REKLAMA

Tokajew wybrany na przewodniczącego partii rządzącej w Kazachstanie

2022-01-28 16:57
publikacja
2022-01-28 16:57
Tokajew wybrany na przewodniczącego partii rządzącej w Kazachstanie
Tokajew wybrany na przewodniczącego partii rządzącej w Kazachstanie
fot. SPUTNIK / / FORUM

Rządząca w Kazachstanie partia Nur Otan wybrała w piątek na swego przewodniczącego prezydenta kraju Kasyma-Żomarta Tokajewa. Dotychczas to stanowisko zajmował były prezydent Nursułtan Nazarbajew i jest to kolejna decyzja wskazująca na walkę tych polityków - pisze agencja Reutera.

W 2019 roku Nazarbajew przestał pełnić urząd prezydenta Kazachstanu, jednak zachował szerokie uprawnienia aż do tego miesiąca, jako przewodniczący Rady Bezpieczeństwa i lider partii Nur Otan. Tokajew przejął stanowisko szefa RB w szczytowym momencie zamieszek w kraju z początku stycznia.

Wielu krewnych Nazarbajewa zrezygnowało lub zostało zwolnionych z wyższych stanowisk po zamieszkach.

Tokajew wypowiedział się dwuznacznie o swoim poprzedniku w trakcie piątkowego przemówienia na zjeździe partii. „Doceńmy historyczne osiągnięcia pierwszego prezydenta, skupmy się na jego niezaprzeczalnych sukcesach i zaletach, a ewentualne błędy potraktujmy jako lekcję dla przyszłych przywódców naszego kraju” – powiedział Tokajew.

Nazarbajew, który rządził krajem przez trzy dekady, przemówił krótko na zjeździe partii, który odbył się online. Powtórzył swoją propozycję wyboru Tokajewa na przewodniczącego Nur Otan.

Na tym samym kongresie partia usunęła ze swojej rady politycznej najstarszą córkę Nazarbajewa Darigę oraz kilku innych członków ugrupowania.

Po pozbawieniu Nazarbajewa funkcji szefa Rady Bezpieczeństwa na początku stycznia, Tokajew oskarżył swojego poprzednika i mentora o stworzenie i faworyzowanie w kraju "kasty bogaczy".

W nocy z 5 na 6 stycznia Tokajew zwolnił szefa Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (KNB) Karyma Masymowa z zajmowanego stanowiska. Masymow został następnie aresztowany z powodu podejrzeń o zdradę stanu. Polityk był w kraju postrzegany jako zwolennik Nazarbajewa. Dwukrotnie pełnił stanowisko premiera w latach 2007-2012 i 2014-2016.

Wkrótce poinformowano także o tajemniczej śmierci funkcjonariuszy KNB, wcześniej podległych Masymowowi.

Protesty, które wybuchły w Kazachstanie 2 stycznia początkowo były związane z dwukrotną podwyżką cen gazu, lecz z czasem rozszerzyły się i nabrały charakteru politycznego. W celu stłumienia protestów do kraju zostali wysłani m.in. rosyjscy i białoruscy komandosi w ramach tzw. misji pokojowej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB).

15 stycznia kazachska prokuratura podała, że liczba ofiar śmiertelnych protestów wyniosła 225. Aresztowanych zostało około 1,7 tys. osób.

Rosyjski ekspert ds. Azji Centralnej Arkadij Dubnow skomentował, że protesty i pogromy w Kazachstanie były związane wyłącznie z walką klanów obecnego i byłego prezydenta tego kraju. (PAP)

kjm/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Protesty w Kazachstanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki