Trump wygrał w Michigan przewagą 11 tys. głosów

Przewagą niecałych 11 tys. głosów kandydat Republikanów Donald Trump pokonał kandydatkę Demokratów Hillary Clinton w wyborach prezydenckich w stanie Michigan - podały w poniedziałek miejscowe władze. W stanie głosowało blisko 4,8 mln obywateli.

Trump wygrał w Michigan przewagą 11 tys. głosów
Trump wygrał w Michigan przewagą 11 tys. głosów (fot. JONATHAN ERNST / FORUM)

W przeliczeniu na procenty przewaga Trumpa wynosi zaledwie 0,2 pkt. proc. Na Trumpa głosowało 47,5 proc., a na Clinton - 47,3 proc. mieszkańców Michigan. Ale zgodnie z regułami wyborów zwycięstwo Trumpa oznacza, że zdobywa on wszystkie przypadające na stan głosy elektorskie, a jest ich 16.

To oznacza, że Trump zdobył w wyborach 306 głosów elektorskich, a Clinton - 232. Wymagana większość, by dostać się do Białego Domu, wynosi 270 z 538 głosów elektorskich.

Ostateczne policzenie głosów w Michigan, jednym z tzw. stanów wahających się, zajęło blisko trzy tygodnie.

Natomiast w skali całego kraju przewaga Clinton nad Trumpem wyniosła blisko 2,24 mln głosów. Jak podaje niezależny ośrodek The Cook Political Report zbierający najnowsze dostępne dane, na Clinton głosowało ponad 64,66 mln Amerykanów, a na Trumpa ponad 62,42 mln. W ujęciu procentowym dostali oni odpowiednio 48,1 proc. oraz 46,5 proc.

W sumie w wyborach głosowało 134,3 mln osób, z czego ponad 7,2 mln (5,4 proc.) zagłosowało na innych kandydatów niż Trump i Clinton.

Ostatni raz sytuacja, gdy kandydat Demokratów dostał więcej głosów, ale nie został prezydentem USA, zdarzyła się w 2000 roku. Wiceprezydent Al Gore przegrał wtedy z George'em W. Bushem, który dostał o prawie 544 tys. głosów mniej. (PAP)

kot/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 10 ~abc

Plotki krążą że Clinton ok 4,5 mln umarlaków postawiła na nogi i zmobilizowała do zagłosowania na nią... to że uzyskała niby więcej głosów to trochę ściema...

! Odpowiedz
0 6 ~lori

największe swiństwo , nazywanie wyborców idiotami.....

! Odpowiedz
5 7 ~REall

PO- SMARKAŃCE po-LICZCIE TEŻ JESZCZE RAZ ,

! Odpowiedz
3 11 ~sdsadas

policzcie jeszcze raz może wam się uda!

! Odpowiedz
0 8 ~policzmy_głosy

Nie ma zagrożenia dla uczciwości przebiegu wyborów; tworzenie atmosfery histerii służy anarchizowaniu państwa - napisali prezesi Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i wiceszef KRS we wspólnym apelu do polityków i mediów. To jest odmęt absurdu i szaleństwa politycznego - Komorowski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 ~Ludzik

Jakby odliczyć głosy oddane na demokratów przez nielegalnych imigrantów (co to w ogóle ma znaczyć?), to przewaga Trumpa byłaby dużo wyższa.

! Odpowiedz
2 12 ~Kukiz-wojownik

Polska ma taka sama oszukancza ordynacje. Glosuje sie na partie i do sejmu dostaja sie ludzie nawetvz 1000 glosow zas ci z setka tysiecy sa poza parlamentem bo partia nie doskoczyla progu. Patrzcie na nasze podworko usa sie nie martwcie...

! Odpowiedz
3 15 ~mbbm

Zalety ordynacji nieproporcjonalnej.

! Odpowiedz
0 2 ~last_starfighter

My mamy "proporcjonalną" tak bardzo, że korwinowcy nie weszli do Sejmu. O włos. Szkoda, bo może wiele znakomitych pomysłów dobrej zmiany (pierwsza z brzegu "rejestracja SIM") wymagałoby zgody jakiegoś koalicjanta.

! Odpowiedz
1 36 ~heeeee

Może tak policzyć głosy PSL-u w wyborach samorządowych

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil