Tauron udostępnił klientom systemy sterowania urządzeniami domowymi

Systemy sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją czy roletami okiennymi udostępnił klientom koncern energetyczny Tauron. Technologie tzw. inteligentnego domu mają przekładać się przede wszystkim na wzrost efektywności energetycznej budynków.

Jak podał w czwartkowej informacji koncern, nowe systemy sterowania urządzeniami elektrycznymi zgrupowano w jego ofercie pod nazwą Smart Home Professional.

Jak wynika z informacji na stronie smart.tauron.pl/smarthome-professional, chodzi przede wszystkim o automatyzację działania poszczególnych urządzeń i ich wzajemnej integracji. Można nimi samodzielnie sterować za pomocą aplikacji mobilnej, także zdalnie. Warunkiem jest dostęp do internetu. Za bezpieczeństwo połączenia odpowiada szyfrowanie na poziomie zbliżonym do zabezpieczeń transakcji bankowych.

W ramach systemu Smart Home Professional można sterować oświetleniem, ogrzewaniem, urządzeniami elektrycznymi, jak zestawy hi-fi, czy sprzętem ogrodowym. W przypadku oświetlenia system umożliwa np. możliwość ustawienia natężenia i barwy światła dla poszczególnych pomieszczeń, konfigurowanie zdefiniowanych ustawień powiązanych z aktywnością w domu, np. do oglądania filmów, wyłączanie oświetlenia, gdy nikogo nie ma w domu lub też automatyczne włączanie go np. podczas pobytu na wakacjach.

W zakresie ogrzewania możliwe są m.in. automatyczne nagrzewanie pomieszczenia do określonej temperatury, dostosowanie jej do warunków na zewnątrz czy innych czynników, regulacja natężenia grzania w zależności od pory dnia czy obecności domowników, a także możliwość połączenia i sterowania różnymi źródłami ciepła: kolektorami słonecznymi, pompą ciepła, piecem gazowym, ogrzewaniem podłogowym czy wentylacją.

System umożliwia też np. automatyczne wyłączanie urządzeń audio-video po wykryciu, że nikogo nie ma w domu, automatyczne włączanie lub wyłączanie urządzeń, np. w zależności od pory dnia, integrację różnych czujników (np. gazu, czadu) z systemem alarmowym czy funkcjonalność wideodomofonu, gdy nie ma nikogo w domu.

"W centrum naszych inicjatyw postawiliśmy klienta, który jest dziś zainteresowany nie tylko ceną, ale także jakością usług i łatwością dobierania sobie określonych ich pakietów oraz komfortowego nimi zarządzania. W ofercie Taurona pojawiają się więc kolejne rozwiązania smart home spełniające te oczekiwania" - powiedział cytowany w informacji Tauronu jego wiceprezes ds. klienta i wsparcia korporacyjnego Kamil Kamiński.

Koncern przekonuje, że oferowane przezeń technologie inteligentnego domu przekładają się na wzrost efektywności energetycznej budynków. Integracja instalacji i sprzętu AGD i RTV oraz automatyzacja ich działania skutkują lepszym wykorzystaniem energii, a inteligentne rozwiązania podnoszą komfort codziennego życia. Dodatkowo skorzystanie z tych rozwiązań uprawnia do skorzystania z programu rabatowego Tauronu.

Jak wynika z informacji energetycznego koncernu, elementy systemu składają się z urządzeń marki Grenton, a ich zabudową i konfiguracją zajmują się instalatorzy współpracujący z tą firmą. W komunikacie Tauron cytuje członka zarządu Grenton Mariusza Laska, który akcentuje m.in., że obie firmy dbają o promocję rozwiązań z zakresu smart home i edukują na ten temat rynek.

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka Tauron Polska Energia SA jest liderem grupy kapitałowej zajmującej się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni Polski i jest największym dystrybutorem oraz drugim pod względem wielkości krajowym sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.