REKLAMA
WEBINAR

Trudno ocenić, czy wzrost cen węgla jest trwały - prezes JSW

2016-11-09 19:10
publikacja
2016-11-09 19:10

JSW odczuwa obecnie pozytywne skutki wzrostu cen węgla, jednak na razie trudno ocenić, na ile to trwała tendencja - poinformował w komunikacie prasowym prezes JSW, Tomasz Gawlik.

Spółka podała w komunikacie, że po dłuższym okresie spadków w trzecim kwartale tego roku ceny węgla uzyskiwane przez JSW wzrosły, co przełożyło się na osiągnięcie wyższych o 12 proc. kdk przychodów ze sprzedaży, do 1,67 mld zł.

"Było to spowodowane wzrostem średniej ceny węgla koksowego do 85 dolarów tj. o 6,3 proc. więcej w porównaniu do drugiego kwartału br., natomiast średnia cena węgla do celów energetycznych wzrosła do 56 dolarów tj. o 7,7 proc." - podała JSW.

Kopalnie JSW do końca września tego roku wyprodukowały 12,7 mln ton węgla (o 6,7 proc. więcej niż rok wcześniej), w tym 8,6 mln ton węgla koksowego i 4,1 mln ton węgla do celów energetycznych.

W tym samym czasie koksownie wchodzące w skład grupy wyprodukowały 3,2 mln ton koksu - o 0,8 proc. więcej rok do roku.

Spółka podała, że zapasy węgla wyprodukowanego w grupie JSW i dostępnego do sprzedaży zmniejszyły się niemal o połowę - na koniec drugiego kwartału br. wynosiły one 0,9 mln ton, by na koniec trzeciego kwartału spaść do poziomu 0,4 mln ton. W tym samym czasie zapasy koksu spadły o 24,6 tys. ton z poziomu 354,7 tys. ton do 245,2 tys. ton, co miało związek ze sprzedażą WZK Victoria.

Po dziewięciu miesiącach tego roku jednostkowy gotówkowy koszt produkcji węgla obniżył się o 21,2 proc. rdr. Obniżony o 2,8 proc. został jednostkowy gotówkowy koszt konwersji koksu, który zmniejszył się do prawie 137 zł na tonę.

JSW podała, że po trzech kwartałach łączna sprzedaż węgla wyniosła ponad 12,9 mln ton, co oznacza wzrost o 9,2 proc. rdr. Sprzedaż koksu po dziewięciu miesiącach była wyższa o 3,8 proc. rdr i wyniosła ponad 3,1 mln ton. (PAP)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Best
Ciągle mają ludzi za głupców!!! Będą ciągle oszukiwać , bo tak naprawdę to banki trzymają łape nad wszystkim...Ludzia już nic się nie będzie należało , nawet gdyby koks zdrozał 100procent! Byle przetrwać , aż skończy się okres ochrony!!! GDZIE SĄ ZWIĄZKOWCY? Tak naprawdę , to już do niczego ...te związki??? Byle przy korycie!
~bhj
Panie Gawlik jest Pan podłym kłamcą. Tak jak wy teraz robicie ludzi w konia to nawet Zagorowski nie potrafił. Z czyich pieniędzy pokryje Pan odsetki za drugą ratę Barborki? Na pewno nie ze swoich. Akcje Pan chcesz emitować, a jednocześnie o 100 procent podnosisz ceny węgla, ktore dadzą taki przychód iż w kwartał spłacićie całe Panie Gawlik jest Pan podłym kłamcą. Tak jak wy teraz robicie ludzi w konia to nawet Zagorowski nie potrafił. Z czyich pieniędzy pokryje Pan odsetki za drugą ratę Barborki? Na pewno nie ze swoich. Akcje Pan chcesz emitować, a jednocześnie o 100 procent podnosisz ceny węgla, ktore dadzą taki przychód iż w kwartał spłacićie całe zadłużenie w bankach. No ale nie tak miało być. Kryzys mial trwać. Jak tu teraz uzasadnić zamkniecie Krupinskiego. Skończysz jak Zagór w lutym 2015.
~Jaro
Krupiński jest trwale nierentowny. Jeżeli to prawda, to nikt nie będzie pokrywał strat na Krupińskim pieniędzmi z rentowności reszty kopalń. Ludzie nie stracą pracy, tylko albo przejdą na inne kopalnie, albo dobrowolnie pójdą na urlopy górnicze.
Teraz cena węgla koksowego jest wysoka, ale jeżeli nie zamkną Krupińskiego, to jak
Krupiński jest trwale nierentowny. Jeżeli to prawda, to nikt nie będzie pokrywał strat na Krupińskim pieniędzmi z rentowności reszty kopalń. Ludzie nie stracą pracy, tylko albo przejdą na inne kopalnie, albo dobrowolnie pójdą na urlopy górnicze.
Teraz cena węgla koksowego jest wysoka, ale jeżeli nie zamkną Krupińskiego, to jak cena węgla spadnie, to Krupiński pociągnie wszystkich w dół.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki