REKLAMA

Tony nielegalne przywiezionych odpadów wróciły do Wielkiej Brytanii

2019-04-19 11:04
publikacja
2019-04-19 11:04

Tylko w tym roku, dzięki skutecznym działaniom Inspekcji Ochrony Środowiska wywieziono z Polski prawie 3,8 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju nielegalnie – poinformowało w komunikacie ministerstwo środowiska.

fot. / / YAY Foto

"To przykład skutecznych działań w walce z nieprawidłowościami w gospodarce odpadami, które zostały wzmocnione przez wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w ustawach o gospodarce odpadami i o Inspekcji Ochrony Środowiska” - powiedział, cytowany w komunikacie, minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Według MŚ, wejście w życie w ubiegłym roku zaproponowanego przez Ministerstwo Środowiska pakietu odpadowego, którego celem było przeciwdziałanie patologiom w gospodarce odpadami, przyniosło wymierne efekty. Dzięki intensywnym działaniom Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, od 7 stycznia do 25 marca 2019 r., z dziewięciu lokalizacji w sześciu województwach, odesłano 3772,7 ton odpadów przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii - poinformował resort.

"Cieszy nas fakt, że zmiany, które zaproponowaliśmy w pakiecie odpadowym, są skuteczne. Rezultaty wprowadzonych zmian potwierdzają tylko, że nowelizacja tych ustaw była niezbędna" - ocenił Kowalczyk.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska jako organ właściwy w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów w Polsce negocjował zwrot odpadów z brytyjską agencją ds. środowiska. Ogółem w latach 2018-2019 wywiezionych zostało ponad 5000 ton odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie na teren naszego kraju - czytamy w komunikacie.

"Pomimo wielu skomplikowanych kwestii organizacyjnych (...) należy podkreślić doskonałą współpracę GIOŚ z urzędem z Wielkiej Brytanii, z której nielegalnie przyjechały odpady" – dodał minister środowiska.

rkj/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
andrezgr27
Na początek powinni konfiskowac ciężarówki które to wwoza moment by im się odechciało
karbinadel
A reszta śmieci padła ofiarą pechowych pożarów
Raffmo
a czy naliczono potężne kary dla firm co sprowadziły nielegalnie śmieci ?

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki