"Niemcy już nie boją się atomowej zagłady"

Potencjalna atomowa zagłada nie jest już tematem obecnym w świadomości Niemców i nie wywołuje lęku - tak prasa nad Renem komentuje w sobotę koniec obowiązywania traktatu rozbrojeniowego dotyczącego rakiet pośredniego i średniego zasięgu (INF).

(fot. AndreyPopov / YAY Foto)

"W piątek, kiedy przestał obowiązywać INF, nie wybuchła wojna. To, że Rosja i USA nie czują się już związane traktatem, nie oznacza, że Europa, a zatem i Niemcy, mogą się czuć bezpieczniej. Unicestwienie tego kamienia milowego w walce o rozbrojenie, jakim był INF, powoduje powstanie jeszcze jednej niewiadomej w pogmatwanym i tak równaniu polityki bezpieczeństwa" - konstatuje konserwatywny "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Zauważa przy tym, że w Niemczech, gdzie w latach 80. ub. w. setki tysięcy ludzi protestowały przeciw atomowym zbrojeniom, reakcja na koniec INF jest wyjątkowo słaba. Ludzie widzą zagrożenie gdzie indziej - w zmianach klimatu. Zwłaszcza SPD przestrzega przed zbrojeniami po stronie Zachodu i chce jedynie "adekwatnych" działań - czytamy.

"Żeby jednak zareagować +adekwatnie+ na rosyjskie zbrojenia, należy ustalić, jaka jest ich motywacja. Demonstrowanie siły jest nieodłącznym elementem realizacji przez Władimira Putina obietnicy przywrócenia Rosji jej utraconej wielkości. Mimo jego długich rządów, trudno jest tę wielkość dostrzec. Rosyjski przywódca próbuje ją zatem symulować, demonstrując siłę militarną. Taki był również cel okupacji Krymu, która całkowicie zaskoczyła NATO" - zauważa "FAZ". I dodaje, że należałoby w tej sytuacji zwiększyć liczbę żołnierzy na wschodniej flance NATO.

Zdaniem gazety przede wszystkim Europa powinna zadbać o własny potencjał odstraszania.

Również lewicowo-liberalny "Sueddeutsche Zeitung" zwraca uwagę, że wśród Niemców nie ma już strachu przed nuklearną zagładą. "Zdjęcia z masowych demonstracji w Bonn z lat 80. można znaleźć w każdym podręczniku historii. Ale to już historia" - z ubolewaniem stwierdza monachijski dziennik.

Zdaniem "SZ" groźba atomowej zagłady wcale się nie zmniejszyła. Do opinii publicznej po prostu nie docierają niepokojące sygnały o dalszych zbrojeniach i niepewnym losie Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) z 1968 roku.

"Po długim okresie pokoju ludzie zapomnieli, czym jest bomba atomowa. Brakuje prężnych przedstawicieli młodego pokolenia, którzy zaangażowaliby się na rzecz rozbrojenia. Tak jak angażują się na rzecz ochrony klimatu pod wodzą młodej Szwedki Grety Thunberg" - zaznacza "SZ". "Młodzi są dziś aktywni na zupełnie innym polu niż ich rodzice. Tymczasem to trwałe zagrożenie dla istnienia naszego świata, jakim jest broń jądrowa, powinno wreszcie zyskać należną mu uwagę" - wskazuje gazeta.

Regionalny dziennik "Badische Neusten Nachrichten" stara się z kolei tonować nastroje. "Nie ma powodu, żeby popadać w panikę. Około 14 tys. głowic nuklearnych na świecie zapewnia geopolityczną równowagę. Nic nie wskazuje na to, że mocarstwa się ich pozbędą. Z drugiej strony, raczej nie zaczną próby sił z użyciem broni jądrowej" - przekonuje gazeta z Karlsruhe. "Dodatkowo, koniec INF nie oznacza automatycznie nowego wyścigu zbrojeń" - puentuje "BNN".

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 3 ajwaj

Tu nizej któs neguje prez. USA TRUMPA jako miarodajne zródlo :)

W sumie ma racje, prez. Trump nie ma prostackiegp jezyka,
nawet Q_ANON posluguje sie grypsem...

A Kapral PISty-WOTi Kaczynko-Misiewicza mówi prosto,
to fszysko ruskie :)
__________
-prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek, że chce dobrych stosunków z Rosją i podkreślił, że specjalny śledczy Robert Muller, który utrudniał śledztwo, jest teraz „martwy”.

„Staramy się utrzymywać dobre stosunki z Rosja” - powiedział Trump reporterom w Białym Domu.

„Ale było to bardzo trudne w świetle fałszywego polowania na czarownice, które teraz jest martwe” - powiedział prezydent USA.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 11 macierz

A nasza biedna Polska też się nie boi? przecież jesteśmy krajem frontowym.

! Odpowiedz
22 5 khh

Polska wstala wreszcie z kolan i nikogo sie nie boi!

! Odpowiedz
16 23 jkendy

Władymir już traci ostatnie argumenty, w Rosji bieda aż piszczy, jakichkolwiek zmian brak opozycja wytruta i więzienia pełne. Więc pozostał im tylko straszenie bombami.

! Odpowiedz
25 7 ajwaj

Zmien gosciu sewretke pod broda bo czasy ida inne: :)

- trza teraz innym dobrze robic, bo bedzie za pózno:

__________________-
""-prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek, że chce dobrych stosunków z Rosją i podkreślił, że specjalny śledczy Robert Muller, który utrudniał śledztwo, jest teraz „martwy”.

„Staramy się utrzymywać dobre stosunki z Rosja” - powiedział Trump reporterom w Białym Domu.

„Ale było to bardzo trudne w świetle fałszywego polowania na czarownice, które teraz jest martwe” - powiedział prezydent USA.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 2 ajwaj odpowiada ajwaj

chyba, ze z SanScobar, Partia Swobody z Majdana, naziolami UKR atakujesz USA,
szanse masz niewielkie

! Odpowiedz
6 6 jes odpowiada ajwaj

Masz rację ajawajku, czasy idą inne. Wołodia już się kończy. Botoks pomaga na facjatę ale botoksem nie załatwisz biedy w kraju. Trzeba zewnętrznego wroga. Nie odpuści nawet kosztem milinów istnień.

! Odpowiedz
4 3 khh odpowiada ajwaj

Hahaha, i to dla ciebie jest miarodajne zrodlo? Trump wczoraj mowil tak, a jutro powie cos innego. A Wolodia sie w koncu ruskim znudzi i go zjedza. W koncu nie po to go wybrali, zeby miec jak za Jelcyna, a tu historia zatacza kolo...

! Odpowiedz
2 1 (usunięty) odpowiada ajwaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 14 talmud

niemcy juz nie chca "bezpieczenstwa" ktore kosztowalo milliardy $$$ (wyplaty "odszkodowan" ustepswa polityczne "koalicje" manipulacje marki & inne nonsensy") - dlatego teraz "sojusznik" zagwarantuje "bezpieczenstwo" w polin...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil