REKLAMA

Towary radzą sobie lepiej niż usługi

Ignacy Morawski2020-09-24 10:10założyciel SpotData.pl
publikacja
2020-09-24 10:10
GDDKiA

Zaczynają powoli spływać wskaźniki koniunktury za wrzesień, oparte o badania ankietowe wśród przedsiębiorstw. Wynika z nich, że koniunktura lekko poprawiła się w obecnym miesiącu w stosunku do sierpnia, ale wciąż znajduje się wyraźnie poniżej średniej z 2019 roku.

Wchodzimy powoli w ciekawy i ważny okres, kiedy będziemy obserwowali reakcję gospodarki na nową falę epidemii. I testowali hipotezę, że ograniczenie aktywności nie będzie nawet w przybliżeniu tak znaczące jak na wiosnę. 

Poniżej pokazuję wykres ze wskaźnikiem ogólnego klimatu koniunktury dla przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i handlu. We wszystkich tych sektorach wrzesień przyniósł poprawę, choć w mniejszej skali niż sierpień.

Patrząc na różne podkategorie we wskaźnikach, uwagę przykuwają relatywnie niezłe prognozy zatrudnienia w przetwórstwie. Odsetek netto firm, które chcą zatrudniać pracowników (odsetek tych, które chcą zatrudniać, pomniejszony o odsetek tych, które chcą zwalniać) jest bliski zera i to jest poziom sprzed kryzysu. A jeszcze w kwietniu odsetek netto wynosił -40 proc. To oznacza, że firmy ogólnie nie przewidują istotnych zmian w zatrudnieniu. Jest to ciekawe zjawisko biorąc pod uwagę skalę wstrząsów w międzynarodowym łańcuchu dostaw. Traktuję to jako potwierdzenie wyraźnej poprawy koniunktury w handlu międzynarodowym.

/ SpotData

Generalnie z polskich i europejskich wskaźników koniunktury wyłania się spójny obraz: przemysł trzyma się lepiej niż usługi. I jest to logiczne: unikając zatłoczonych miejsc łatwiej jest kupić towary niż usługi. Łatwiej kupić buty niż pójść do restauracji. I podejrzewam, że ta przewaga koniunktury przemysłowej nad koniunkturą usługową może utrzymać się przez kilka miesięcy.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki