REKLAMA

Turcja: zatrzymano dziennikarkę tureckiego serwisu BBC

2016-11-26 20:36
publikacja
2016-11-26 20:36
Turcja: zatrzymano dziennikarkę tureckiego serwisu BBC
Turcja: zatrzymano dziennikarkę tureckiego serwisu BBC
fot. Osman Orsal / / FORUM

Hatice Kamer, dziennikarka pracująca dla tureckiego serwisu telewizji BBC, została w sobotę zatrzymana na południowym wschodzie Turcji, w regionie zamieszkanym przez Kurdów - poinformował tureckojęzyczny kanał BBC.

Kamer zatrzymano, gdy pracowała nad materiałem na temat wypadku w kopalni miedzi, w którym zginęło 10 osób. Według BBC dziennikarka usiłowała skontaktować się z rodzinami ofiar.

BBC podaje, że Ankara nie wyjaśniła przyczyn zatrzymania Kamer; turecki serwis BBC poinformował też, że jest ona członkiem regionalnego zarządu stowarzyszenia dziennikarzy.

Od nieudanego zamachu stanu z 15 lipca tureckie władze prowadzą czystki polityczne wymierzone zarówno w domniemanych sojuszników oskarżonego o inspirowanie puczu kaznodziei Fetullaha Gulena jak osoby podejrzewane o sympatie prokurdyjskie i niezależne media. Aresztowano 145 dziennikarzy. Światową opinią publiczną wstrząsnęło zwłaszcza zamknięcie opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet" i aresztowanie jego redaktora naczelnego oraz wielu dziennikarzy.

W połowie listopada na kilka dni zatrzymany został francuski dziennikarz Olivier Bertrand, pracujący dla internetowego portalu Les Jours. Władze tureckie zarzuciły mu, że jest autorem tekstów korzystnie przedstawiających zwolenników Gulena. W sprawie Bertranda interweniował w Ankarze szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault.

W tworzonym przez Dziennikarzy Bez Granic (RSF) dorocznym rankingu wolności prasy Turcja jeszcze przed lipcowym przewrotem zajmowała 151. miejsce na 180 i plasowała się za Tadżykistanem, a tuż przed Kongo.(PAP)

fit/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki