Tania ropa sprowadza widmo bankructwa na firmy naftowe w USA

Ceny ropy wciąż spadają, zbliżają się już do 30 USD za baryłkę. Nad znaczną częścią amerykańskiego przemysłu naftowego pojawia się widmo bankructwa.

(ingimage)

Gazeta odnotowuje, że trzy wielkie banki inwestycyjne - Morgan Stanley, Goldman Sachs Group inc. i Citigroup Inc. oczekują, że cena ropy w kontraktach krótkoterminowych spadnie poniżej 30 USD za baryłkę w rezultacie spowolnienia gospodarki Chin, aprecjacji amerykańskiego dolara oraz faktu, że od Houston po Rijad ropę wciąż się wydobywa, choć rynki są przesycone - pisze we wtorek Wall Street Journal.

Według firmy Wolfe Research zajmującej się analizami rynków w połowie 2017 roku aż jednej trzeciej amerykańskich producentów ropy i gazu może zagrozić bankructwo i restrukturyzacja. Zdaniem analityków część z tych firm mogłaby przetrwać, gdyby cena ropy wzrosła przynajmniej do 50 dolarów za baryłkę.

WSJ pisze, powołując się na mający się wkrótce ukazać raport firmy consultingowej AlixPartners, że przy obecnych cenach północnoamerykańscy producenci ropy i gazu tracą łącznie prawie 2 miliardy dolarów tygodniowo. Tymczasem zdaniem analityków, niektórych banków i przedstawicieli branży naftowej, nadpodaż ropy może się utrzymać przez cały bieżący rok i część 2017 r.

Gazeta odnotowuje, że amerykańskie firmy, które zaciągnęły ogromne kredyty, żeby przyłączyć się do wydobywania ropy łupkowej i teraz nie mają wyboru - muszą wydobywać, żeby spłacać odsetki. A czyniąc tak, wpędzają się w jeszcze większe kłopoty. WSJ odnotowuje, że niektóre firmy wydobywcze, w tym Sandridge Energy Inc., Energy XXI Ltd. i Halcon Resources Corp. w trzecim kwartale br. ponad 40 proc. wpływów przeznaczyły na spłatę odsetek od kredytów.

(PAP)

az/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Marko

Najbardziej traca jankesi ktorzy tak bardzo chcieli zdolowac rosje, wyjdzie na to ze doprowadza znowu do krachu finansowego na calym swiecie

! Odpowiedz
0 0 ~Le

Nie nad znaczną tylko nad całym. Ratują się tylko koncerny połączone :kopalnie z elektrowniami i rafineriami bo ceny paliw i energii tak bardzo nie spadły na razie i nie spadną.,a import taniego surowca pomaga utrzymać się na powierzchni.
Od ponad pięciu lat skupowane są ich obligacje i nowe emisje żeby w ogóle mogły istnieć z takimi stratami,a największe maja łupkowe firmy.
Kopalnie węgla ratuje Europa kupując ich węgiel zamiast z Polski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~MarketMaster

Ropa Lada moment wzrosnie ! Moj Target osiągnięty (30usd) Rynek wlasnie formuje sygnal na wykresie,poniewaz cena tego surowca spadla zbyt szybko. To norma przy takim tempie spadku. Wtedy jest wymagany wzrost Techniczny. Pilka sie odbije i to szybko (OVERSOLD)

! Odpowiedz
0 0 ~defntx

hahahahahahaha

! Odpowiedz
0 0 ~666

pamiętam jak ropa była po 27 dolarów za baryłkę i wszyscy żyli , nie opłacało wydobywać się z niektórych złóż bo było za drogo experci oceniali wydobycie takich złóż przy 50 dolarów za baryłkę czyli przy cenie wyższej napchali sobie kieszenie ponad stan przez tyle lat i nagle piszą o kredytach aż płakać mi się chce ale ze śmiechu , a przy spadku ceny baryłki ropy z 120 na 32 dolary u nas paliwo spadło z 6 zł do 4.45 ale jaja czyli państwo goli ile wlezie i też będzie dziura budżetowa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~inflacyja

chleb tez kiedys byl po 80 groszy

! Odpowiedz
2 6 ~ZZ

Kierunek nie ten.Miały zbankrutować rosyjskie i reszta BRIGS.

! Odpowiedz
2 4 ~zz

"aż jednej trzeciej amerykańskich producentów ropy i gazu może zagrozić bankructwo i restrukturyzacja" no cóż pozostałe dwie trzecie wykupi bankrutów za pół ceny i po problemie , ciekawe kto wykupi zbankrutowaną rosję ? może sąsiad zza miedzy ?

! Odpowiedz
1 10 ~gfd

A pozniej przyjdzie paru "inwestorow", kupia pola wydobywcze + infrastrukture za centa ...

Cena ropy wzrosnie i "inwestorzy" jeszcze bardziej sie wzbogaca ...

Ot typowe dzialania ...

! Odpowiedz
0 5 ~Roman

Tania ropa to tanie paliwo, tanie paliwo to wzrost sprzedaży, wzrost sprzedaży to wzrost zysków.
Dopiero co pisali że śpią na pieniądzach więc skąd kredyty?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 0,68% 65,10
2020-01-17 22:59:00
ZŁOTO 0,31% 1 557,35
2020-01-17 22:59:00
MIEDŹ 0,00% 6 268,75
2020-01-17 19:59:00
SREBRO 0,50% 18,03
2020-01-17 22:59:00
PLATYNA 1,79% 1 027,05
2020-01-17 22:59:00

Znajdź profil