Trzech bliskich współpracowników Trumpa ma dołączyć do administracji

Prezydent elekt USA Donald Trump zaproponował senatorowi Jeffowi Sessionsowi objęcie funkcji prokuratora generalnego - poinformowano w piątek. Stanowisko dyrektora CIA zaoferowano Mike'owi Pompeo a doradcy ds. bezpieczeństwa Michaelowi T. Flynnowi.

Wszyscy trzej stanowili bliskie zaplecze prezydenta elekta. O propozycjach objęcia tych funkcji poinformowała anonimowa osoba uczestnicząca w procesie przekazania władzy w Białym Domu. Według jej wiedzy cała trójka przyjęła propozycję Trumpa.

Jak tłumaczy agencja Reutera potencjalny prokurator generalny był podczas kampanii wyborczej oddanym zwolennikiem Trumpa. Wielokrotnie prezentował podobne do prezydenta elekta poglądy na temat np. imigracji i z entuzjazmem wypowiadał się m.in. o pomyśle budowy muru na granicy z Meksykiem.

Tymczasem Flynn to emerytowany generał i były szef Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA), znany z konserwatywnych i radykalnych poglądów. 57-letni Flynn już podczas kampanii wyborczej był jednym z najbliższych doradców Donalda Trumpa ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Zasłynął wówczas z ostrych wypowiedzi na temat islamu oraz islamskiego terroryzmu, który uważa za największe zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych.

Natomiast Pompeo to polityk Republikanów, który w przeszłości mocno krytykował politykę obecnego prezydenta Baracka Obamy, szczególnie porozumienie nuklearne z Iranem.

Jednak jak podkreślają Republikanie ws. tych nominacji trzeba poczekać na oficjalne ogłoszenie ze strony Trumpa. Agencja Associated Press przewiduje, że nastąpi to jeszcze w piątek. (PAP)

lm/ jbp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil