Trump: Nie chcę teraz rozmawiać z prezydentem Chin

2020-05-14 17:05
publikacja
2020-05-14 17:05

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że „nie chce teraz rozmawiać z przywódcą Chin Xi Jinpingiem". Wyjaśnił, że „jest bardzo rozczarowany” postawą Pekinu w kwestii pandemii koronawirusa i jego zdaniem Chiny mogły zatrzymać rozprzestrzeniania się wirusa na wczesnym etapie.

/ Reuters

„Mam bardzo dobre relacje (z nim), ale w tej chwili nie chcę z nim rozmawiać” - powiedział Trump w wywiadzie dla Fox Business. Dodał, że postawa Chin w sprawie rozprzestrzeniania się koronawirusa położyła się cieniem na umowę handlową Waszyngtonu z Pekinem.

"Nie powinni nigdy do tego dopuścić - powiedział Trump o pandemii, która swój początek miała w Chinach - Zawarliśmy świetny interes, ale teraz to nie jest dla mnie to samo. Ledwie atrament wysechł, a nadeszła epidemia. Teraz wszystko jest inne". Zapytany o możliwe środki odwetowe USA wobec Chin, Trump ostrzegł jedynie, że „jest wiele rzeczy, które możemy zrobić. Możemy także zakończyć wszystkie relacje z nimi”.

Jak pisze Reuters, wypowiedź Trumpa może być odpowiedzią na doniesienia chińskiej prasy, według której niektórzy doradcy rządowi w Pekinie wzywają do nowych rozmów z USA i rekomendują unieważnienie umowy handlowej z Waszyngtonem. Agencja podkreśla, że amerykański prezydent nie jest jednak zainteresowany renegocjacją porozumienia.

Trump niejednokrotnie krytykował już Chiny za ich postawę wobec pandemii koronawirusa. Zarzucał Chińczykom m.in. ukrywanie informacji o epidemii w jej najwcześniejszym etapie i zatajanie danych o jej rozmiarach. Amerykański prezydent i sekretarz stanu USA Mike Pompeo sugerowali też, że koronawirus "uciekł" z chińskiego laboratorium w Wuhanie, przez co Pekin jest odpowiedzialny za śmierć setek tysięcy ludzi na całym świecie.

W czwartkowym wywiadzie dla Fox Business amerykański prezydent zrezygnował z wysuwania ponownych podejrzeń wobec laboratorium w Wuhanie, ale podkreślił, że tak czy inaczej Chiny są odpowiedzialne za obecną sytuacją na całym świecie. „Mamy wiele informacji, a to wcale nie oznacza nic dobrego. Niezależnie od tego, czy wirus pochodzi z laboratorium, czy od nietoperzy, swój początek miał w Chinach. Oni powinni to zatrzymać, mogli to zrobić u źródła, ale to wymknęło się im spod kontroli" - powiedział Trump.

15 stycznia br. USA i Chiny podpisały pierwszą część umowy handlowej, na mocy której m.in. Pekin zgodził się zwiększyć import amerykańskich towarów co najmniej o 200 mld dol. w porównaniu z wartością swojego importu z USA w 2017 roku. Stany Zjednoczone w zamian przystały m.in. na niewprowadzanie niektórych zapowiadanych wcześniej odwetowych ceł. (PAP)

zm/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
talmud
porozmawia z xi .....jak przegra wybory....wtedy nie bedzie taki spięty....LOL
nancy p. mocodawcy podłożyli świnie p.t. "heros act"......tzw federer backhand
ajwaj
Tu nie idzie o wirusa. Prez. Trump zna, ze maja bio-laboratoria np. Gruzja, Ukraina itd.
Nawet poslowie UKR chca wyjasnien rzadu, co w tych laboratoriach dokladnie > KRESY.PL

Zwykla nawalanka o podzial swiata tj. dokladnie padajaca sila kal-bojów, na rzecz swiata muli-polarnego. Jankesi mieli krótkie swoje 20 lat
Tu nie idzie o wirusa. Prez. Trump zna, ze maja bio-laboratoria np. Gruzja, Ukraina itd.
Nawet poslowie UKR chca wyjasnien rzadu, co w tych laboratoriach dokladnie > KRESY.PL

Zwykla nawalanka o podzial swiata tj. dokladnie padajaca sila kal-bojów, na rzecz swiata muli-polarnego. Jankesi mieli krótkie swoje 20 lat hegemonii i starczy.
marianpazdzioch
Chińczycy zataili te informacje, bo taki mają orwellowski system opierający się na kłamstwie. Przecież na początku tej epidemii w Chinach ginęli ludzie, którzy głośno przez sieć mówili co się dzieje. A dziś wypuszczają na jutub jakieś propagandowe kreskówki, że to z Trumpem coś nie tak, że wariat, i w ogóle Chińczycy zataili te informacje, bo taki mają orwellowski system opierający się na kłamstwie. Przecież na początku tej epidemii w Chinach ginęli ludzie, którzy głośno przez sieć mówili co się dzieje. A dziś wypuszczają na jutub jakieś propagandowe kreskówki, że to z Trumpem coś nie tak, że wariat, i w ogóle się czepia nie wiadomo o co. Bezczelność podniesiona na najwyższy szczebel. Będą mieć p[rzes. bo tak myśli dużo więcej krajów Zachodu, a tam liczy się zaufanie.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki