REKLAMA
WEBINAR

TSUE: pracodawca może zakazać noszenia w miejscu pracy symboli religijnych, politycznych czy światopoglądowych

2021-07-15 10:44
publikacja
2021-07-15 10:44

Zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, światopoglądowe lub religijne może być uzasadniony koniecznością prezentowania przez pracodawcę neutralnego wizerunku wobec klientów lub zapobiegania konfliktom w pracy - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

TSUE: pracodawca może zakazać noszenia w miejscu pracy symboli religijnych, politycznych czy światopoglądowych
TSUE: pracodawca może zakazać noszenia w miejscu pracy symboli religijnych, politycznych czy światopoglądowych
fot. Skylines / / Shutterstock

"Zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, światopoglądowe lub religijne może być uzasadniony koniecznością prezentowania przez pracodawcę neutralnego wizerunku wobec klientów lub zapobiegania konfliktom w pracy" - czytamy w wyroku.

"Jednakże uzasadnienie to musi odpowiadać rzeczywistej konieczności po stronie pracodawcy, a przy godzeniu wchodzących w grę praw i interesów sądy krajowe mogą uwzględniać specyficzny kontekst swego państwa członkowskiego, a w szczególności bardziej korzystne przepisy krajowe w zakresie ochrony wolności wyznania" - zastrzegł Trybunał.

Sprawa, w której orzekał TSUE dotyczyła dwóch kobiet zatrudnionych w spółkach prawa niemieckiego, które nosiły w swoich miejscach pracy hidżab, islamską chustę.

Stwierdziwszy, że noszenie takiej chusty nie odpowiada polityce neutralności politycznej, światopoglądowej i religijnej prowadzonej wobec klientów pracodawcy zażądali zaprzestania ich noszenia. W następstwie odmowy jedna z kobiet została zawieszona a druga przeniesiona na inne stanowisko. Sprawy zostały skierowane do niemieckich sądów, skąd po przejściu kolejnych instancji trafiły do TSUE.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
jenak
Podobają mi się japońskie, czy nawet chińskie firmy. Żadnych światopoglądowych konotacji. W Ikei jestem coraz rzadziej i niech tak zostanie.
jenak
POwodzenia pracodawco. Mądry odważny salomonowy TSUE daje ci do tego prawo. Jednak doskonale wie, że są grupy, gdzie jeśli im zakażesz, to może być to twój ostatni dzień.
marekpoznan
Ale pracodawca może wszystkim wrzucić tęczowe tapety na pulpit których nie da się zmienić..? Tak miałem w pewnym banku, na szczęście już tam nie pracuję.
carlito1
Hahahaha to niech ten pracodawca zabroni z dywanem do pracy przyjść.... W najlepszym przypadku łeb obcięty...
1984
A noszenia symboli kowidnianizmu jakim jest maseczka może zabronić czy nie?
max5000
Czyli ideologia lgbt promująca homoseksualizm i negująca to że mamy 2 płcie też będzie zakazana? Bo wg nich płeć sobie można codziennie zmieniać jak skarpetki. A jak ktoś ma inne zdanie to jest homofobem
zkonopko
To fascynujące jak ten sam pracodawca może obnosić się z symbolami światopoglądowymi jak choćby ostatni miesiąc dumy LGBT i loga znanych marek w kolorach tęczy, a pracownik już nie może i musi sobą reprezentować "wartości światopoglądowe" pracodawcy mimo, że się z nimi nie zgadza i nie są podmiotem pracy, którą wykonuje.To fascynujące jak ten sam pracodawca może obnosić się z symbolami światopoglądowymi jak choćby ostatni miesiąc dumy LGBT i loga znanych marek w kolorach tęczy, a pracownik już nie może i musi sobą reprezentować "wartości światopoglądowe" pracodawcy mimo, że się z nimi nie zgadza i nie są podmiotem pracy, którą wykonuje. Znaczy się wg TSUE mogą być równi i równiejsi?
zkonopko odpowiada (usunięty)
Ja ostatnio rozmawiałem z Panią, która mi tłumaczyła, że pracuje w fantastycznie tolerancyjnej firmie, mają szkolenia na ten temat i w ogóle, a ich kadrowiec jest naj naj naj bo jest gejem. Zastanawiałem się od kiedy zamiast zajmować się przedmiotem pracy firmy np. samochodami czy kredytami zajmują się preferencjami seksualnymi. Ja ostatnio rozmawiałem z Panią, która mi tłumaczyła, że pracuje w fantastycznie tolerancyjnej firmie, mają szkolenia na ten temat i w ogóle, a ich kadrowiec jest naj naj naj bo jest gejem. Zastanawiałem się od kiedy zamiast zajmować się przedmiotem pracy firmy np. samochodami czy kredytami zajmują się preferencjami seksualnymi. Pracowałem w różnych firmach i w żadnej nie interesowało mnie kto co z kim robi i co lubi, a teraz to im bardziej odjechane preferencje tym głośniej trzeba się nimi chwalić. Pewnie samochody i kredyty są od tego lepsze.
konik_garbusek odpowiada zkonopko
nie wiem dlaczego moj komentarz zosta usniéty, nie napisałem nic złego, poza tym ze codzieniie dostajemy spam z informacjami o gejach etc? Co za dziwny portral, cenzura za co?
zkonopko odpowiada konik_garbusek
Mój też usunęli, o szczyceniu się firm preferencjami seksualnymi pracowników. Może TSUE kazało.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki