Turcja: 34 osoby skazane na dożywocie za próbę zamachu na Erdogana

Sąd w Mugli na południowym zachodzie Turcji w środę skazał na dożywocie 34 osoby, w tym żołnierzy, z oskarżenia o próbę zamachu na prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana podczas udaremnionego puczu w lipcu 2016 roku - poinformowały tureckie media.

(ZUMA Wire)

Jeden były żołnierz został uniewinniony. Ze sprawy wyłączono akta trzech innych osób, w tym sądzonego zaocznie islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, który według Ankary stoi za próbą zamachu stanu - podały stacje telewizyjne NTV i CNN Turk.

Wśród skazanych na dożywocie jest były generał Gokhan Sonmezates, uważany za przywódcę grupy puczystów z zadaniem "pojmania lub zabicia" Erdogana - dodały telewizje.

Zanim zaczęło się odczytywanie wyroków, kończące ponad siedmiomiesięczny proces, oskarżeni wygłosili oświadczenia; część z nich powiedziała, że nie wierzy w sprawiedliwy wyrok, bo na sąd wywierana jest presja polityczna.

"Słowa nic tu nie znaczą, bo nie dostaliśmy szansy na sprawiedliwy proces" - powiedział jeden z sądzonych oficerów Gokhan Sen.

Mugla jest położona niedaleko luksusowej miejscowości wypoczynkowej nad morzem Marmara, z której Erdogan wraz z rodziną zdołał zbiec w dzień puczu przed grupą zbuntowanych żołnierzy, którzy krótko potem wtargnęli na teren jego hotelu.

Jak pisze agencja AFP, to jeden z najważniejszych procesów wytoczonych w Turcji w następstwie zeszłorocznego puczu.

Ponad 240 osób zginęło w noc zamachu stanu z 15 na 16 lipca ub. roku, gdy uczestnicy zamachu stanu zaatakowali parlament i bezskutecznie próbowali obalić rząd. Następstwem udaremnionego puczu stało się aresztowanie ponad 50 tys. ludzi i obejmująca ponad 150 tys. osób czystka w aparacie państwowym. (PAP)

akl/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil