REKLAMA

Tchórzewski: Kryzys w górnictwie uda się rozwiązać

2020-07-29 08:49
publikacja
2020-07-29 08:49

W Polsce 75 proc. energii jest wciąż wytwarzane z węgla i skok transformacyjny będzie następował wraz z realizacją inwestycji, a nie w sposób cudowny - powiedział w rozmowie z "SE" poseł PiS, były minister energii Krzysztof Tchórzewski. Ocenił, że podobnie jak w 2015 r. tak i teraz uda się rozwiązać kryzys w górnictwie.

Tchórzewski: Kryzys w górnictwie uda się rozwiązać
Tchórzewski: Kryzys w górnictwie uda się rozwiązać
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Krzysztof Tchórzewski był pytany przez "Super Express" o rozmowy dotyczące propozycji ministra Jacka Sasina w sprawie kopalń i przyszłości górnictwa. Tchórzewski stwierdził, że w tej sprawie "jest optymistą". "Udało nam się rozwiązać kryzys w 2015 r., uda nam się i teraz. Energetyka i górnictwo zmierza we właściwym kierunku, wszystko jest uzgodnione z Komisją Europejską i to, co do tej pory się w Polsce działo też było z nią uzgadniane. Jest problem, ale nie jest to żadna katastrofa" - podkreślił Tchórzewski.

Dopytywany skąd się wziął w takim razie kryzys, odpowiedział, że z powodu ciepłej zimy i chłodnego lata. "Ten rok jest dość wyjątkowy, a dodatkowo nie działa aż tak klimatyzacja, którą ma już prawie 10 proc. domów (...) W 2015 r. jako rząd PiS odziedziczyliśmy tragiczną sytuację w górnictwie. I poradziliśmy sobie, z tym że były nadwyżki węgla. Poradzimy sobie i tym razem. Choć wtedy mieliśmy też szczęście, bo po ciepłej zimie było upalne lato. Pomożemy górnikom tak jak poprzednio" - zapowiedział Tchórzewski.

Dodał, że wtedy zastał zadłużenie górnictwa na poziomie 11 mld zł i nastąpiła reorganizacja. "Rozwiązaliśmy dwie potężne firmy, Katowicki Holding Węglowy i Kompanię Węglową. Rozwiązaliśmy zbiorowe umowy pracy, do czego też trzeba było przekonać górników. To nie było łatwe. Udało się odrzucić tę narośl, te spółki, w które obrosło górnictwo. Dokapitalizowanie na poziomie 3,2 mld zł wystarczyło do obsłużenia inwestycji zadłużenia. To jest garb, który jest wciąż dla górnictwa problemem" - podkreślił Tchórzewski.

Pytany z kolei, czy znów trzeba będzie zamykać kopalnie, zaznaczył, że to jest kwestia polityczna i wynika to z podpisanego pakietu zimowego. Wskazał także, że w 2021 roku z najstarszych elektrowni zostanie odstawionych ok. 4 tys. megawatów, a w 2025 roku następnych 4-6 tys. "To będzie duża redukcja zużycia węgla. Choć podkreślę, że to też nie będzie dramat, bo będzie po prostu trzeba bardzo ograniczać import, który się rozbrykał w związku ze zwiększonym zużyciem w nowych elektrowniach w Kozienicach i Opolu. Import był zdecydowanie za duży i stworzył bałagan na rynku" - zauważył Tchórzewski.

W jego opinii spadek cen na świecie nałożył się na długoterminowe kontrakty, a system wahania cen węgla jest ustalony na 3-5 lat. "Do tego menadżerowie spółek premiowani za wyniki z konkretnej spółki nie patrzyli tak jak właściciel, tak jak państwo - na całokształt. Trzeba będzie tu większych rygorów związanych z przepisami. To jednak rzecz do opanowania. Nie tylko nie ma tragedii, ale możemy czuć się bezpiecznie pod względem energetycznym" - stwierdził były minister energii.

Zapytany, dlaczego należałoby zamknąć dwie kopalnie szybciej, a mówi się o kopalniach "Wujek" i "Ruda" jeszcze raz podkreślił, że to kwestia decyzji politycznej i porozumienia, czy je dokapitalizować, czy zamknąć. "Problem pojawił się z tego powodu, że trzeba otwierać kolejne pokłady. Są one niżej, na dłuższych korytarzach. Efektywność pracy w takich pokładach i transportu na górę spada. Zarazem nie można też pozwolić na bankructwo kopalń. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że energia z węgla będzie coraz droższa, mamy wiele elektrowni węglowych, które są stare i będą zamykane" - zaznaczył Tchórzewski.

Zauważył, także w Polsce 75 proc. energii jest wciąż wytwarzanej z węgla i skok transformacyjny będzie następował wraz z realizacją inwestycji, a nie "w sposób cudowny".

akuz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
gonera691
Proszę poczytać KSH a potem się wypowiadać. Na rynku są też inne podmioty - nie tylko PGG.
piqecici
Komunisci z PISu ignoruja prawa wolnego rynku i zmuszaja biednych i dlugo pracujacych (pracownicy handlu itp.) do finansowania bogatych badz krotko pracujacych (gornicy, policja, celnicy, nomenklatura itd.).
To sie nazywa komunistyczna sprawiedliwosc spoleczna.

To niestety nie tylko wyzysk jednych przez drugich ale tez
Komunisci z PISu ignoruja prawa wolnego rynku i zmuszaja biednych i dlugo pracujacych (pracownicy handlu itp.) do finansowania bogatych badz krotko pracujacych (gornicy, policja, celnicy, nomenklatura itd.).
To sie nazywa komunistyczna sprawiedliwosc spoleczna.

To niestety nie tylko wyzysk jednych przez drugich ale tez straty ogolne wynikajace ze zlego gospodarowania.
lipsk
Zostawić tylko kopalnie węgla brunatnego. Reszta do likwidacji z jednym warunkiem , pozostaną tylko te co się mogą utrzymać same.(rentowne)
428ustka
wiesz czemu gornik nie pojdzie do innej pracy bo by trzeba bylo pracowac do 65roku a tak 20 lat kopalni albo 40stka na karku i baju baju
anna_domagalczyk
" Pomożemy górnikom tak jak poprzednio" - zapowiedział Tchórzewski. No, oni pomogą z naszych pieniędzy. Prąd będzie droższy, ale co tam, "musimy sobie z tego zdać sprawę" i pewnie zaakceptować. PIS specjalizuje się w wydawaniu naszych pieniędzy na bzdety (dęte wybory) i własne interesy (maseczki i respiratory," Pomożemy górnikom tak jak poprzednio" - zapowiedział Tchórzewski. No, oni pomogą z naszych pieniędzy. Prąd będzie droższy, ale co tam, "musimy sobie z tego zdać sprawę" i pewnie zaakceptować. PIS specjalizuje się w wydawaniu naszych pieniędzy na bzdety (dęte wybory) i własne interesy (maseczki i respiratory, dotacje dla rodzinnych biznesów). Ze wszystkich programów społecznych, to jednak koryto+ najbardziej się udało. Dalej pewnie będzie dotacja do programu "dynamo+", w ramach którego rząd sfinansuje suwerenowi pedały (klubom GP pedały pionowe, na przyklęki) i nakaże produkcję prądu w szczytach ("kto nie pedałuje, ten sie nie klimatyzuje"). Kabaret+ :-)
jarekzbyszek
Specjalista od elektrowni Ostrołęka na węgiel. Przez tego głąba jest miliard złotych utopionych naszych pieniędzy.
andregru
Ty Tchórzu nie potrafiliście zrobić porządku z górnikami przez 30 lat -" Dodał, że wtedy zastał zadłużenie górnictwa na poziomie 11 mld zł i nastąpiła reorganizacja" a czy te 11 mld zł zostało przez górnictwo spłacone ? czy pompujecie następne miliardy na ratowanie trupa . Nie ograniczanie importu węgla a ograniczanie Ty Tchórzu nie potrafiliście zrobić porządku z górnikami przez 30 lat -" Dodał, że wtedy zastał zadłużenie górnictwa na poziomie 11 mld zł i nastąpiła reorganizacja" a czy te 11 mld zł zostało przez górnictwo spłacone ? czy pompujecie następne miliardy na ratowanie trupa . Nie ograniczanie importu węgla a ograniczanie kosztów wydobycia to jest rozwiązanie .

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki