Bolton: Spodziewam się spotkania Trumpa i Zełenskiego w Polsce

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton spodziewa się, że w Polsce dojdzie do spotkania prezydentów USA i Ukrainy Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego. Obaj przywódcy będą uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

„Liczymy, że prezydenci będą mieli możliwość rozmowy w Warszawie w ramach uroczystości poświęconych 80-leciu początku II wojny światowej” – oświadczył Bolton we wtorek w czasie swojej wizyty w Kijowie.

„Jestem optymistyczny w związku ze spotkaniem w Warszawie. Przywódcy mieli już bardzo ciepłe rozmowy (…) i znów będą mieli taką możliwość, chociaż nie wiem, jak długo będzie trwało spotkanie (z Trumpem), biorąc pod uwagę udział w ceremonii” – powiedział, cytowany przez ukraiński portal Europejska Prawda.

Główne uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w nadchodzący weekend. Do udziału w nich zostali zaproszeni do Polski przywódcy państw członkowskich NATO, Unii Europejskiej i krajów Partnerstwa Wschodniego, do którego należy też Ukraina.

Bolton przyleciał do Kijowa, gdzie - jak wyjaśnił – zamierza poznać priorytety nowych ukraińskich władz. Zapewnił też, że dobrze prosperująca Ukraina jest w interesie narodowym USA. Jego wizyta potrwa do czwartku, kiedy zaprzysiężony zostanie wybrany w lipcu nowy ukraiński parlament.

Wcześniej media w Stanach Zjednoczonych pisały, że Bolton ma przekonać władze Ukrainy, by nie sprzedawały chińskiemu holdingowi Beijing Skyrizon Aviation przedsiębiorstwa Motor Sicz z siedzibą w Zaporożu. Jest to jeden z największych na świecie producentów silników do wojskowych samolotów transportowych i śmigłowców.

Źródła dziennika "Wall Street Journal" twierdzą, że zdaniem Waszyngtonu dzięki tej transakcji Pekin może otrzymać dostęp do nowych technologii obronnych, a zaangażowanie Boltona w tę sprawę świadczy, iż jest ona ważna dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Z Kijowa Jarosław Junko 

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ajwaj

Kal-boje boja sie nawet technologi Motor-Sich,
radzieckiej z przed 30 lat.

! Odpowiedz
22 12 talmud

czy "pierwsza dama" bedzie podawala kawe dla trumpa & zelenskiego ?
bolton powinien organizowac wiecej imprez w polin bo jest tania & dobra obsluga....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil