REKLAMA

Tesla weszła do klubu bilionerów

Krzysztof Kolany2021-10-26 08:51główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-26 08:51
Tesla weszła do klubu bilionerów
Tesla weszła do klubu bilionerów
fot. Hannibal Hanschke/Pool / / FORUM

W trakcie poniedziałkowej sesji wartość rynkowa Tesli przekroczyła bilion dolarów. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie okoliczności, w jakich spółka Elona Muska znalazła się w tym elitarnym klubie.

W poniedziałek akcje Tesli podrożały o ponad 12%, osiągając cenę 1 024,86 dolarów. Oznacza to, że cała firma warta jest 1 029 miliardów dolarów – podaje agencja Bloomberg.

Wartość rynkowa Tesli w mld USD (Bloomberg). ()

W ten sposób stosunkowo niewielka firma motoryzacyjna z Kalifornii została szóstą giełdową spółką na świecie wartą ponad bilion dolarów (wg. tzw. skali długiej – gdzie jeden bilion to tysiąc miliardów. Amerykanie posługujący się tzw. skalą krótką piszą więc o „trillions” po stronie kapitalizacji). Do elitarnego grona giełdowych bilionerów należą jeszcze Apple (prawie 2,5 bln USD wartości rynkowej), Microsoft (2,3 bln USD), Saudi Aramco (niespełna 2 bln USD), Alphabet (1,8 bln USD) oraz Amazon (prawie 1,7 bln USD). Na liście oczekujących jest Facebook z kapitalizacją rzędu 927 mld USD.

Fakt, że jakaś spółka przekroczyła próg biliona dolarów wartości rynkowej, nie jest już więc sensacją. Tyle że Tesla od tego grona wyraźnie odstaje. Pozostała piątka to wielkie globalne korporacje generujące miliardy dolarów zysku i dziesiątki miliardów przychodów. Tymczasem Tesla dopiero niedawno uzyskała rentowność netto – w III kwartale zarobiła na czysto 1,6 mld dolarów przy przychodach na poziomie 13,8 mld USD. Mamy do czynienia ze spółką, która przez ostatnie cztery kwartały wygenerowała niespełna 3,5 mld USD zysku netto i jest wyceniana na przeszło bilion dolarów. A więc blisko 300-krotność zaraportowanych zysków!

W poprzednim kwartale firma Elona Muska dostarczyła na rynek rekordowe 241,3 tys. pojazdów, a przez pierwsze dziewięć miesięcy roku do klientów dotarło 627 tys. e-aut. Dla porównania, Toyota i VW (czyli dwaj najwięksi producenci samochodów na świecie) dostarczają na rynek po ok. 10 milionów aut rocznie, a zamykające pierwszą 15. największych koncernów motoryzacyjnych świata chiński Geely i japońska Mazda sprzedają po przeszło milion samochodów rocznie.

Nieco kuriozalny był też katalizator najnowszej zwyżki walorów Tesli. Inwestorzy podbili kapitalizację spółki Elona Muska o ok. 130 mld USD po informacji o tym, że znana wypożyczalnia aut Hertz (która dopiero latem wyszła z procedury bankructwa) złożyła zamówienie na 100 000 tesli. Pojazdy mają być dostarczone w 2022 roku i będą kosztować 4,2 mld dolarów. Łatwo policzyć, że wzrost kapitalizacji stanowił przeszło 27-krotność przyrostu przychodów (tak, przychodów, a nie zysków). Z punktu widzenia analizy fundamentalnej jest to czyste szaleństwo.

Mimo to analitycy zaczęli podnosić wyceny dla akcji Tesli. Adam Jonas z  Morgan Stanley podwyższył cenę docelową z 900 USD do 1200 USD. Dan Ives wycenił papier Tesli na 1100 USD.  W bazie serwisu marketwatch.com średnia rekomendacja analityków brzmi „trzymaj” z przeciętną ceną docelową na poziomie 782,26 USD. Natomiast wyceny najbardziej optymistycznych analityków bazują na tym, ile Tesla sprzeda aut do roku… 2030. Niektórzy liczą, że będzie to 8,1 mln pojazdów rocznie.

Inwestycyjny Janosik uczy taniego inwestowania. Promocja dla czytelników Bankier.pl

 „Nie szukaj igły w stogu siana, po prostu kup cały stóg siana” – tak w największym skrócie opisać można filozofię inwestowania pasywnego, która na świecie święci triumfy od lat, a w Polsce dopiero przebija się do zbiorowej świadomości. W awangardzie pasywnej rewolucji w naszej części globu znajduje się słowacki Finax, który już od 2 lat działa na polskim rynku.

Dzięki współpracy Finax z portalem Bankier.pl przygotowaliśmy promocję dla czytelników. Każdy czytelnik może otrzymać dwie zniżki:

  1. Zniżkę polegającą na darmowym zarządzaniu kwotą 1000 EUR przez rok.
  2. Zwolnienie z pobierania prowizji manipulacyjnej za niskie wpłaty (czyli te poniżej kwoty 1000 EUR) na zawsze na wszystkich kontach (można ich otworzyć wiele w ramach jednego rachunku), które otworzy w Finax w okresie promocji.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mooooo
Najlepsze w tej wycenie i zakupie 100,000 tesla przez Hertz że ta wypożyczalnia aut to najgorsze dziadostwo jakie może być na terenie USA
marekpoznan
Czyste szaleństwo, ja jednak wolę moje spółki płacące dywidendy, przynajmniej mam zyski już dziś a nie 'może kiedyś'.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki