REKLAMA

Turcja: hakerzy zamieścili w sieci bazę z danymi osobowymi 50 mln ludzi

2016-04-05 03:09
publikacja
2016-04-05 03:09
Turcja: hakerzy zamieścili w sieci bazę z danymi osobowymi 50 mln ludzi
Turcja: hakerzy zamieścili w sieci bazę z danymi osobowymi 50 mln ludzi
/ YAY Foto

Grupa hakerów opublikowała w poniedziałek w sieci bazę, która zawiera najprawdopodobniej dane osobowe 50 mln obywateli Turcji. Jeśli zgodność danych zostanie potwierdzona, będzie to największy wyciek personaliów - w dziejach - pisze agencja Associated Press.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Baza obejmuje łącznie 49 611 709 nazwisk i zawiera również numery identyfikacyjne (odpowiednik PESEL-u), adresy, daty urodzenia oraz imiona i nazwiska rodziców.

Dziennikarze śledczy AP sprawdzili wyrywkowo informacje dot. dziesięciu osób nie będących obywatelami Turcji. W ośmiu przypadkach ich dane pokrywały się z personaliami ujawnionymi przez cyberprzestępców.

Hakerzy z satysfakcją wyróżnili dane osobowe czołowych polityków tureckich: prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i premiera Ahmeta Davutoglu.

Zamieścili też specjalne przesłanie dla obu mężów stanu. Napisali w nim: "I któż by pomyślał, że wstecznictwo ideologiczne, kumoterstwo i podsycanie ekstremizmu religijnego, może doprowadzić do technologicznej zapaści i bez tego słabej infrastruktury?"

Portal, na którym opublikowano bazę danych, należy do islandzkiej grupy hakerskiej, która posługuje się w swej działalności serwerami zlokalizowanymi w Rumunii.

Agencja podkreśla, że władze w Ankarze nie są jedynymi, które stały się obiektem podobnych ataków i przypomina, że w kwietniu 2015 r. z powodu włamania do serwerów w USA dokonanego przez hakerów pochodzących najprawdopodobniej z Chin wyciekły dane pracownicze 22 mln Amerykanów. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~StanRS
To teraz będzie zalew Europy arabami, pakolami, afganami, murzynami z tureckimi paszportami. I o to w tym wszystkim chodziło.
~trt5
czy nasze dane w Polsce sa bezpieczne?
czy chcesz oddac swoje dane urzednikowi? odcisk palca itd?
pomysl i przypomnij sobie to zdarzenie jak bedziesz decydowac
~Nie_taki_znowu_młod
Trzeba było zaciągnąć 50 mln kredytów to by może Turcji przemówiło do rozumu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki