REKLAMA

Szydło: Projekt ws. podatku handlowego będzie szeroko konsultowany

2016-02-04 19:00
publikacja
2016-02-04 19:00

Premier Beata Szydło zapewniła, że projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będzie konsultowany bardzo szeroko. Dodała, że rząd szuka rozwiązania m.in. kwestii franczyzy, która wzbudza największe protesty wśród oceniających projekt polskich handlowców.

Premier Beata Szydło / fot. KPRM / premier.gov.pl

"Bardzo dobrze, że projekt ustawy jest szeroko konsultowany. Dzisiaj wiemy, że odbywa się prezydium Rady Dialogu Społecznego, tam również będzie na ten temat mowa, żeby ten projekt został skierowany pod obrady Rady Dialogu Społecznego" - powiedziała szefowa rządu podczas briefingu zorganizowanego w czasie czwartkowej wizyty w Londynie.

Przypomniała, że w siedzibie KPRM odbyły się konsultacje z przedstawicielami handlowców i związków zawodowych branży handlowej.

"Konsultacje będą prowadzone bardzo szeroko, wyczerpiemy wszystkie możliwości konsultacji" - zapewniła premier.

Szydło podkreśliła, że zdaje sobie sprawę, iż projekt tej ustawy wzbudza w tej chwili dyskusje.

"I dobrze, bo tak to powinno być. Natomiast ona musi spełniać dwa cele: to musi być ustawa, która opodatkowuje te wielkie sieci handlowe, które dzisiaj nie dają szans konkurowania polskim firmom handlowym, no i oczywiście mamy wymiar finansowy wpływów do budżetu. Dla mnie istotniejsza jest szansa równej konkurencji dla polskich podmiotów handlowych" - powiedziała szefowa rządu.

Przyznała, że jest problem franczyzy. "On przede wszystkim dotyka sieci handlowej Społem. Zdajemy sobie z tego sprawę. W związku z tym w tej chwili szukamy rozwiązań, które by ten problem rozwiązały" - powiedziała Szydło.

Rządowy projekt o podatku od sprzedaży detalicznej trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych. Zgodnie z przygotowanym przez resort finansów projektem, podatek ma mieć dwie zasadnicze stawki. Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych. Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Inne stawki podatku od sprzedaży mają obowiązywać w soboty, niedziele i święta - 1,3 proc. (dla uzyskujących przychód poniżej 300 mln zł miesięcznie) oraz 1,9 proc.

Projekt przewiduje kwotę wolną od podatku w wysokości 1,5 mln zł miesięcznie. Podatnicy, którzy przekroczą tę kwotę, będą opodatkowani tylko w zakresie nadwyżki przychodów ze sprzedaży detalicznej powyżej niej. Ustawa miałaby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu. W swych ostatnich publicznych wypowiedziach w sprawie projektu minister finansów Paweł Szałamacha mówił, że być może stanie się to w drugiej połowie marca.

W czwartek przeciwko projektowi w obecnej wersji zaprotestowała Polska Izba Handlu. Największe protesty PIH wzbudzają zapisy o wspólnym opodatkowaniu przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych. Dyrektor generalny PIH Maciej Ptaszyński podkreślał, że takie zapisy są nie tylko sprzeczne z programem PiS, który deklarował wsparcie dla polskich handlowców, ale także z ordynacją podatkową.

Krytycznie do projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, a zwłaszcza o zapisach o franczyzie, odnieśli się też mali i średni przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan. W liście otwartym do premier Szydło i do parlamentu napisali m.in., że skutkiem wejścia w życie tej ustawy będzie upadek setek małych przedsiębiorców i utrata pracy przez ponad 23 tys. osób.

Według nich "zamiast zapowiadanej ustawy o sieciach wielkopowierzchniowych mamy do czynienia z ustawą, która największy ciężar nakłada na polskie sieci franczyzowe, zrzeszające małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe". Przekonują, że "obowiązek opłacania podatku przez sieci franczyzowe w imieniu zrzeszanych placówek handlowych spowoduje upadłość franczyzodawców już po pierwszym miesiącu obowiązywania (ustawy), co w konsekwencji skutkować będzie rozpadem polskich sieci i bankructwem większości ich członków".

"Sytuacja jest dramatyczna, ponieważ dotyczy około 25 000 polskich sklepów działających w różnych polskich sieciach franczyzowych, w tym blisko 3000 sklepów należących do Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan" - podkreślono w liście.

Krytyczny list ws. braku konsultacji nad projektem skierował do premier także szef Solidarności i przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda. Skrytykował on m.in. to, że projekt jest rozpatrywany w trybie odrębnym, czyli bez szerszych konsultacji.

W wydanym w środę komunikacie MF poinformowało, że na razie został zakończony "pierwszy etap pracy nad podatkiem". Resort zaznaczył, że "ze względu na wagę sprawy minister Henryk Kowalczyk (szef Komitetu Stałego Rady Ministrów) zastosował tryb odrębny, dzięki któremu tok pracy nad projektem ulegnie znacznemu skróceniu".

"W związku z tym projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej zostaje skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Ministerstwa będą miały kilka dni na wniesienie swoich uwag, które zostaną rozpatrzone ponownie przez Ministerstwo Finansów. Następnie projekt zostanie przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów, a później wniesiony pod obrady rządu" - poinformował resort finansów. (PAP)

tgo/ mok/ pś/ son/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Bogdan
Ja wodę i fajki tylko bez akcyzy kupuje już od dawna taniej no i nie dokładam się darmozjadom
~j23
nic nie konsultowac, tylko szybciej zatwierdzac. Jeszcze dzis w nocy niech Sejm przyjmie ustawe, jutro o 6:00 rano niech Długo-pis to podpisze i sprawa załatwiona.
~Konsument
Wczoraj kupowałem w lidlu w Katowicach. Zwróciłem uwagę ze na paragonie nie ma już 'lidl markety polska' tylko lidl Katowice ul...
Czyli zaczęli dzielić po to by uniknąć płacenia podatku a sprawa jest dziecinnie prosta.
Zamiast podatku od obrotu wprowadzić podatek od marki tj jeśli prowadzisz sprzedaż pod
Wczoraj kupowałem w lidlu w Katowicach. Zwróciłem uwagę ze na paragonie nie ma już 'lidl markety polska' tylko lidl Katowice ul...
Czyli zaczęli dzielić po to by uniknąć płacenia podatku a sprawa jest dziecinnie prosta.
Zamiast podatku od obrotu wprowadzić podatek od marki tj jeśli prowadzisz sprzedaż pod marka np lidl powinno się brać obrót w pl sklepów pod logo lidl i tyle.
~piotr
czyli jak zwykle korpo sobie poradzą a w dudę dostana średni i mali polscy przedsiębiorcy
standardowo
~żelek
Lewiatan, ABC, Groszek, Żabka - polskie sieci. Dlaczego chcesz je dobić?
~Bogdan
A ja z 500+ dostanę 1000 i wydam wszystko na wóde i fajki koniec oszczędzania dziękuję pani premier
~POzdro
dobrze uczynisz :) 90% tego co dostaniesz wróci do budżetu wraz z akcyzą :))
~phbolo odpowiada ~POzdro
wróci do budżetu pod jednym warunkiem- że kupi w sklepie a nie na bazarze z przemytu
~hejboguś odpowiada ~phbolo
hej Boguś gdzie kupujesz wódeczkę i papierochy ? przyznaj się :))) pijmy szybciej bo się ściemnia na bazarku ?

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki