REKLAMA

Szydło: Wiążemy duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami

2016-11-05 13:38
publikacja
2016-11-05 13:38

Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami - powiedziała w sobotę w Rydze premier Beata Szydło, która bierze udział w szczycie Chiny - Europa Środkowo-Wschodnia.

fot. Marek Kuwak / / FORUM

"Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami" - powiedziała premier w oświadczeniu przed rozpoczęciem rozmów plenarnych na szczycie w Rydze.

Według niej udział w szczycie 16 państw z partnerem chińskim wpisuje się w strategię rozmów Polski z Chinami. Premier przypomniała o wizycie w tym roku prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce. "Planowana jest również w przyszłym roku moja wizyta w Chinach" - dodała.

Jak podkreśliła, Polsce zależy przede wszystkim na projektach komunikacyjnych i infrastrukturalnych. Przypomniała, że w przyszłym roku jest planowana jej wizyta w Chinach.

W grupie "16+1", która spotyka się w sobotę w Rydze, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

Jak mówiła premier, szczyt jest również okazją do pokazania jedności regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W jej ocenie pokazuje też, że "16 państw europejskich ma pomysł na to, w jaki sposób relacje z Chinami budować i rozwijać, po to, by realizować ważne programy i projekty gospodarcze".

Szydło podkreśliła, że Polsce zależy przede wszystkim na projektach komunikacyjnych i infrastrukturalnych. "Chcemy budować wspólnie projekty transportowe, morskie i kolejowe. Jesteśmy do tego przygotowani i będziemy takie propozycje również składali" - zaznaczyła.

Premier przed szczytem spotkała się z premierami: Chin - Li Keqiangiem, Łotwy - Marisem Kuczinskisem, Serbii - Aleksandrem Vucziciem i Chorwacji - Andrejem Plenkoviciem.

Z premierem Chin rozmawialiśmy przede wszystkim o skonkretyzowaniu projektów, o których rozmawiali wcześniej nasi ministrowie, również o mojej rozważanej wizycie w Chinach - powiedziała premier.

Jak dodała, z premierami Łotwy, Serbii i Chorwacji mówiła o tym jak mogą układać się relacje między państwami z partnerem chińskim, a także o kwestiach bilateralnych. Podkreślam, że wszystkie państwa europejskie, które są na tym szczycie, powinny ze sobą współpracować, powinniśmy pokazywać jedność. Chiny to dla nas ważny partner. Będzie sukces, gdy nie będziemy ze sobą konkurowali, ale współpracowali - podkreśliła Beata Szydło.

To jest wielka szansa dla naszego regionu. Jeżeli będzie przez nas wykorzystana, jeżeli projekty gospodarcze skonkretyzują się i będziemy mogli przystąpić do ich realizacji, to jest duży sukces - dodała.

Premier wyraziła nadzieję, ze format 16+1 będzie się w kolejnych latach rozwijał.

Czarnecki: Polska powinna współpracować zarówno z Chinami, jak i Tajwanem

Ryszard Czarnecki uważa, że potencjał współpracy gospodarczej Polski i Tajwanu wciąż pozostaje niewykorzystany. W jego opinii, sytuację diametralnie zmienić może podpisane niedawno porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Szkoda, że do tego pociągu nie wsiedliśmy wcześniej" - powiedział Ryszard Czarnecki.

Dodał, że "zrobili to Węgrzy. Byli pierwsi w naszym regionie i ewidentnie na tym zyskali. To jest ciekawe, że premier Orban nie tylko bardzo ściśle współpracował z Pekinem, ale również współpracował z Tajwanem" - powiedział Ryszard Czarnecki w wywiadzie dla Polskiego Radia. W opinii eurodeputowanego, strategia premiera Węgier dowodzi, że możliwa jest współpraca z ośrodkami władzy po obydwu stronach Cieśniny Tajwańskiej.

Ryszard Czarnecki uważa, że intensyfikacja współpracy gospodarczej i politycznej Polski z Chińską Republiką Ludową jest dobrą koncepcją, której powinien jednak towarzyszyć rozwój relacji z Tajpej.

PAP/IAR

Źródło:Bankier24
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~SZ
Z Europą nie, z USA nie, to może z demokratycznymi Chinami ? Jak Ameryke nauczylismy demokracji to Chiny tez damy rade. Potem to już chyba tylko Nowa Zelandia.
~dir
Kierunek wschodni to ulubiony tych ludzi o mentalności b.
~ed
Oczywiscie ze liczymy na aliexpress bo na pewno nie na polska DG ktorej dowalimy 40%...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Obiektywnie
"Wiążemy duże nadzieje z Chinami..." + ".. bo ja i mój rząd jesteśmy za głupi, bądź działamy w interesie korporacji, nie Polaków, by rozumieć prostą ekonomię, o szkole austriackiej już nie wspominając".. tak powinien wyglądać nagłówek artykułu w poważnym portalu o poważnych sprawach...
~Hillela
Wybieram 500 plus koniec wyzysku Polsce
~agogo
A o czym rozmawiacie? Na ile obrobić jeszcze Polskę? Przemysł włókienniczy zniszczony przez Chiny, w kolejce następne branże. Plaszczenia się przed 3-cim światem kończy się tylko w jeden sposób.
~Obiektywnie
Chiny to nie żaden 3ci świat... 3ci świat rodzi się w Europie... Chiny nas dawno przegoniły, Afryka dogania..
~BartoszW
Po roku rządów oczekiwałbym jakiś konkretów tzn. ile wzrósł eksport do Chin i czy poprawił się skrajnie niekorzystny bilans handlowy, a nie kolejnych obietnic.
~CHRL
Nie Wy pierwsi Towarzysze wiążecie duże płonne nadzieje z Chinami. Za kilka miesięcy będzie duży problem związania końca z końcem.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki