Trzaskowski: "500 plus" musi być bronione, wiek emerytalny bez zmian

2020-07-02 21:30
publikacja
2020-07-02 21:30
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Programy, które pomagają ludziom muszą być utrzymane; "500 plus" musi być bronione - zadeklarował w czwartek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Dodał, że "nie ma też mowy o podwyższeniu wieku emerytalnego".

Trzaskowski odpowiadał w TVN24 na pytania od widzów. Mówił m.in. o ochronie zwierząt, utrzymaniu programów społecznych, wieku emerytalnym i problemach z demografią.

Kandydat KO przekonywał, że byłby prezydentem niezależnym i nie ulegałby naciskom swojego ugrupowania politycznego. "Z Borysem Budką mamy świetne relacje, rozmawiamy o wielu problemach, korzystam z jego doświadczenia, bo jest np. prawnikiem i ma dużo większą wiedzę niż ja. Natomiast nie ma takiej sytuacji, że ktoś może mi coś kazać, ewentualnie może mi doradzić" - zapewnił Trzaskowski.

Pytany o ochronę zwierząt w Polsce przypomniał, że jako prezydent stolicy przyjął ostatnio do schroniska na Paluchu 100 psów z Radys. Oświadczył, że będzie chciał powołać pełnomocnika do spraw zwierząt. Wyraził także chęć debaty na temat utrzymania hodowli zwierząt futerkowych. Zadeklarował też, że jest "absolutnym wrogiem" wykorzystywania zwierząt w cyrku.

Trzaskowski był też pytany o opinię na temat programu "Rodzina 500 plus" oraz o podwyższenie wieku emerytalnego.

Jak zapewnił, nigdy nie zagłosował za podwyższeniem wieku emerytalnego, bo nie był posłem w 2012 r. "Nie zagłosowałem za obniżeniem. To prawda. Natomiast ja mówię jasno, na tym polega szczerość: tak, mieliśmy inne zdanie, ale pod wpływem rozmów i tego, że dzisiaj mamy epidemię i musimy ratować każde miejsce pracy, programy, które pomagają ludziom muszą być utrzymane. +500 plus+ musi być bronione. Tak, nie będzie też mowy o podwyższeniu wieku emerytalnego" - oświadczył kandydat KO na prezydenta.

Zaznaczył, że tym różni się od obecnej partii rządzącej i prezydenta Andrzeja Dudy, że jest w stanie powiedzieć, "co zostało zrobione źle". "Nam się wydawało, że jeśli będziemy budowali infrastrukturę, będziemy robili zwolnienia podatkowe, będziemy budowali żłobki i przedszkola to ludzie to docenią. Nauczyliśmy się, że ludzie nam powiedzieli jasno: chcemy poczuć transformację w kieszeni" - wskazał Trzaskowski.

"Mam na tyle odwagi, żeby powiedzieć, że wtedy zrobiliśmy błąd. Donald Tusk zrobił błąd, a dzisiaj wyciągnęliśmy z tego wnioski" - podkreślił. Dodał jednocześnie, że "PiS dokonał trafnej diagnozy niektórych zjawisk". Zaznaczył, że "problem polegał na tym, że udało się 500 plus, ale nie udało się innych rzeczy".

Trzaskowski pytany o rozwiązanie problemu demograficznego, odpowiedział, że jego pomysłem jest m.in. wprowadzenie finasowania in-vitro z budżetu państwa. Wymienił też rozwój żłobków i przedszkoli. Zadeklarował, że będą to jego pierwsze inicjatywy po objęciu urzędu.

Pytany, czy podpisałby ustawę o podatku od smartfonów i tabletów, odpowiedział, że zawetuje każdy podatek, który obciąża obywateli. "Natomiast jeśli przyjęlibyśmy rozwiązanie francuskie, że to firma musiałaby się podzielić swoim zyskiem z twórcami, to jestem zwolennikiem tego rozwiązania" - oświadczył Trzaskowski.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
knife
A jak inaczej jak nie z kieszeni nabywców firma będzie dzielić się z zaiksem?
Totalny brak pojęcia jak ekonomia funkcjonuje.
Normalnie K A B A R E T

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki