TP SA sprzedała Wirtualną Polskę. Będzie połączenie z o2.pl

analityk Bankier.pl

Potwierdziły się krążące od pewnego czasu spekulacje dotyczące połączenia dwóch dużych graczy polskiego internetu. Fundusz Innova Capital za pośrednictwem spółki European Media Holding S.à r.l., sfinansuje zakup od TP S.A. Wirtualnej Polski i połączenie jej z Grupą o2. Transakcję przeprowadzono przy wycenie 375 mln zł.

WP łączy się z o2.pl
Image licensed by Ingram Image

Wirtualna Polska została wystawiona na sprzedaż na początku tego roku przez Telekomunikację Polską. Jeszcze kilka dni temu Grzegorz Tomasiak, prezes zarządu Wirtualnej Polski tak mówił o zbliżającej się transakcji: - Jest w trakcie i tyle mogę powiedzieć. Wydaje mi się, że do końca roku już powinno nastąpić jakaś decyzja. Sami jesteśmy trochę zmęczeni tym procesem, bo on trwa od początku roku. Dzisiejsza informacja oznacza, że strony transakcji czekają tylko na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

– o2 i WP są komplementarne produktowo. Połączenie da nam skalę działalności i śmiałość, jaka jest obecnie niezbędna dla zdynamizowania rozwoju organicznego. Dzięki integracji uzyskamy możliwość zaoferowania klientom i użytkownikom atrakcyjnych treści wideo, ciekawych serwisów tematycznych i aplikacji mobilnych. Liczymy także, że zdwojonym wysiłkiem inwestycyjnym umocnimy pozycję lidera na rynku poczty elektronicznej w Polsce – mówi Jacek Świderski z zarządu Grupy o2 S.A.

Krzysztof Krawczyk, Partner Zarządzający funduszu Innova Capital uważa, że polski rynek internetowy daje ogromne możliwości konsolidacyjne. Wierzymy, że dzięki połączeniu o2 i Wirtualnej Polski stworzymy gracza numer jeden w Polsce. Obserwujemy rynek internetowy, nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. Będziemy szukać kolejnych możliwości akwizycyjnych, również w obszarach wykraczających poza to, co oba portale robiły do tej pory - mówi Krawczyk i dodaje: W tym roku mija osiemnaście lat od powstania Wirtualnej Polski. Połączenie z o2 otwiera zupełnie nowy rozdział w historii serwisu, który już teraz jest numerem jeden pod względem liczby użytkowników kont email. Zamierzamy dobrze wykorzystać ten moment, by osiągnąć tę samą pozycję w następnych kategoriach.

Dotychczasowy lider zdetronizowany?

Telekomunikacja Polska jest właścicielem Wirtualnej Polski od 2001 roku, kiedy to odkupiła udziały od spółki Prokom. Pod względem liczby użytkowników jest drugim najpopularniejszym portalem internetowym w Polsce (dane Megapanel PBI/Gemius). Grupa o2 jest 10. pod względem liczby użytkowników podmiotem w polskim internecie (wg lipcowego Megapanelu). Miesięcznie na wszystkie 70 portali prowadzonych przez spółkę wchodzi ok. 9,3 mln osób. Model biznesowy spółki opiera się na reklamach, w szczególności na formatach displayowych (np. banery na stronach) oraz mailingowych (reklamy na skrzynkę e-mail). W połowie roku o2 podjęło próbę debiutu giełdowego, ale IPO okazało się fiaskiem. Inwestorzy nie byli zainteresowani akcjami portalu, więc w konsekwencji spółka zrezygnowała z debiutu. Być może po połączeniu z Wirtualną Polską plany giełdowego debiutu powrócą.

Już teraz strony transakcji mówią o nowym liderze polskiego internetu. Warto przypomnieć, że na początku czerwca roku 2012 media obiegła informacja o sprzedaży portalu Onet.pl. 75 proc. udziałów przy wycenie 1,27 mld zł kupiła medialną grupę Ringier Axel Springer (RAS). Wydawca takich tytułów jak: „Newsweek", "Forbes", "Fakt" czy "Przegląd sportowy" zapłacił 1 mld zł dotychczasowemu właścicielowi, spółce TVN.

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Grzegorz Marynowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 pastorosasben

Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!
Czy w obecnej sytuacji masz kłopoty lub grozi ci kłopot?
W ten sposób dajemy ci możliwość podjęcia nowego rozwoju.
Jako bogaty człowiek czuję się zobowiązany do pomocy ludziom, którzy starają się dać im szansę. Każdy zasłużył na drugą szansę, a ponieważ rząd przegrał, musi pochodzić od innych.
Żadna kwota nie jest dla nas zbyt szalona, a dojrzałość ustalamy w drodze wzajemnego porozumienia.
Bez niespodzianek, bez dodatkowych kosztów, ale tylko uzgodnione kwoty i nic więcej.
Nie czekaj dłużej i komentuj ten post. Proszę podać kwotę, którą chcesz pożyczyć, a my skontaktujemy się z Tobą z wszystkimi możliwościami. skontaktuj się z nami już dziś na pastorosasben@outlook.com

Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~online

To już wolałem plany połączenia WP z Agorą, info byłoby na pewno bardziej merytoryczne..,
bo połączenie z właścicielem... m.in."pudelka", nie wróży dobrze rzetelności informacyjnej wp..

! Odpowiedz
0 1 ~czytelnik

A czy teraz stanie się Wirtualna Polska polskim portalem, czy też pozostanie antypolska.

! Odpowiedz
2 0 ~Józik

Jeśli jesteś sfrustrowany to na pewno masz internet mobilny w Orange!

! Odpowiedz
0 0 ~Marko

Francuz ukradł co mógł teraz zabiera zabawki do siebie

! Odpowiedz
0 0 ~Machrid

a niby jakie oni maja portale oprocz wirtualnej polski i poczty skopanej.
te rankingi to juz widze jakie sprawiedliwe.
http://www.youtube.com/watch?v=5wXLfWYHwPI

! Odpowiedz
0 0 ~alek

WP to typowy tabloid na poziomie szmatławca ! Ten sam poziom co Fakt niejakiego Warzechy

! Odpowiedz
0 0 ~Marecek

bb 2013-10-24 09:50 - TP umiera! Odkąd Orange jest jej właścicielem pomału kończą się wszystkie usługi (a zwłaszcza ich obsługa) niezwiązane z telefonią komórkową! Nawet Neostrada jest traktowana jak strup na d...!

! Odpowiedz
0 0 ~bb

Kompletnie niezrozumiały ruch TP. W dobie walki z innymi operatorami usług wszelakich - internet, telefon, TV etc. - mieli potężne narzędzie nie tylko komunikacyjne, ale dystrybucyjne, które mogło być wykorzystane do zdobycia przewagi na zupełnie innych płaszczyznach...

!
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,47% 57 424,47
2020-02-21 17:15:01
WIG20 -0,54% 2 088,53
2020-02-21 17:15:00
WIG30 -0,47% 2 415,04
2020-02-21 17:15:01
MWIG40 -0,25% 4 056,63
2020-02-21 17:15:01
DAX -0,62% 13 579,33
2020-02-21 17:37:00
NASDAQ -1,79% 9 576,59
2020-02-21 22:03:00
SP500 -1,05% 3 337,75
2020-02-21 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.