REKLAMA

Temat blokady stacji Orlen w internecie. Analiza IBIMS

2022-06-11 12:07
publikacja
2022-06-11 12:07
Temat blokady stacji Orlen w internecie. Analiza IBIMS
Temat blokady stacji Orlen w internecie. Analiza IBIMS
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Temat blokady Orlenu jest półautomatycznie powielany w internecie – wynika z analizy Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Według IBIM akcja "jętkowania" ma odbudować wpływy grup antyszczepionkowych w celu szerzenia informacji o rzekomym niezadowoleniu Polaków z polityki rządu wobec Rosji.

"Należy pamiętać, że sam protest dotyczący cen paliw nie jest sam w sobie zły i jest elementem demokratycznego prawa do ekspresji opinii" - zastrzega w analizie opublikowanej na stronach Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Natomiast - dodaje IBIMS - w tym wypadku dostrzegamy "półmechaniczne działania dystrybucyjne". "Oznacza to, że ktoś specjalnie i z premedytacją rozsiewał informacje o proteście w celu duplikacji podobnych wydarzeń w innych częściach kraju" – podano w analizie.

"W chwili obecnej temat weekendowych blokad stacji sieci Orlen jest najdynamiczniej rosnącym tematem we wszystkich mediach regionalnych w Polsce. Dane ilościowe wskazują na wciąż rosnącą skalę implementacji wzmianek w przestrzeni informacyjnej polskiego internetu w sprawie akcji (ponad 450 wzmianek na godzinę), przekładających się na wysoką dynamikę interakcji i zasięgi (ponad 40 mln w ost. 72h)" – informuje IBIMS.

Instytut wskazał, że wysokie zainteresowanie tematem i częste wzmiankowanie jest widoczne głównie w województwach podkarpackim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim.

"Temat blokady stacji Orlenu jest obecnie najbardziej eksponowanym tematem w lokalnych serwisach internetowych. Według różnych dostępnych danych możemy mówić o 200-250 publikacjach dot. tematu w ostatnich 4 dniach. Dla porównania – tylko strajki kobiet z 2021 r. miały podobny zasięg lokalny" – stwierdzono w analizie IBIMS.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zdaniem autorów analizy te działania wyczerpują cechy tzw. operacji "jętkowania" poprzez kanały mediów społecznościowych kluczowych interesariuszy systemu politycznego (dziennikarzy, polityków, partii politycznych, mediów). Celem takiej operacji "jest zmiana postrzegania rzeczywistości przez wyżej wymienionych w celu uzyskania korzystnych decyzji ekonomicznych, społecznych i politycznych". W analizie przypomniano, że pojęcie "jętkowanie" pochodzi od skomplikowanej i wielopoziomowej operacji irańskich służb specjalnych, przeprowadzonej w 2018 roku na terenie Izraela. W opisie tej operacji użyto określenia "jętka" - w okresie letnim niezliczone ilości tych uskrzydlonych owadów bardzo często utrudniają prowadzenie samochodu, zakłócając kierowcy pole widzenia.

"Dla operacji +jętkowania+ kluczową rolę odgrywa faza testu, czyli sprawdzenia, jak szeroko i jak głęboko opisywana sytuacja przedostanie się do różnego rodzaju mikrobaniek w mediach społecznościowych. W niedzielę 5 czerwca odbył się protest blokujący stację paliw w Bielsku-Białej. Protest opisywany przez media lokalne uzyskał ponad 1 200 udostępnień" – stwierdzono w analizie.

Wskazano w niej, że informacje o proteście były masowo udostępniane na regionalnych grupach w social mediach oraz grupach powiązanych z ruchem antyszczepionkowym. Widać było także wysokie zaangażowanie grup politycznych. "Tak duży zasięg informacji o blokadzie stacji Orlen w Bielsku-Białej spowodował masowe organiczne zainteresowanie tematem oraz budowanie kolejnych, podobnych temu wydarzeń" - podano w analizie.

Autorzy analizy wskazali, że "test wypadł pomyślnie i osiągnął kluczowe warunki do prowadzenia dalszych etapów operacji +jętkowania+". Jednym z nich jest targetowanie, wykorzystujące zasadę działania mediów lokalnych, które tworzą materiały na podstawie aktywności generowanej pod danym postem.

"W przypadku działań dotyczących blokady stacji Orlen jednoznacznie widać, że na podstawie ilości publikacji (oraz faktycznego i stymulowanego zainteresowania nimi) powstała cała seria artykułów dotyczących planowanych blokad. Takie publikacje wpłynęły na 10-krotne zwiększenie zasięgu tematu blokady oraz jego legitymizację w ogólnopolskiej przestrzeni medialnej" – wskazano w analizie.

Kolejnym etapem była dystrybucja tematu. W materiale IBIMS wskazano, że zwykle algorytmy danego serwisu bazują na zainteresowaniu odbiorców, widocznym w liczbie komentarzy, polubień i udostępnień. Sposobem na ominięcie kwestii aktywności odbiorców w początkowej fazie może być dystrybucja półmechaniczna.

"W dystrybucji półmechanicznej zaraz po opublikowaniu informacji szybko udostępniana jest ona +sztucznie+ w dziesiątkach grup tematycznych, co algorytm odczytuje jako bardzo wysokie zainteresowanie publikacją, przez co hurtowo dociera ona do kolejnych grup użytkowników danego kanału. (...) Ten mechanizm zainteresowania +na sterydach+ wykorzystany był w wypadku protestów na stacji Orlen" – podano.

Zdaniem autorów analizy najprawdopodobniej protesty odniosą sukces, co przełoży się na dużą produkcję materiałów do mediów społecznościowych, "które zostaną dystrybuowane w oparciu o wysoki negatywny sentyment odbioru cen paliw".

W ocenie IBIMS operatorzy systemu "jętkowania" prawdopodobnie próbują doprowadzić do publikacji zdjęć i materiałów prasowych z protestów w mediach zagranicznych, pokazujących rzekome niezadowolenie Polaków z prowadzonej polityki międzynarodowej rządu wobec Rosji. Chcą także uruchomić i ponownie zmobilizować grupy stworzone przy okazji kampanii antyszczepionkowej, które w wyniku wojny uzyskiwały niskie zasięgi.

"Operacja +jętkowania+ tematu blokady Orlenu ma głównie na celu odbudowę wpływów grup antyszczepionkowych, które stanowiły przed inwazją Rosji na Ukrainę silną i znacząca grupę polityczną. Dzięki odbudowie zaangażowania i zasięgów ww. grup będą one miały wpływ nie tylko na bieżące decyzje polityczne, ale także na ostateczny kształt wyników wyborów" – czytamy w analizie Instytutu. 

ms/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (9)

dodaj komentarz
carlito1
Czekajcie, czekajcie.... z tego wychodzi, że mi się tylko wydaje, że paliwo jest po 8 zł, a tak naprawdę to działania antyszczepionkowców powodują, że myślę, że paliwo jest po 8 zł a nie jest.....

Co za bełkot....
max5000
To jest V kolumna Tuska i Michnika. Mam nadzieję że ABW się tymi szkodnikami zajmie. Przed wojną na Ukrainie Agrounia rozsiewała takie fake newsy na fb ze paliwa zabraknie i ludzie sparaliżowali
stacje paliw w całej Polsce. Tak działa dezinformacja przy pomocy mediów.
300_pala
Poseł PiS Hofman pyta premiera kiedy ostatni raz był na stacji.
Poucza premiera żeby wreszcie zajął się problemami zwykłych Polaków których nie stać na tankowanie benzyny po 5 zł.
W końcu rządowa limuzyna nie jest tankowania z kieszeni premiera
zoomek
Ale kto wtedy kupił na zapas to zaoszczędził. To jest fakt bo teraz jest drożej. Było słuchać Agrounii.
od_redakcji
Kulo-mongi myślą, że tym sposobem coś sobie pomogą. To jest sprawa całego zachodniego świata, który wprost na wyścigi pragnie naszego zubożenia i kompletnej zmiany wartości a oni żebrake odpierniczają przed "bynzynowniami" poczekajcie do zimy - to dopiero zacznie się wycie, jak ten naród się upodlił przez tą nietrafioną Kulo-mongi myślą, że tym sposobem coś sobie pomogą. To jest sprawa całego zachodniego świata, który wprost na wyścigi pragnie naszego zubożenia i kompletnej zmiany wartości a oni żebrake odpierniczają przed "bynzynowniami" poczekajcie do zimy - to dopiero zacznie się wycie, jak ten naród się upodlił przez tą nietrafioną miłość do Ukraińców nazistów. Natomiast Rosja ma się świetnie a rubel jeszcze lepiej.
Glapiński: "A potem była wojna, wojna kosztuje a my jesteśmy w niej zanurzeni po uszy!" TAAAK wojna kosztuje zgoda buduje. My jako historyczni !dioci wybraliśmy wojnę. Polakom powinno się organizować sponsorowane przez rząd wyjazdy poglądowe do Syrii, aby się przekonali na własne oczy jak będzie wyglądać Polska. Biden: Panie Zieleński, Lockheed Martin dziękuje za współpracę w ciągu ostatnich kilku miesięcy. To była świetna zabawa. Krew w piach!! Boże obdarzyłeś Polaków w naiwność a oszczędziłeś rozumu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
santoriusz
z całej tej analizy zieje jętkowanie z którego KOŃ by się uśmiał
endes
No naprawdę żenada co ten instytut wypisuje!… podszyte polityczną poprawnością aż w oczy kole!… chcielibyście żeby tak było… kreujecie zmyslonego wroga!… a prawda jest taka, ze Polacy (wszyscy) maja dość śrubowania marż koncernów państwowych i okradania ich portfeli na każdym kroku!
endes
…. i głupkowatych tłumaczeń koncernu dot wymiany pylonów na czterocyfrowe m.im.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki