REKLAMA
Tour de spółki

Szydło: To reforma edukacji, której potrzebuje polska szkoła

2016-11-09 10:51
publikacja
2016-11-09 10:51

Zmiany w prawie oświatowym to - reforma edukacji, której potrzebuje polska szkoła - powiedziała premier Beata Szydło, która wraz z minister edukacji Anną Zalewską bierze w środę udział w spotkaniu z wojewodami oraz kuratorami oświaty.

/ fot. Roman Bosiacki / FORUM

"Inwestowanie w przyszłość Polski to inwestowanie w młodych ludzi" - mówiła premier, podkreślając, że reforma edukacji to efekt rozmów z Polakami.

"Reforma nie dokona się z poziomu rządu; dlatego zaprosiłam wojewodów i kuratorów oświaty" - dodała.

Spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Szydło zapowiedziała we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, na którym przyjął on projekty ustaw przygotowane przez MEN wprowadzajacych reformę edukacji, w tym zmieniających strukturę szkół w Polsce, m.in. likwidujących gimnazja. Chodzi o dwa projekty ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe.

Zgodnie z nimi miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej; nie będzie rekrutacji do I klasy gimnazjum. Obecni uczniowie klas I gimnazjów są ostatnim rocznikiem uczących się w nim.

Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.

Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020. (PAP)

dsr/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~kozak
w sprawie reformy oświaty pani minister okłamuje społeczeństwo a reforma jest szkodliwa i nie potrzebna bo nic dobrego z niej nie wyniknie za wyjątkiem dużych kosztów finansowych i kadrowych i lokalowych nie mówiąc o stresie dla nauczycieli i uczniów ale tym się pani minister nie przejmuje ani cały rząd
~Rod
Pani Premier- !!!!!! Niech Pani współpracownica przy reformie- Pani Machałek nie wypowiada się jako ekspert w spawie oświaty skoro nie rozróżnia cyfr od liczb. Chcę Pani Machałem i Pani premier podpowiedzieć, że cyfry zapisuje sie za pomocą liczb. Wstyd słuchać jak nie nie potrafi tego zrozumieć Pani Machałek. Oby Pani Premier- !!!!!! Niech Pani współpracownica przy reformie- Pani Machałek nie wypowiada się jako ekspert w spawie oświaty skoro nie rozróżnia cyfr od liczb. Chcę Pani Machałem i Pani premier podpowiedzieć, że cyfry zapisuje sie za pomocą liczb. Wstyd słuchać jak nie nie potrafi tego zrozumieć Pani Machałek. Oby tak nie wyglądała ta lepsza zmiana w oświacie przy takiej Pani!!!!!! "
~jj
Kiedy przywrócenie Milicji Obywatelskiej i ORMO ?
~Polak
Plan jest taki, aby wyżej wymienione zastąpiła OT (Obrona Terytorialna), wspomagana stadionowymi bojówkami w razie potrzeby.
~Zenon
Umyślny demontaż edukacji. CIemnotą łatwiej rzadzić i manipulować.
~mar45611
Czy kolejna Władza będzie chciał wrócić do gimnazjów...? - taniec chocholi...
~Peti
Ciekawe po co komu potrzebna ta zmiana? Co ze środkami unijnymi, które poszły na reformę szkolnictwa? Jakiej historii będzie chciał pis uczyć w szkołach? Czy lekcje będzie rozpoczynał apel smoleński. Na te i inne pytania odpowiedź poznamy za jakiś czas.
~ziutek
PIS potrzebuje a POLSKA to nie PIS

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki