Jest wyrok TSUE ws. odmowy relokacji uchodźców w Polsce

Polska, Czechy i Węgry, odmawiając udziału w tymczasowym mechanizmie relokacji uchodźców, złamały prawo UE - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu. Decyzja w sprawie rozdzielnika była tymczasowa i wygasła w 2017 r.

(fot. Francois Lenoir / Reuters)

"Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu, powoływać się ani na swoje obowiązki dotyczące utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego, ani na podnoszone nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmu relokacji" - uzasadnili sędziowie.

Źródła sporu sięgają 2015 r., gdy w odpowiedzi na kryzys migracyjny Rada UE przyjęła dwie decyzje, które miały wesprzeć Włochy i Grecję w obliczu masowego napływu migrantów. Chodziło o relokację z tych państw najpierw 40 tys., a potem 120 tys. osób ubiegających się o ochronę międzynarodową. W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób, niż przewidywano. Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że wykonanie decyzji zagrażałoby realizacji przez nie ich obowiązków, dotyczących utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

TSUE zwrócił uwagę, że art. 72 unijnego traktatu, na który powoływały się zwłaszcza Polska i Węgry, nie przyznaje państwom członkowskim możliwości odstąpienia od stosowania prawa UE przez samo powołanie się na interesy związane z utrzymaniem porządku publicznego i ochroną bezpieczeństwa wewnętrznego. Państwa mają bowiem obowiązek "udowodnienia konieczności zastosowania przewidzianego w tym postanowieniu odstępstwa".

Trybunał zauważył, że w trakcie całej procedury relokacyjnej organy państw członkowskich powinny każdorazowo badać, czy dana osoba stanowi rzeczywiste lub potencjalne zagrożenie. Unijne przepisy - wskazali sędziowie - nie dopuszczały możliwości, by państwo UE mogło arbitralnie powoływać się na bezpieczeństwo narodowe bez związku z konkretnym przypadkiem i tym samym odmawiać wykonywania ciążących na nim zobowiązań.

Trybunał nie zgodził się też z linią obrony trzech krajów, że skargi Komisji Europejskiej są niedopuszczalne w związku z upływem okresu stosowania decyzji w sprawie relokacji. Były one bowiem przewidziane na dwa lata i wygasły we wrześniu 2017 r. Jak wskazywali prawnicy z Budapesztu, Warszawy i Pragi, usunięcie przez ich kraje zarzucanych im uchybień nie jest możliwe.

TSUE stwierdził jednak, że skarga jest dopuszczalna, jeżeli Komisja żąda od Trybunału tylko uznania, że doszło do złamania prawa UE. "Ponadto stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w danej sprawie nadal ma realne znaczenie, gdyż w szczególności pozwala na ustalenie podstawy dla ewentualnej odpowiedzialności państwa członkowskiego – w związku z uchybieniem jego zobowiązaniom – wobec innych państw członkowskich, Unii lub jednostek" - zaznaczyli sędziowie.

Trybunał odrzucił też zarzut podnoszony przez Czechy, że od przyjmowania uchodźców można się było uchylić, bo było mechanizm relokacji funkcjonował nieprawidłowo. "Nie można zgodzić się (...) na sytuację, w której państwo członkowskie mogłoby opierać się na swojej jednostronnej ocenie, że ustanowiony w tych aktach mechanizm jest nieskuteczny, a nawet funkcjonuje nieprawidłowo, aby uchylić się od wszystkich zobowiązań dotyczących relokacji" - zaznaczył TSUE.

Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości stwierdzi uchybienie, państwo, którego to dotyczy, powinno jak najszybciej zastosować się do wyroku. W tym przypadku w związku z wygaśnięciem decyzji relokacyjnej nie jest jednak jasne, jak miałoby to wyglądać. Teoretycznie jeżeli Komisja uzna, że państwo członkowskie nie zastosowało się do wyroku, może wnieść nową skargę i domagać się sankcji finansowych.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 17 mrbean

TSUE to może nas w d..ę pocałować. Nikt nam nie będzie mówił kto ma do Polski przyjeżdżać. Ta pieprzona UE powinna chronić granice Unii i nikt bez wizy ni powinien móc tutaj wjeżdżać i tyle temacie. A lewactwo eurokołchozowe jak chce to niech se przyjmuje kogo chce u siebie w Brukseli, czy też Luksemburgu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 33 artur17

Jak to dobrze, że nie rządziła i nie rządi PO. Mamy wystarczająco dużo włąsnych problemów,żeby brać na utrzymanie nierobów (vide Niemcy i brak chętnych do pracy w rolnictwie) i potencjalnych przestępców.

! Odpowiedz
1 19 maiar

Przecież to oczywiste. Emigrantów z Afryki ściągnięto by destabilizować sytuację w Europie. To już dawno było planowane. Po czynach poznawajcie :). Czy Rothschildowie już w 2018 roku lub wcześniej wyprzedawali aktywa? Podobno przed drugą wojną światową też to robili. Im podobni podobno kupują posiadłości w Nowej Zelandii. Tam jest najwięcej wody pitnej. Ciekawe? Bankierzy i Finansiści to największe zło tych czasów. Jakby co to będzie wiadomo z kim wyrównywać rachunki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 48 kris74keh

U siebie w domu to ja decyduję kogo wpuszczam do srodka.Angela wpuściła milion gości , a kurna szparagów nie ma kto zbierać.

! Odpowiedz
64 3 karbinadel

Gratuluję wyczucia chwili. Już się zleciały rydzykowe zastępy pluć na UE

! Odpowiedz
1 37 trollmaster

o, jest i nasz postępaczek, wzorowy Euro-pejczyk.
Wspomóż bratni, tfu, na psa urok, naród niemiecki, i zgłoś się na ochotnika do zbierania szparagów, najlepiej za darmo, w końcu solidarność europejska tego wymaga.

! Odpowiedz
11 4 janusz1960

Ty piszesz z Moskwy czy z S. Petersburga ? W sumie to wszystko jedno Putin płaci i tu i tam...

! Odpowiedz
0 21 ania_199

tu jest, zresztą jak w każdym innym kraju, wystarczająco dużo problemów z tymi którzy przyjeżdżają bo chcą tu przyjeżdżać

a UE wymaga żeby jeszcze kogokolwiek zmuszać do tego żeby jechał do Czech, Węgier i Polski skoro chce do Niemiec

powinni się powołać na wolność jednostki, prawa człowieka. ..

taaak, w sumie głupio teraz mówić o prawach człowieka gdy każdy ma nakaz siedź w domu bo mandat


jakby ktoś podliczył te sankcje finansowe jakie odprowadziła przez te lata Polska to byśmy sobie z nich ze trzy własne porty morskie wybudowali
-kary za smog
-kary za więzienia CIA
-kary za niegospodarne rozporządzanie dotacjami
...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
66 4 specjalnie_zarejestrowany2

Byłem pewien że wzmożona aktywność pisowskich trolli wynika z ostatnich 2 miliardów dotacji ale wygląda że źrodło jest na samym Kremlu. Nieźle.

! Odpowiedz
7 72 kkk1111

wybierając pis wybraliśmy też żadnych uchodźców narzucanych przez unie ,my pomagamy na miejscu ,mam nadzieje ze pis dalej będzie otym pamiętał i nie ugnie sie przed narzuconymi prawami kture nie sa w interesie polski

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil