REKLAMA

Tchórzewski: Atom może być ratunkiem dla branży węglowej

2018-10-29 16:52
publikacja
2018-10-29 16:52

Ministerstwo Energii przygotowało nowelizację programu polskiej energetyki jądrowej, który zostanie przedłożony Radzie Ministrów do końca 2018 roku - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski w artykule dla magazynu Wszystko co Najważniejsze.

/ Ministerstwo Energii

Minister Tchórzewski ocenił, że atom może być ratunkiem dla branży węglowej.

"Aby utrzymać w systemie wytwórczym stanowiące podstawę naszego bezpieczeństwa energetycznego elektrownie węglowe, musimy wprowadzić nowe źródło energii, które obniży średni poziom emisji CO2 przy jej wytwarzaniu. Energia jądrowa jest takim źródłem, które może pracować w podstawie naszego systemu energetycznego, nie generując żadnych kosztów związanych z emisjami" - napisał minister.

"Atom może być więc ratunkiem dla rodzimej branży węglowej i pomocą w utrzymaniu dziesiątek tysięcy miejsc pracy w górnictwie. Ma to zasadnicze znaczenie dla naszej niezależności energetycznej" - dodał.

Tchórzewski wskazał, że odnawialne źródła energii są równie bezemisyjne jak energia z atomu, ale produkcja energii z OZE jest uzależniona od pogody, a tej energii nie da się magazynować na dużą skalę.

"W promieniu 300 km od naszego kraju pracują 23 reaktory energetyczne – w samej Grupie Wyszehradzkiej jest ich 14. Polska jest jedynym krajem z V4, który nie posiada tego rodzaju energetyki. Węgry, Czechy i Słowacja rozbudowują swoje moce wytwórcze w tym zakresie. Następuje renesans atomu. Na świecie pracuje 455 bloków jądrowych, a 55 kolejnych jest w budowie" - napisał minister.

Dodał, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy uruchomiono pierwsze reaktory jądrowe najnowszej generacji III/III+.

Minister przyznał, że na etapie inwestycyjnym energetyka jądrowa jest droga.

"Jednak produkcja energii w siłowni jądrowej jest najtańsza – ze względu na niskie koszty paliwa, długi czas eksploatacji (nawet 80 lat) i bezemisyjność. Koszty paliwa i emisji CO2 stanowią aż 70 – 80 proc. kosztów wytwarzania prądu w elektrowni gazowej, podczas gdy w jądrowej jest to zaledwie 10 proc. Rosnące w ostatnim czasie ceny uprawnień do emisji CO2 jeszcze bardziej tę różnicę podkreślają na korzyść atomu" - ocenił Krzysztof Tchórzewski.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
flecik
Proszę Państwa! Po co te złośliwości! Minister Tchórzewski miał na myśli ekologiczny napęd jądrowy zlokalizowany w slipach męskich! Tylko nie do końca zrozumiałem o co chodziło z tym węglem? Że trzeba sobie smarować węglem???
kolumb1234
Tak sobie myśle czy oni nie powini jednak przechodzić badań przed objęciem stanowiska w rządzie
jendreka
Dzisiaj priorytetem dla energetyki jest elekromobilnosci. Nie ma kto budować pojazdów elektrycznych, więc będą je budować PGE, potem Enea, potem Tauron. Tak więc na atom zabraknie kasy. A tak już poważnie. Polak tylko gadać potrafi, gorzej z działaniem. I jeszcze jedno. Ż moich wieloletnich obserwacji wynika, że Polakowi Dzisiaj priorytetem dla energetyki jest elekromobilnosci. Nie ma kto budować pojazdów elektrycznych, więc będą je budować PGE, potem Enea, potem Tauron. Tak więc na atom zabraknie kasy. A tak już poważnie. Polak tylko gadać potrafi, gorzej z działaniem. I jeszcze jedno. Ż moich wieloletnich obserwacji wynika, że Polakowi jedno co dobrze wychodzi to handel, a gospodarka zawsze była pod psem.
ploosz
Ten znowu swoje. A kto za to zapłaci? Kto zapłaci 70mld PLN? Plus odsetki od tej kwoty bo takiej kasy nie ma cała energetyka razem wzięta. Liche 4% bankowych odsetek od kredytu/obligacji na 70mldPLN to 2,8mld PLN rocznie. Samych odsetek od kredytu 3 mld PLN. Wprowadzi sie wiec "opłate atomową" - skromne 15 PLN miesiecznie Ten znowu swoje. A kto za to zapłaci? Kto zapłaci 70mld PLN? Plus odsetki od tej kwoty bo takiej kasy nie ma cała energetyka razem wzięta. Liche 4% bankowych odsetek od kredytu/obligacji na 70mldPLN to 2,8mld PLN rocznie. Samych odsetek od kredytu 3 mld PLN. Wprowadzi sie wiec "opłate atomową" - skromne 15 PLN miesiecznie od licznika? Polski nie stać na energetyke atomową.
karbinadel
Jak na razie, energetyka jądrowa w Polsce od lat jest niewyczerpanym źródłem dobrze płatnych posad dla zasłużonych towarzyszy partyjnych. I niech tak zostanie
slawko9999
Panowie budowac a nie gadac jak to tylko polak potrafi.
W Czechach czy Slowacji nie ma smogu a technologia jest tak zaawansowana, ze jak tylko nasi nie beda pili w pracy to nic sie nie stanie.
marekzu
Atom pomoże branży węglowej?????? Nic z tego nie rozumię
slawko9999
Chodzi o emisje CO2, weglowe maja wysoka a atomowe prawie zerowa wiec usredniajac nastepuje spadek CO2 i nie trzeba zamykac kopalni

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki