REKLAMA

Turcja wyrazi zgodę na wejście Finlandii do NATO. Stawia warunek

2022-12-06 16:05
publikacja
2022-12-06 16:05

Turcja zgodzi się na akcesję Finlandii do NATO, gdy Helsinki publicznie ogłoszą zniesienie embarga na dostawy broni dla Ankary - oświadczył we wtorek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

Turcja wyrazi zgodę na wejście Finlandii do NATO. Stawia warunek
Turcja wyrazi zgodę na wejście Finlandii do NATO. Stawia warunek
fot. Vitalii Vodolazskyi / / Shutterstock

Szef dyplomacji wypowiedział się przed planowanym na czwartek spotkaniem fińskiego ministra obrony Antti Kaikkonena z tureckim odpowiednikiem Hulusim Akarem.

"Wizyta fińskiego ministra w Turcji jest ważna dlatego, że nie usłyszeliśmy dotąd od Helsinek oświadczenia o zniesieniu wymierzonego w nas embarga na sprzedaż broni. Właśnie takiego oświadczenia oczekujemy" - powiedział Cavusoglu.

Po wspólnym złożeniu wniosku o wstąpienie do NATO przez Finlandię i Szwecję w maju tego roku Ankara wyraziła sprzeciw wobec przyjęcia tych państw do Sojuszu, oskarżając je o zagrażające bezpieczeństwu Turcji wspieranie organizacji określanych przez nią jako terrorystyczne.

Według osiągniętego w czerwcu porozumienia oba nordyckie kraje zgodziły się na "zajęcie się nierozstrzygniętymi tureckimi wnioskami o deportację czy ekstradycję". Państwa te miały również utworzyć "bilateralne ramy prawne", ułatwiające proces ekstradycji i wzmacniające wzajemną współpracę oraz zobowiązały się nie wspierać YPG/PYD - organizacji syryjskich Kurdów, która według Ankary jest częścią radykalnej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz organizacji islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o przeprowadzenie w 2016 roku nieudanego zamachu stanu.

Turcja domaga się również zniesienia embarga na dostawy broni, które część państw - w tym Szwecja, Finlandia i Niemcy - nałożyły na kraj w związku z rozpoczętą w 2019 roku interwencją militarną w północnej Syrii. Szwecja pod koniec września ogłosiła zniesienie embarga na eksport broni do Turcji. (PAP)

jbw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zoomek
Turcja to islam. Naprawdę to nieporozumienie w NATO.
vacarius
Ażeby Turasy nam stawiały jakieś warunki. Wywalić ich z NATO. Ale po wojnie na Ukrainie bo puki co się trochę przydają.
raf2004
Turcję już dawno powinni wywalić z NATO za robienie interesów z ruskimi.
mkx
Turcja to taki Orban tyle, że w NATO. O każde g* będą szantażować. Zero wysokopoziomowego konsensusu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki