Tarczy antykryzysowa 4.0 będzie kosztowała ok. 2,7 mld zł

Zmiany zawarte w przyjętym przez rząd w środę projekcie noweli Tarczy antykryzysowej będą w 2020 r. kosztować finanse publiczne 2 mld 675 mln zł - wynika z OSR projektu o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych firmom dotkniętym skutkami pandemii.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera)

Dopłaty do odsetek od kredytów dla firm

Przyjęty w środę przez rząd projekt przewiduje m.in. uruchomienie ponad 560 mln zł dopłaty do odsetek kredytów dla firm, które wpadły w kłopotu przez koronawirusa. Rząd chce również zabezpieczyć w dobie pandemii polskie firmy przed wrogim przejęciem.

CIR wyjaśniło w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że w ramach popartych przez rząd rozwiązań uruchomionych ma zostać ponad 560 mln zł na dopłaty do odsetek kredytów dla firm, które wpadły w kłopoty przez COVID-19. "Powinno to wygenerować kredyty o wartości ok. 32 mld zł" - dodano.

Zgodnie z przyjętym projektem Bank Gospodarstwa Krajowego będzie dopłacał do kredytów zaciąganych przez firmy, które zostały dotknięte skutkami koronawirusa. W tym roku na dopłaty ma zostać przeznaczone blisko 300 mln zł; w 2021 r. ma być to 270 mln zł.

Jak wyjaśniono, dopłaty będą wypłacane przez BGK ze środków nowo utworzonego Funduszu Dopłat do Oprocentowania.

"Wsparcie trafi do przedsiębiorców oraz podmiotów działających w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych. Umowę kredytu z dopłatą będzie można podpisać do końca 2020 r" - poinformował CIR.

Zapobieganie wrogim przejęciom

Nowe przepisy mają również zapobiec wrogim przejęciom polskich firm przez zagraniczne podmioty spoza UE. CIR podkreśliło, że taka ochrona jest konieczna, kiedy ze względu na koronawirusa, wycena polskich firm może być szczególnie niska. Dodano, że w tej sprawie wzorowano się na przyjętych niedawno rozwiązaniach w Niemczech.

CIR poinformowało, że nowe rozwiązania dotyczące kontroli przejęć spółek mają obowiązywać przez 2 lata. Transakcje nabycia znacznej liczby udziałów w takich spółkach będą kontrolowane przez prezesa UOKiK.

Nowe przepisy obejmą m.in. spółki publiczne i sektory gospodarcze związane np. z energią elektryczną, gazem, paliwami, telekomunikacją, przetwórstwem żywności, czy produkcją leków – jeśli ich przychody przekraczają 10 mln euro rocznie.

Zwiększenie dochodów samorządów

Przyjęte przez rząd rozwiązania mają również ułatwić funkcjonowanie samorządów w dobie koronawirusa, które tracą dochody z podatków. Podwojony zostanie udział powiatów, w tym miast prezydenckich, w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa – od 1 maja do końca 2020 r. Dzięki temu, do samorządów trafi co druga, nie co czwarta złotówka.

Projekt przewiduje również załagodzenie reguły finansowej, który teraz ogranicza możliwości zadłużania się samorządów.

"W związku z COVID-19, w 2020 r. możliwa będzie nierównowaga budżetu samorządów, dodatkowo o wartość faktycznego zmniejszenia się dochodów z podatków (takich jak: PIT, CIT i podatków lokalnych, czyli m.in. podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego czy opłaty skarbowej)" - wyjaśniono w komunikacie.

Nowe przepisy pozwolą też poprawić płynność samorządów dzięki możliwości wcześniejszego przekazywania im rat, m.in. w części oświatowej; bogatsze gminy będą też mogły w drugim półroczu uregulować raty tzw. janosikowego za maj i czerwiec. Samorządy będą mogły również przeznaczyć pieniądze z tzw. funduszu korkowego - środków pozyskiwanych od przedsiębiorców sprzedających alkohol - na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków COVID-19.

Uproszczenie postępowań przetargowych

Nowe regulacje mają też ułatwić postępowania przetargowe i samą realizację inwestycji. Rząd zgodził się, by nie było już obowiązkowego wadium przy postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych. Wprowadzony zostanie też obowiązek zapłaty wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek przy dłuższych umowach dotyczących zamówienia publicznego. W końcu obniżona zostanie dopuszczalna wysokość zabezpieczenia przy zamówieniach publicznych.

Wakacje kredytowe

Nowe przepisy dotyczyć będą także wakacji kredytowych. Dzięki nim, będzie można zawiesić spłatę kredytu maksymalnie do trzech miesięcy. W tym okresie nie będzie naliczania odsetek i innych opłat (z wyjątkiem ubezpieczeń powiązanych z umową kredytu) - zapewniono. Ma to dotyczyć osób, które straciły pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca br., a zawieszenie spłacania kredytu będzie dotyczyć części kapitałowej i odsetkowej.

Ułatwienia podatkowe

Przewidziano także ułatwienia podatkowe. Więcej darowizn będzie można odliczyć od podstawy obliczania podatku dochodowego. "Będzie to dotyczyć m.in. darowizn przekazanych na rzecz domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, czy domów pomocy społecznej" - wyjaśniono. Projekt zakłada też, że od podatku będzie można odliczyć również darowizny rzeczowe w formie komputerów (zdatnych do użytku i nie starszych niż 3 lata), przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2020 r., m.in. placówkom oświatowym. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 edwinn

pfr.pl/tarcza i od tego należy zacząć zabawę z tarczą finansową. Ogrom wiedzy i odpowiedzi na wszystkie pytania. To co ludzie piszą w internecie, swoje porady, a to co jest tu to chyba dwie inne tarcze

! Odpowiedz
0 2 rav1932

Nie czytam. Zwolniłam dwóch pracowników. Po namówię księgowej nie zapłaciłem ZUSu. Dziś przyszło pismo że zwolnienie się nie należy trzeba płacić wstecz plus odsetki wniosek o pożyczkę 5000zl ( ochłap) złożony 6tyg temu cisza. Obroty spadły 80% koszty wzrosły o 100% zmieniam branżę. Szykuje wypowiedzenia dla reszty 6 pracowników. Rząd zabronił mi prowadzić działalność ale nadal zmusza do płacenia opłat i podatków. Dziękuję biznes jest na minus więc biznes znika.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 cichutki

Co tam 4.0. Już czeka 5.0, 6.0 itd. Tylko efektów nie na i nie będzie.

! Odpowiedz
0 1 stefanw

Co to za tarcza? Miało być 300 mld różnych pakietów, to po co gadać o tarczy na 2,7 mld? Kpina.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil