połączy Bułgarię z terminalem LNG w greckim Aleksandrupoli, Bułgaria nie tylko zagwarantuje sobie dywersyfikację dostaw, lecz będzie w stanie zapewnić rewers gazu na północ, w tym - na Ukrainę.

Infrastruktura przesyłowa do Aleksandrupoli (w tym interkonektor) ma być gotowa do połowy 2020 r. Stanie się częścią gazowego korytarzu Północ-Południe - jak podkreślił szef Bułgartransgazu.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
141 79 znawca_inwestor

Brawo Bułgaria!

! Odpowiedz
155 105 znawca_inwestor

Niech żyje Bułgaria!

! Odpowiedz
150 102 znawca_inwestor

Brawo Bułgaria!

! Odpowiedz
6 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
184 124 znawca_inwestor

Brawo Bułgaria! Lubię ten kraj!

! Odpowiedz
210 141 ajwaj

To juz poszlo do Grecji i Makedonii

Mala, ambitna Bulgaria. postawila sie Sorosietom z UE + kal-bojom.
Stracila niestety kasiorke z SouthStream > to poszlo przez TurkiStream.

Ambitnie 7/24 Bulgarzy tluka kase.
PISa-PL bierze najdrozszy w swiecie gaz z parowców od Indian, z mrzonkami byc gazowym HUBem gdzies (np. w Mglawicy Andromedy w Kosmosie :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
201 114 ajwaj

W sobote bedzie Makrela w Berlinie, chodzi tez o wyscig o Nord Stream 3,
Holendrzy chcieli by byc na czele (zamykaja wydobycie np. przy zagrozeniu tam trzesieniami ziemi).

Ukraina spada do ligi lokalnej, ich uslugi tranzytu przy Turk Stream (omineciu UKR) zbedne
Ich Majdan przy okrzykach tez Kaczynskiego & co "slava UKR" zabralo im Krym, Donbas i nastapi. Zabralo UKR 3 mld. $$$ rocznie za tranzyt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
174 110 ajwaj odpowiada ajwaj

11.01.2020 Merkel w Moskwie znowu o Ukrainie,
pozycja PISy jest zabawno-tragiczna
Wspieranie, placenie, dostawy itd. dalo Polakom nic, Ukraincy widza w PL przyczyne ich nieszczesc.
Nawet nikt sie o jakiekolwiek stanowisko PAD, PISy-PL zapyta :)

! Odpowiedz
164 105 ajwaj odpowiada ajwaj

Niedolezny "kon trojanski" sekty PISy (bardzo kuleje :)), mieli "prywatyzowac=rozkradac"" majatek narodowy Bialorusi dla Panów masonerii (replay PL)
Jak zwykle w PISie lipa > integracja BR-ROS postepuje.

Teraz:
_____
""Chcą zrezygnować z dolara w opłatach za gaz w Mińsku.
Rząd i Narodowy Bank Białorusi zaproponowały rezygnację z opłat za gaz ziemny w walucie obcej w kraju, mówi strategia zwiększenia zaufania do waluty krajowej.
W dokumencie zauważono, że wymaga to zmian w umowie międzyrządowej z Rosją.
Po osiągnięciu porozumienia z Moskwą konieczne będzie dostosowanie dekretów prezydenckich w celu wykluczenia możliwości rozliczeń w walucie obcej pomiędzy mieszkańcami kompleksu paliwowo-energetycznego.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil