Turcja i Izrael po sześciu latach ponownie wymieniły ambasadorów

Po sześciu latach od izraelskiego ataku na płynącą do Strefy Gazy Flotyllę Wolności, w którym zginęło 10 obywateli tureckich, Izrael i Turcja ponownie wymieniły ambasadorów.

Turcja i Izrael po sześciu latach ponownie wymieniły ambasadorów
Turcja i Izrael po sześciu latach ponownie wymieniły ambasadorów (fot. Umit Bektas / Reuters)

Ambasadorem Turcji w Izraelu został w środę dyplomata Kemal Okem, doradca premiera ds. polityki zagranicznej. Dzień wcześniej obowiązki ambasadora Izraela w Ankarze objął dyplomata Eitan Naeh.

Turcja była jednym z najbliższych sojuszników Izraela w regionie, ale relacje między obu krajami ochłodziły się gwałtownie po przeprowadzonym pod koniec maja 2010 roku przez izraelskich komandosów ataku na turecki statek "Mavi Marmara", który płynął w składzie międzynarodowej Flotylli Wolności z pomocą humanitarną dla palestyńskiej Strefy Gazy. Turcja zareagowała zerwaniem stosunków.

Latem br. oba kraje wynegocjowały umowę o normalizacji stosunków. Izrael zgodził się wypłacić rodzinom zabitych obywateli tureckich odszkodowania - w sumie 20 milionów dolarów. Ankara z kolei postanowiła odstąpić od ścigania byłych dowódców izraelskiej armii w związku z atakiem komandosów z tego kraju na Flotyllę Wolności. (PAP)

az/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil