WAŻNE

Trzaskowski o zniesieniu zakazu handlu w niedziele: potrzebne są konsultacje

2020-07-02 20:49
publikacja
2020-07-02 20:49
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski uważa, że w sprawie ewentualnego zniesienia zakazu handlu w niedziele potrzebne są konsultacje z pracodawcami i związkami zawodowymi. Podkreślił, że każdy pracownik powinien mieć prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu.

Trzaskowski był w czwartek gościem programu "Kropka nad i", która tym razem odbyła się w formule także pytań od widzów. Jeden z nich zapytał kandydata KO, czy jest zwolennikiem zniesienia zakazu handlu w niedziele.

Obecny prezydent Warszawy odpowiedział, że w tej sprawie potrzebne są szerokie konsultacje. "Trzeba dyskutować o tym, dlatego, że jeżeli chodzi o kwestie wychodzenia z epidemii, zbliża się niestety bardzo trudny czas dla gospodarki. Trzeba tę gospodarkę pobudzać, ale taka rozmowa mogłaby się toczyć wyłącznie w konsultacjach ze związkami zawodowymi, z przedsiębiorcami" - zaznaczył Trzaskowski.

Jego zdaniem każdy pracownik musi mieć prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu. "Natomiast można by było się zastanowić, czy może to być na zasadach rotacji" - dodał kandydat KO na prezydenta.

Kolejne z pytań, zadane przez młodą dziewczynę, dotyczyło perspektyw dla młodych ludzi, tak by mieli m.in. możliwość zakupu własnego mieszkania i założenia rodziny.

Trzaskowski ocenił, że jednym z największych grzechów rządów PiS są niekorzystne zmiany w edukacji. Według niego reformy wymagają podstawy programowe, tak by mniej było "kucia na pamięć", a więcej kształtowania umiejętności uczniów.

Polityk zaproponował też powrót do stworzonego w czasie rządów PO-PSL programu "Mieszkanie dla młodych", w ramach którego państwo finansowało młodym osobom wkład własny do kredytu na zakup własnego "M". "Państwo powinno wziąć na siebie ten obowiązek po to, żeby młodzi mieli szanse na mieszkanie" - zaznaczył Trzaskowski.

Przekonywał ponadto, że samorządy lepiej, niż rząd sprawdzają się w kwestii budowy tanich mieszkań na wynajem. "Proszę zobaczyć, co zrobił PiS - obiecał sto tysięcy mieszkań, że będą budowane, a w tej chwili jest tysiąc mieszkań w budowie. My do końca tego roku w Warszawie przez dwa lata wybudujemy tych mieszkań siedemset, na tani wynajem. Tu trzeba wesprzeć samorządy" - powiedział Trzaskowski. Dodał, że koszty takiego wynajmu to połowa ceny rynkowej.

Kandydat KO przypomniał ponadto swój postulat wprowadzenia w całym kraju darmowych żłobków i przedszkoli. Dzięki temu - jak tłumaczył - młode matki miałyby większe szanse powrotu na rynek pracy. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki