REKLAMA

Trudny powrót do Polski

2014-07-29 02:05
publikacja
2014-07-29 02:05

Ponad 25 tys. petycji w sprawie repatriacji Polaków ze Wschodu trafiło na biurko premiera - donosi "Nasz Dziennik".

Akcją ma na celu zwrócenie uwagi rządu na fakt, że Polacy popierają powrót rodaków ze Wschodu, nie tylko z powodu moralnego zobowiązania wobec nich, ale też z troski o przyszłość Polski, która jest jednym z najszybciej wyludniających się państw Europy.

Z danych Fundacji Dla Polonii wynika, że na Wschodzie żyje około miliona Polaków, a kilkadziesiąt tysięcy z nich wyraża wolę powrotu do ojczyzny. Lecz zebranie wszystkich wymaganych w tym celu dokumentów zajmuje na ogół kilka lat. Często barierą nie do przejścia okazuje się wymóg przetłumaczenia dokumentacji na język polski na własny koszt.

"To prawo związane z repatriacją musi być uproszczone. Polaków ze Wschodu nie stać często na opłacenie, np. w Kazachstanie, bardzo drogiego tłumacza. Dlatego domagamy się, aby koszty tłumaczenia dokumentów pokrywane były ze Skarbu Państwa" - mówi Michał Osiej z Fundacji Dla Polonii. (PAP)

tpo/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~aaa
...a nie może zrobić tego jakiś tłumacz pracujący w sejmie?...albo wysłać tam kilku i po krzyku, w końcu chodzi o Naszą krew....a nie zapomniałem, lepiej sprowadzić kogoś z Afryki - z całym szacunkiem, wtedy będziemy bardziej multi-srulti
~tłum
są bardzo tanie tłumaczenia, które zamawia się przez internet, rozumiem że chodzi o przysięgłe, no ale to też nie jest od razu zaporowy koszt

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki