Trump ogłosi bliskowschodni plan pokojowy, zwany "porozumieniem stulecia"

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że we wtorek ogłosi swój długo wyczekiwany i kontrowersyjny plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Wyraził przy tym nadzieję, że Palestyńczycy, którzy na wstępie odrzucili projekt, ostatecznie zmienią zdanie.

(fot. Leah Millis / Reuters)

Szczegóły planu Trump ma przekazać we wtorek o godz. 18 czasu polskiego w towarzystwie premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Prezydent USA poinformował o tym podczas spotkania z izraelskim przywódcą w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

Trump odmówił w poniedziałek podania szczegółów swojej bliskowschodniej propozycji. Podkreślił jednak, że jest ona dobra dla strony palestyńskiej. W jego ocenie plan "ma dużo sensu dla każdego".

Netanjahu uznał z kolei, że plan "może być szansą stulecia". Trump ma zaplanowane również w poniedziałek rozmowy z liderem izraelskiej opozycji Bennym Gantzem.

Dwóch największych rywali na izraelskiej scenie politycznej przyleciało do Waszyngtonu specjalnie na ostatnie konsultacje przed ogłoszeniem planu. Nie chcąc wpływać na kampanię wyborczą w Izraelu, amerykańska administracja przekładała wcześniej upublicznienie swojej pokojowej propozycji rozwiązania wieloletniego konfliktu między Izraelem i Palestyną.

W czwartek, gdy w izraelskich mediach pojawiły się pierwsze doniesienia o założeniach planu Trumpa, Autonomia Palestyńska poinformowała, że odrzuci plan, ponieważ w sposób nieuczciwy faworyzuje on stronę izraelską. Palestyńskie dzienniki ostrzegły, że próba wdrożenia tego projektu zniweczy wszelkie szanse na pokój i sprawi, że region wejdzie w nową fazę konfliktu.

Izraelskie kanały telewizyjne podały, że plan przygotowany przez Biały Dom przewiduje przekazanie Izraelowi całej Jerozolimy, wszystkich żydowskich osiedli na terenach okupowanych na Zachodnim Brzegu oraz Doliny Jordanu, a państwo palestyńskie będzie mogło powstać tylko wtedy, gdy Autonomia Palestyńska uzna Izrael, a Hamas zostanie rozbrojony.

Palestyńczycy domagają się utworzenia państwa, którego stolicą byłaby Jerozolima Wschodnia, a terytorium obejmowałoby Zachodni Brzeg i Strefę Gazy.

Głównymi architektami planu bliskowschodniego, który Trump nazywa "porozumieniem stulecia" lub "ostatecznym porozumieniem", był wysłannik USA na Bliski Wschód Jason Greenblatt, który odszedł już z administracji, oraz zięć Trumpa Jared Kushner.

Strona palestyńska bojkotuje inicjatywy Waszyngtonu od grudnia 2017 roku, kiedy to Trump ogłosił uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela. Palestyńczycy ocenili wówczas, że decyzja prezydenta USA dyskwalifikuje amerykańską administrację jako bezstronnego mediatora w konflikcie bliskowschodnim.

Napięcie między USA i Palestyńczykami wzrosło jeszcze, gdy w listopadzie 2019 roku sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu nie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

W ocenie AFP i Associated Press termin i sposób ogłoszenia planu pokojowego, bez udziału strony palestyńskiej, wskazuje na to, że Trump postanowił zarazem udzielić poparcia politycznego swemu bliskiemu sojusznikowi Netanjahu i samemu zbić na tym kapitał polityczny.

Według AP Trump nie tylko stara się przy okazji odwrócić uwagę od prowadzonej wobec niego procedury impeachmentu, ale też scementować w roku wyborczym poparcie najbardziej proizraelskich wyborców, czyli ewangelikalnych protestantów. Sondaże wykazują, że 79 proc. Amerykanów z tej grupy bardzo dobrze ocenia Trumpa.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ baj/ kar/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 ajwaj

Update do nizej:

„Umowa stulecia”: premier Izraela z USA pilnie wyjeżdża do Moskwy
Izraelski premier Benjamin Netanjahu jutro, 29 stycznia, przyjedzie do Moskwy z Waszyngtonu. Netanjahu postanowił osobiście przedstawić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi „ofertę stulecia”, zapoznając się ze wszystkimi szczegółami.

Obecnie premier Izraela odwiedza Waszyngton, gdzie na spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem omówiono plan rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Ten dokument nazywa się „umową stulecia”. Według Trumpa plan ugody będzie odpowiedni dla obu stron.

O tym, że Netanjahu natychmiast trafi do rosyjskiej stolicy, informowały źródła w administracji premiera.

Prezydent USA obiecał, że dzisiaj o 12:00 (18:00) przedstawi plan dotyczący porozumienia palestyńsko-izraelskiego.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ajwaj

Mocarstwa swiatowe PISy tj. Litwa, Lotwa, UKR, Estonia beda konsultowac,
....kiedys... chyba..moze

! Odpowiedz
10 20 samsza

Po co się tak wysilać. Putin podeśle Izraelowi jeszcze parę milionów nowych obywateli to tam i tak będą pisać cyrylicą i noisić ruskie onuce.

! Odpowiedz
3 23 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
47 23 ajwaj

Prez. Trump próbuje odkrecac masakre deep-state NEOCON+Dems.
Zaczeli "Arabska Wiosne", jak zwykle zabici, ruiny, ucieczka ludzi, nedza itd.
Przy uzyciu róznych wasalików-kompradorów typu PIS TW Balbina & Co.
Juz prawie 20 lat temu Condoleezza Rice & Co. na Bliskim Wschodzie przeprogramowala polityke o 180 stopni. przywiezli nowe wytyczne, swiat mial byc ich (skojarzenia OK). Permanentna masakra Korea Pln., Chiny, Rosja, UKR itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 57 prs

Dramat..
Krew na rekach.

Niech im da pol jakiej pustyni w Stanach, zostawi Palestynczykow w spokoju przestanie sie tam wtracac.. Pokoj zagwarantowany na wiecej niz 100 lat..

! Odpowiedz
8 96 kimdzongtusk

Ło matko ! Jak Jankesi wprowadzają pokój i demokrację to pachnie to wojną

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil