Szydło: To reforma edukacji, której potrzebuje polska szkoła

Zmiany w prawie oświatowym to - reforma edukacji, której potrzebuje polska szkoła - powiedziała premier Beata Szydło, która wraz z minister edukacji Anną Zalewską bierze w środę udział w spotkaniu z wojewodami oraz kuratorami oświaty.

(fot. Roman Bosiacki / FORUM)

"Inwestowanie w przyszłość Polski to inwestowanie w młodych ludzi" - mówiła premier, podkreślając, że reforma edukacji to efekt rozmów z Polakami.

"Reforma nie dokona się z poziomu rządu; dlatego zaprosiłam wojewodów i kuratorów oświaty" - dodała.

Spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Szydło zapowiedziała we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, na którym przyjął on projekty ustaw przygotowane przez MEN wprowadzajacych reformę edukacji, w tym zmieniających strukturę szkół w Polsce, m.in. likwidujących gimnazja. Chodzi o dwa projekty ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe.

Zgodnie z nimi miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej; nie będzie rekrutacji do I klasy gimnazjum. Obecni uczniowie klas I gimnazjów są ostatnim rocznikiem uczących się w nim.

Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.

Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020. (PAP)

dsr/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~kozak

w sprawie reformy oświaty pani minister okłamuje społeczeństwo a reforma jest szkodliwa i nie potrzebna bo nic dobrego z niej nie wyniknie za wyjątkiem dużych kosztów finansowych i kadrowych i lokalowych nie mówiąc o stresie dla nauczycieli i uczniów ale tym się pani minister nie przejmuje ani cały rząd

! Odpowiedz
0 2 ~Rod

Pani Premier- !!!!!! Niech Pani współpracownica przy reformie- Pani Machałek nie wypowiada się jako ekspert w spawie oświaty skoro nie rozróżnia cyfr od liczb. Chcę Pani Machałem i Pani premier podpowiedzieć, że cyfry zapisuje sie za pomocą liczb. Wstyd słuchać jak nie nie potrafi tego zrozumieć Pani Machałek. Oby tak nie wyglądała ta lepsza zmiana w oświacie przy takiej Pani!!!!!! "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~jj

Kiedy przywrócenie Milicji Obywatelskiej i ORMO ?

! Odpowiedz
0 4 ~Polak

Plan jest taki, aby wyżej wymienione zastąpiła OT (Obrona Terytorialna), wspomagana stadionowymi bojówkami w razie potrzeby.

! Odpowiedz
2 8 ~Zenon

Umyślny demontaż edukacji. CIemnotą łatwiej rzadzić i manipulować.

! Odpowiedz
2 4 ~mar45611

Czy kolejna Władza będzie chciał wrócić do gimnazjów...? - taniec chocholi...

! Odpowiedz
2 9 ~Peti

Ciekawe po co komu potrzebna ta zmiana? Co ze środkami unijnymi, które poszły na reformę szkolnictwa? Jakiej historii będzie chciał pis uczyć w szkołach? Czy lekcje będzie rozpoczynał apel smoleński. Na te i inne pytania odpowiedź poznamy za jakiś czas.

! Odpowiedz
2 10 ~ziutek

PIS potrzebuje a POLSKA to nie PIS

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil