Trudno mówić o recesji, gdy handel jest na górce

Ignacy Morawski2019-11-20 09:24założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-11-20 09:24
fot. Avigator Fortuner / Shutterstock

Słowo „recesja” w odniesieniu do różnych europejskich gospodarek pojawiało się w minionym roku wielokrotnie. Ale jeżeli odpowiednią definicją recesji jest „znaczny spadek aktywności gospodarczej, rozłożony na całą gospodarkę”*, to Europa jest od takiej recesji bardzo daleko.

Mamy dane sektorowe z Unii Europejskiej za wrzesień na temat produkcji, budownictwa i handlu, z których widać wyraźnie, że oprócz przemysłu kondycja gospodarki jest generalnie niezła.

Na wykresie pokazuję, jak wygląda cykliczna pozycja produkcji, handlu i budownictwa w pięciu dużych gospodarkach UE. Wykres pokazuje nie zmianę w czasie, ale obecną dynamikę na tle minimów, maksimów i średniej z ostatnich pięciu lat. Dzięki temu można na pierwszy rzut okaz zorientować się, jaka jest sytuacja cykliczna poszczególnych gospodarek w różnych sektorach.

Sytuacja cykliczna największych gospodarek UE / SpotData

Co z tego wynika? Prawie wszędzie sytuacja wygląda w miarę podobnie: przemysł jest w dołku, budownictwo blisko średniej historycznej, a sprzedaż detaliczna na górce. Choć oczywiście między krajami występują pewne różnice.

Niemcy wyglądają fatalnie pod względem dynamiki produkcji przemysłowej, ale w handlu i budownictwie notują dynamiki powyżej średniej z ostatnich lat. W handlu mają pod tym względem najlepszą sytuację cykliczną z największych gospodarek.

Francja wygląda znacznie lepiej niż Niemcy pod względem sytuacji w przemyśle, ale słabiej pod względem budownictwa. Najsłabszym ogniwem europejskiej gospodarki jest zaś Wielka Brytania, gdzie aktywność we wszystkich sektorach znajduje się poniżej średniej z ostatnich pięciu lat.

Gdyby w Europie występowały zjawiska recesyjne, wszystkie punkty powinny być poniżej średniej. Widać, jak daleko od tego stanu jesteśmy.

*Amerykańskie Narodowe Biuro Badań Ekonomicznych (NBER) definiuje recesję jako: znaczny spadek aktywności gospodarczej rozłożony na całą gospodarkę, trwający ponad kilka miesięcy, zwykle widoczny w realnym PKB, realnych dochodach, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej i sprzedaży hurtowo-detalicznej.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Wzrost PKB, nawet dodatni, jeśli nie przekracza tempa deprecjacji dóbr kapitałowych, to technicznie nie jest recesja, ale realnie jednak ubożenie społeczeństwa.

Polska nie biednieje:
https://data.worldbank.org/indicator/NE.GDI.TOTL.ZS?locations=PL

Strefa euro jak najbardziej:
https://data.worldbank.org/indicator/NE.
Wzrost PKB, nawet dodatni, jeśli nie przekracza tempa deprecjacji dóbr kapitałowych, to technicznie nie jest recesja, ale realnie jednak ubożenie społeczeństwa.

Polska nie biednieje:
https://data.worldbank.org/indicator/NE.GDI.TOTL.ZS?locations=PL

Strefa euro jak najbardziej:
https://data.worldbank.org/indicator/NE.GDI.TOTL.ZS?locations=XC
open_mind
Ty weź się wyłacz !!!!!!!!!!!!!!!!!
open_mind
„Trudno mówić o recesji, gdy handel jest na górce” Trudno mówić pozytywnie o ekonomi jak świat pogrąża się jak szalony w pierdylion-owym długu jak szalony. Popadanie w coraz większy dług to po prostu klin na kaca finansowego, i między innymi wzrost zakupów badziewia kompletnie nam niepotrzebnego.
silvio_gesell
Dokładnie tak. Dlatego dług będzie ujemnie oprocentowany, aby się nie pomnażał przez dodatnie odsetki.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki