REKLAMA

Szydło do Polaków na Wyspach: Polska przyjmie was z otwartymi ramionami

2016-11-28 20:42
publikacja
2016-11-28 20:42

Rząd PiS wprowadza zmiany, które będą zachęcające do powrotu - w ten sposób premier Beata Szydło zwróciła się w poniedziałek w Londynie do Polaków w Wielkiej Brytanii. Wracajcie, mogę was zapewnić, że państwo polskie przyjmie was z otwartymi ramionami - mówiła.

fot. Tom Nicholson / / FORUM

W poniedziałek delegacja rządowa z premier Szydło na czele odbyła w Londynie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Wieczorem w ambasadzie odbyło się spotkanie szefowej rządu z Polonią i Polakami na Wyspach.

Szydło mówiła, że Polska wyszła z inicjatywą konsultacji międzyrządowych z Wielką Brytanią w celu pogłębienia wzajemnych relacji. "Ale tym, co nas najbardziej przekonywało do tego, by takie rozmowy podjąć, byliście wy, Polonia, Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii" - powiedziała premier, zwracając się do uczestników spotkania.

"Chcemy, by kontakt z ojczyzną był dla państwa codziennością, byście tu, w Wielkiej Brytanii, czuli się bezpiecznie, byście mieli świadomość tego, że polski rząd jest zawsze gotowy was wspierać" - mówiła.

"Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości sprawy polskich obywateli bez względu na to, gdzie oni żyją, są najistotniejsze i najważniejsze. Nie ma ważniejszej sprawy niż Polska i Polacy" - podkreśliła szefowa rządu.

"Wprowadzamy zmiany, które zmieniają Polskę na lepsze. Wprowadzamy też zmiany takie, które - mam nadzieję - dla wielu z państwa będą zachęcające do powrotu. Wracajcie, ci z państwa, którzy mają taką wolę, chcecie, myślicie o tym, mogę was zapewnić, że polskie państwo przyjmie was z otwartymi ramionami" - mówiła Szydło. Jej słowa zostały przyjęte oklaskami.

Dodała, że ci, którzy zdecydują się zostać na Wyspach, nie zostaną pozostawieni bez wsparcia i opieki.

Polak w Londynie: Jesteśmy coraz mniej egzotyczni [Tam mieszkam]

Polak w Londynie: Jesteśmy coraz mniej egzotyczni [Tam mieszkam]

Do tej pory byliśmy traktowani raczej jako dziki kraj ze Wschodu - mówi o postrzeganiu Polaków w Wielkiej Brytanii mieszkający w Londynie Jakub Krupa. I przyznaje, że na Wyspach nadal brakuje nam liderów i naturalnych rzeczników.

Relacje Polski i Wielkiej Brytanii strategiczne dla obu krajów

Relacje Polski i Wielkiej Brytanii są strategiczne dla obu krajów - podkreśliły premier Beata Szydło i Theresa May po pierwszych polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych.

Jako obszary współpracy wskazały na konferencji prasowej bezpieczeństwo i gospodarkę. Szefowe obu rządów podkreślały, że poniedziałkowe rozmowy w Londynie to symbol nowego rozdziału we wzajemnych relacjach.

May poinformowała, że w planach jest m.in. stworzenie akademickiego centrum badań nad cyberterroryzmem w ramach współpracy między Uniwersytetem Oksfordzkim i Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także podpisanie dwustronnego traktatu obronnego, który obejmowałby m.in. współpracę w zakresie badań, rozwoju i zakupu broni.

Jak zapewniła, jest zdeterminowana, aby "Brexit nie osłabił naszych relacji, a wręcz służył jako katalizator dla ich wzmocnienia".

Szydło podkreślała, że poniedziałkowe rozmowy dotyczyły przede wszystkim wzajemnych relacji. Jak zaznaczyła, Wielka Brytania jest dla Polski partnerem strategicznym, bez względu na to, czy pozostaje częścią Unii Europejskiej, czy też nie.

Jak mówiła, Brexit nie był najważniejszym tematem rozmów. "Pani premier poinformowała mnie, jakie w tej chwili są podejmowane w tej sprawie kroki ze strony Wielkiej Brytanii. Ja podniosłam dla nas kwestię najważniejszą: chcemy, by w ramach tych negocjacji były zabezpieczone gwarancje dla polskich obywateli mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii" - mówiła.

Według niej gwarancje dla polskich obywateli są związane z gwarancjami dla obywateli brytyjskich mieszkających w krajach UE. "Jest więc to nasza wspólna sprawa, musimy w toku negocjacji wydyskutować takie rozwiązania, które zarówno dla obywateli UE, w tym Polaków, jak i dla obywateli Wielkiej Brytanii będą najkorzystniejsze i akceptowalne przez obydwie strony" - powiedziała premier.

Premier podkreśliła jednak, że negocjacje w sprawie Brexitu będą się odbywały pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. "Polska będzie na pewno brała aktywny udział w tych negocjacjach" - zaznaczyła Szydło.

Komentując przebieg rozmów dotyczących przygotowań do przyszłego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, szefowa brytyjskiego rządu powiedziała, że liczy na "szybkie rozwiązanie" kwestii praw migrantów w ramach Wspólnoty, które byłoby oparte na "zasadzie wzajemności praw".

Zgodnie z tym rozwiązaniem przyszłe prawa Polaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie byłyby uregulowane wspólną decyzją 28 państw członkowskich o zachowaniu wszystkich praw przez obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków na kontynencie.

"Brexit będzie na pewno niezwykle interesującym doświadczeniem dla wszystkich krajów UE, ale to jeszcze przed nami. Wielka Brytania musi najpierw złożyć odpowiednie dokumenty i musi podjąć decyzję o tym, że uruchamia już procedurę traktatową" - mówiła szefowa polskiego rządu. Jak dodała, wtedy rozpoczną się negocjacje pomiędzy Londynem a Brukselą.

Wraz z szefową polskiego rządu do Londynu przybyli wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, szef MON Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wiceminister nauki Łukasz Szumowski.

Według Szydło podczas konsultacji mowa była także o współpracy polskich i brytyjskich uniwersytetów. "Staramy się o to, by na Uniwersytecie Cambridge była polska katedra, by współpraca pomiędzy naukowcami, wymiana studentów odbywała się regularnie" - mówiła.

May dodała także, że z brytyjskiej inicjatywy powstanie forum dyskusji społecznej o stosunkach polsko-brytyjskich, które zostanie zorganizowane po raz pierwszy w lutym przyszłego roku.

Jednym z symboli zacieśniających się relacji bilateralnych, zdaniem May, będzie także skierowanie do Polski w kwietniu przyszłego roku 150 brytyjskich żołnierzy i pojazdów opancerzonych z pułku rozpoznawczego Light Dragoons.

Brytyjczycy będą stacjonować w Orzyszu w północno-wschodniej Polsce, w pobliżu polskiej granicy z Rosją w Kaliningradzie - w tym samym miejscu, gdzie żołnierze USA skierowani w ramach rozwoju tzw. wschodniej flanki NATO.

Szydło dziękowała szefowej brytyjskiego rządu za symboliczne dwa gesty wobec Polski i Polaków: wspólne oddanie hołdu polskim bohaterom II wojny światowej przed Pomnikiem Lotników Polskich w Londynie oraz zaproszenie do siedziby brytyjskiego rządu przy Downing Street 10 przedstawicieli społeczności polskiej mieszkającej na Wyspach.

Szydło dziękowała także za wsparcie, jakie otrzymali polscy obywatele w Wielkiej Brytanii, gdy dochodziło do aktów przemocy. "Dzisiaj wspólnie prowadzimy takie działania, żeby Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii czuli się bezpieczni" - mówiła.

May, która wcześniej gościła na Downing Street liderów polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, dodała, że Polacy mają "ogromny wkład" w rozwój kraju, a także oddała hołd polskim weteranom, którzy wraz z Brytyjczykami walczyli o wolność na frontach drugiej wojny światowej.

Szydło zapowiedziała, że w przyszłym roku brytyjsko-polskie konsultacje międzyrządowe odbędą się w Warszawie.

Z Londynu Magdalena Cedro i Jakub Krupa (PAP)

mce/ jakr/ kot/ mc/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Komentarze (87)

dodaj komentarz
~ivo
Ta pani w chustce patrzy że ta druga pani ma ładną broszke.
~gonzo
Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ble ble ble już wracam .i jeszcze he he he he he he i moje dzieci też he he he he he he
~Jugo
Z pensją 1300 zl netto/miesiąc.
~asd
Jeszcze nie wróciliśta? Wracajta....
~sas
w Wielkiej Brytanii jest takie prawo ze administracja budżetowa czy samorządowa nie może finansować fundacji prywatnych np p Stępnia czy Teatrów prywatnych np p Jandy. W Polsce obywatela się sciga z kodeksu karnego za niepłacenie składek zus czy podatków a urzędnika za rozrzutność nie jest ścigany . Pani Szydło i posłowie w Wielkiej Brytanii jest takie prawo ze administracja budżetowa czy samorządowa nie może finansować fundacji prywatnych np p Stępnia czy Teatrów prywatnych np p Jandy. W Polsce obywatela się sciga z kodeksu karnego za niepłacenie składek zus czy podatków a urzędnika za rozrzutność nie jest ścigany . Pani Szydło i posłowie PIS zmiecie tak prawo jak w W.Brytanii a w ciągu roku wszyscy wrócą , ale na wymiar sprawiedliwości w polsce wydajemy 1.82% PKB w W.Brytanii 0,9% PKB zmiany trzeba robić od góry a tak to za 4 lata bedzie ten sam syf
~Obserwator
Powinni zabronić premier palić zioła. Przyjeżdżajcie, będziecie płacić składkę ZUS 1500 PLN z emerytury dostaniecie 500 PLN. Kwotę wolną od podatku będziecie mieć 6600 pln. No chyba że będziecie w grupie uprzywilejowanej która jest bardzo liczna to wtedy np. dziennikarz ma 50 tyś. wolną jak podobnie lekarz, aktor,Powinni zabronić premier palić zioła. Przyjeżdżajcie, będziecie płacić składkę ZUS 1500 PLN z emerytury dostaniecie 500 PLN. Kwotę wolną od podatku będziecie mieć 6600 pln. No chyba że będziecie w grupie uprzywilejowanej która jest bardzo liczna to wtedy np. dziennikarz ma 50 tyś. wolną jak podobnie lekarz, aktor, prawnik, sędzia, minister, poseł itd.
~poldi
Ta Szydlo wyglada przestrasznie..oprocz tego garnituru i broszki, powinna do Londynu przyjechac na rowerze..
~Polak
Nie wiem jak wy, ale ja wracam!!!
~Obserwator
Przyjeżdżaj, bo w Polsce brakuje niewolników którzy pracują na te kastry z wiejskiej.
~podatnik
Tym, którzy myślą o powrocie, pragnę przypomnieć , że PRL bis w dniu 29 listopada 2016 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce Tym, którzy myślą o powrocie, pragnę przypomnieć , że PRL bis w dniu 29 listopada 2016 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie pod dostatkiem jest tylko generałów wszelakiej maści !

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki