Szymański: Włoski rząd jednym z tych, które są forpocztą zmian w UE

Minister ds. europejskich Konrad Szymański powiedział we wtorek dziennikarzom w Brukseli, że włoski rząd jest jednym z tych, które są forpocztą zmian w Unii Europejskiej. Jego zdaniem w UE należy szukać różnych scenariuszy przeprowadzenia takich zmian.

Szymański przyjechał do Brukseli na posiedzenie Rady UE ds. Ogólnych. Ministrowie wysłuchali na nim m.in. informacji prezydencji rumuńskiej na temat projektu unijnego budżetu na lata 2021-2027.

Polski minister był pytany m.in. o to, czy obecny rok, w którym odbędą się wybory europejskie, jest dobrym momentem do przeprowadzenia ważnych reform w UE.

"Konieczność reform UE jest podkreślana przez chyba wszystkie stolice państw członkowskich. (...) Problem polega na tym, że różne stolice myślą o innych reformach. Te reformy nie mają jednego wspólnego mianownika. Dlatego jest tak trudno z rozpoczęciem jakiś poważniejszych prac jeśli chodzi o zmiany. Polska zdecydowanie podziela to przekonanie. Od początku byliśmy jednym z krajów najgłośniej domagających się zmian w Unii Europejskiej, zmian na lepsze, tak aby Unia była komfortowym miejscem dla każdego państwa członkowskiego" - wskazał Szymański.

Jak zaznaczył, jest to warunkiem przetrwania tej organizacji.

Minister dodał, że przetrwanie Wspólnoty i jej dobra kondycja jest bardzo ważnym wymiarem polskiego dobrobytu i bezpieczeństwa. "Zależy nam na tym, aby ta organizacja miała zdolność ewolucji, zdolność reformy i adaptacji. To jest problem, przed którym stoją nie tylko organizacje międzynarodowe, jak UE, ale też każde państwo" - stwierdził.

Szymański był pytany o to, czy partnerem do przeprowadzenia tych reform w UE może być dla polskich władz rząd Włoch. W środę wizytę w Warszawie na zaproszenie ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego złoży wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini. Spotka się on także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

"Krajobraz polityczny UE zmienia się i musimy to dostrzegać. Musimy szukać różnych scenariuszy jeśli chodzi o przeprowadzanie reform. Liga Północna, czy włoski rząd, jest jednym z istotnych, ważnych rządów, więc nie ma żadnego powodu, żeby nie tylko nie utrzymywać, ale wręcz intensyfikować dialog w tej sprawie. Z całą pewnością jest to jeden z tych rządów, który jest forpocztą zmiany. On na pewno mówi coś ważnego o tym, w jakim stanie jest Europa, czego Europa oczekuje" wskazał Szymański.

Dodał, że polski rząd będzie rozmawiał z każdym rządem i siłą polityczną na temat tego, co jest Polsce potrzebne.

Pytany, czy włoski rząd może być dla Polski partnerem do stworzenia nowej frakcji w Parlamencie Europejskim i czy stanowisko Ligi jest zbieżne ze stanowiskiem PiS, minister odpowiedział: "Każdy, kto choć odrobinę zna PE, zdaje sobie sprawę, że pełna zbieżność poglądów tam nie występuje prawie nigdy. To są tylko zbliżenia polityczne w takich czy innych sprawach. Jeśli patrzymy na drogę polityczną PiS i Ligi Północnej, nie ma tu nic wyjątkowego. Tutaj też mamy pewne zbieżności, pewne rozbieżności".

Jak dodał, ważne jest to, aby w PE stworzyć miejsce dla własnej aktywności politycznej, które będzie "komfortowe i będzie dawało możliwość mówienia własnym głosem". "Tworzenie grup politycznych nie służy temu, aby mówić głosem cudzym. (...) Z całą pewnością PiS, bez względu na to, w jakiej grupie politycznej się znajdzie, będzie zawsze mówiło własnym głosem" - wskazał Szymański.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mobr/ ap/ hgt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil