REKLAMA

Tobiszowski: Nie ma harmonogramu likwidacji kopalń

2016-11-25 15:22
publikacja
2016-11-25 15:22

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapewnił w piątek w Katowicach, że nie ma żadnego harmonogramu likwidacji kopalń, do respektowania którego zobowiązałby się polski rząd. Powtórzył, że kluczowa dla reformy górnictwa jest poprawa wyniku branży, a nie zamykanie kopalń.

fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska / / FORUM

Wiceminister odniósł się w ten sposób do listy kopalń, która znalazła się w ubiegłotygodniowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie notyfikacji blisko 8-miliardowej pomocy publicznej na restrukturyzację polskiego górnictwa.

Chcę jednoznacznie powiedzieć, że nie ma harmonogramu zamykania kopalń i nie może go być, z kilku powodów - powiedział wiceminister, uczestniczący w piątek w katowickiej konferencji poświęconej sytuacji w górnictwie.

W decyzji KE wymieniono siedem podmiotów: kopalnie Sośnica, Krupiński i Makoszowy, a także ruchy górnicze: Jas-Mos, Śląsk, Rydułtowy i Pokój 1.

Tobiszowski wyjaśnił, że wymienione w informacji KE tzw. ruchy górnicze Jas-Mos, Pokój 1 i Rydułtowy, to nie samodzielne kopalnie, ale części kopalń wydzielone części ich majątku faktycznie trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), ale złoża tych zakładów nadal będą eksploatowane, nie można więc mówić o likwidacji kopalń.

Natomiast kopalnie Sośnica i Krupiński oraz ruch Śląsk zostały wskazane KE jako te, które przynoszą największe straty w spółkach węglowych. Strona polska - tłumaczył wiceminister - musiała wyszczególnić je w dokumentach złożonych w celu notyfikacji programu pomocowego, ponieważ są to te aktywa, która najbardziej rzutują na plan osiągnięcia rentowności.

Tobiszowski przypomniał, że na mocy porozumienia społecznego, kopalnia Sośnica realizuje plan naprawczy, którego efekty będą ocenione w styczniu przyszłego roku. Jeżeli zakład wyjdzie na prostą będzie mógł dalej działać, jeżeli nie - w końcu 2017 r. ma trafić do SRK.

Gdybyśmy mieli terminy (zamykania kopalń - PAP) to nie siadalibyśmy w styczniu do rozmów ze stroną społeczną (kopalni Sośnica), a mamy to zobowiązanie. Uruchomiliśmy ściany na Sośnicy, co miesiąc mamy sprawozdanie jak to funkcjonuje, zarząd PGG koryguje inwestycje w kopalni. Jeśli okaże się, że Sośnica czy np. Śląsk może przedłużyć swoją możliwość funkcjonowania, to przecież byłoby absurdem żeby zamykać kopalnię, która będzie wykazywać zysk. Stąd takich terminów nie mamy - powiedział Tobiszowski.

Perspektywy kopalni Krupiński badał w ostatnim czasie specjalny zespół; ostateczna decyzja, czy kopalnia trafi do SRK, ma zapaść podczas walnego zgromadzenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej 29 listopada.

Ruch Śląsk ma działać do sczerpania obecnie eksploatowanych złóż węgla, natomiast będąca w strukturach SRK kopalnia Makoszowy - decyzją KE - może jedynie do końca br. korzystać z budżetowych dopłat do strat produkcyjnych. Później może działać tylko, jeżeli odzyskałaby rentowność.

W ubiegłotygodniowej informacji KE jako datę wygaszenia kopalni Makoszowy wskazano 31 grudnia br., ruchu Jas-Mos czwarty kwartał 2016 (od 1 października br. ten zakład jest już w SRK), kopalni Krupiński i ruchu Pokój 1 - pierwszy kwartał 2017, ruchu Śląsk - drugi kwartał 2017, ruchu Rydułtowy - trzeci kwartał 2017, kopalni Sośnica - czwarty kwartał 2017.

Tobiszowski podkreślił jednak, że mówienie o datach likwidacji kopalń jest fikcją. Przypomniał, że kluczowe dla reformy górnictwa jest osiągnięcie wyniku zero plus w końcu przyszłego roku, stąd wówczas nie powinno być kopalń przynoszących straty. Dlatego zakłady, które obecnie przynoszą największe straty, znalazły się w materiałach przekazanych Komisji Europejskiej.

Jedno zobowiązanie, które mamy, to takie, że nie możemy utrzymywać w strukturach górniczych aktywów, co do których nie umiemy technicznie i ekonomicznie wykazać, iż one wychodzą na prostą. To chciałbym mocno podkreślić, żeby nie było niedoinformowania. Źle, kiedy do pracowników przekazywany jest niepokój - dodał wiceminister energii.

Tobiszowski zapewnił, że wypłata świadczeń barbórkowych oraz wypłat wynagrodzeń w żadnej ze spółek węglowych nie jest zagrożona - dotyczy to także borykającego się obecnie z największymi problemami finansowymi Katowickiego Holdingu Węglowego. Do końca roku mają zapaść decyzje dotyczące ścieżki naprawy KHW, który po pierwszym kwartale przyszłego roku, w przypadku braku działań naprawczych, miałby problemy z płynnością. (PAP)

mab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~tobis
Tobiszowski wiele zdziałał przez ten rok, samo powstanie pgg było wielkim sukcesem, licze ze w 2017 uda się wyjsć na prostą. Jednak zeby efekt byl całościowy, to niektóre dołujące kopalnie trzeba zamknąć.
~ryllu
Bardzo dobrze, myślę, że najwyższy czas przygotować sie na efekty reform z tego roku, wiele sie wydarzyło i teraz po notyfikacji KE wreszcie mamy możliwośc wprowadzenia twardych zmian, na które wszyscy czekaliśmy przez tyle lat pracy poprzedniej ekipy.
~xyz
Likwidacja niektorych nierentownych zakładów jest jak najbardziej konieczna, zwłascza jesli niektore kopalnie nie sa w stanie samodzielnie egzystowac
~tobiasz
Makoszowy tez maja czas do konca roku, dopiero po tym okresie okaze sie czy maja jakas perspektywe przed soba
~rymer
oczywiscie ze nie ma zadnego harmonogramu, wiele sie musi wydazyc do konca roku, np sosnica ma czas do stycznia
~yerba
Czy górnicy muszą fedrować dokkońca świata ????? Na nasz koszt ???
~Wszechwidzący
Na Boga zamknijcie w końcu te "nierentowne" polskie kopalnie. Ile czasu jeszcze ma czekać Australia na przejęcie ich za jednego dolara ??? Na Boga, łapówkarze opamiętajcie się ;))
~niesterowany
Zamknąc nierentowne kretowiska. Buzek i jego osłony branzy :-D. Kasa przytulona przez górników. Pózniej znowu zatrudnianie i produkcja pseudogórników. Parodia w patologii. Najlepiej dozywotni zasiłek bo sie nalezy. Fundamentem cyc państwowy. Lenin byłby zapewne dumny ze związkowych towarzyszy i ich przodowników pracy . Fedrowac Zamknąc nierentowne kretowiska. Buzek i jego osłony branzy :-D. Kasa przytulona przez górników. Pózniej znowu zatrudnianie i produkcja pseudogórników. Parodia w patologii. Najlepiej dozywotni zasiłek bo sie nalezy. Fundamentem cyc państwowy. Lenin byłby zapewne dumny ze związkowych towarzyszy i ich przodowników pracy . Fedrowac mimo wszystko i bic najlepiej rekordy. A na wszystkie argumenty odpowiedz POMIDOR :-D.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki