REKLAMA

W Mińsku masowe zatrzymania uczestników protestu

2020-09-20 16:31, akt.2020-09-20 17:57
publikacja
2020-09-20 16:31
aktualizacja
2020-09-20 17:57
fot. VASILY FEDOSENKO / FORUM/Reuters

Funkcjonariusze struktur siłowych rozpoczęli masowe zatrzymania uczestników protestu w Mińsku. Wcześniej kolumny demonstrantów, liczące co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, przeszły ulicami miasta.

Do zatrzymań doszło przy skrzyżowaniu Prospektu Niepodległości z ulicą Kozłowa, gdzie skoncentrowana była duża liczba funkcjonariuszy struktur siłowych i sprzętu milicyjnego.

Część dużej kolumny demonstrantów, która dotarła wcześniej do tego miejsca, została odcięta przez siły specjalne milicji OMON i rozpoczęły się zatrzymania – poinformowała Nasza Niwa, według której zatrzymano „dziesiątki osób”.

W Mińsku odbywa się w niedzielę kolejny protest przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich – Marsz Sprawiedliwości.

Do pierwszych zatrzymań doszło na początku demonstracji. Na liście zatrzymanych centrum Wiasna jest już ponad 40 osób.

Informacje o zatrzymaniach dochodzą z Grodna, gdzie w niedzielę również odbywał się marsz protestu. Według portalu TUT.by zatrzymano kilkadziesiąt osób. Wśród nich jest – jak podaje Hrodna Life – znany historyk Alaksandr Smalanczuk. Na zdjęciach i nagraniach z Grodna widać, że niektórych zatrzymań dokonywano brutalnie – funkcjonariusze m.in. rozbili szyby w aucie i wyciągnęli z niego kierowcę.

W Brześciu, jak poinformowali uczestnicy tamtejszego protestu, milicja użyła gazu łzawiącego lub pieprzowego. Według portalu TUT.by demonstrowały tam tysiące ludzi, doszło do masowych zatrzymań.

Zatrzymani są także, jak podaje centrum Wiasna, w Homlu i Mohylewie. W Mińsku Wiasna zna na razie nazwiska 21 zatrzymanych.

Protesty odbyły się też w Lidzie i innych miastach.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki