REKLAMA

Oszustwo na tarczę antykryzysową. Uwaga na SMS o treści "800 zł do odebrania"

2021-04-19 10:25
publikacja
2021-04-19 10:25
fot. mrmohock / Shutterstock

Oszuści "rozdają" 800 zł w ramach rzekomej tarczy antykryzysowej. Kuszą możliwością otrzymania pieniędzy w ciągu 24 godzin. W grę wchodzi dostęp do środków znajdujących się na rachunku bankowym.

"Masz do odebrania 800 zl z tarczy antykryzysowej. Aby odebrac wykonaj przelew potwierdzajacy tozsaomosc 1 PLN. Srodki otrzymasz w ciagu 24h. www.urzedy9[.]net/XXXX" – czytamy w fałszywej wiadomości SMS wysyłanej przez nadawcę "Tarcza" (zachowano pisownię oryginalną - przyp. red.).

– Kliknięcie w link znajdujący się w SMS-ie przenosi ofiarę na fałszywą stronę (domena kupiona dziś) udającą bramkę płatności PayU – informuje portal Niebezpiecznik. Następnie oszuści nakłaniają do wybrania banku oraz wpisania loginu i hasła do logowania. Dodatkowo w niektórych przypadkach ofiary oszustwa są poproszone o podanie kodu z wiadomości SMS.

Wirtualni przestępcy wysyłają wiadomości SMS. W treści informują o przyznaniu środków pieniężnych z tarczy antykryzysowej. Aby potwierdzić tożsamość, wystarczy przesłać 1 zł w tzw. przelewie potwierdzającym. W rzeczywistości oszuści chcą nakłonić do wykonania transakcji przez stronę, która umożliwi im dostęp do konta ofiary. Tym samym można stracić wszystkie pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym.

Po czym poznać oszustwo cyfrowe? Lampka ostrzegawcza powinna zapalić się, jeżeli w wiadomości, którą otrzymujemy, brakuje polskich znaków. Dodatkowym znakiem rozpoznawczym oszustwa jest podejrzanie wyglądający link oraz "dziwny podpis nadawcy" wiadomości. Obawiasz się, że padłeś ofiarą kradzieży tożsamości? Sprawdź, jakie kroki podjąć - piszemy o tym w artykule "Co zrobić, gdy padniemy ofiarą kradzieży danych osobowych?".

Kliknij, żeby zgłosić problem z bankiem, pracodawcą lub inną ważną sprawę - zajmiemy się tym / Bankier.pl

DF

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki