Szydło: Powstanie agencja nadzorująca spółki Skarbu Państwa

Premier Beata Szydło zapowiedziała stworzenie agencji sprawującej kontrolę nad spółkami Skarbu Państwa. Jak dodała, agencją będzie kierował menadżer, który ma m.in. ustanowić przejrzyste zasady wyłaniania kandydatów do rad nadzorczych.

(fot. Grażyna Myślińska / FORUM)

Szydło pytana w środowym wywiadzie w PolsatNews, co stanie się z osobami, które bez kompetencji weszły do spółek Skarbu Państwa odpowiedziała, że jest zdeterminowana, by stworzyć system, który skończy z patologiami tolerowanymi przez poprzedników PiS.

"Dlatego tworzymy nowy system nadzoru nad majątkiem i spółkami Skarbu Państwa. Powstanie agencja, która będzie zarządzana przez menadżera, która będzie musiała być w jakiś sposób nadzorowana przez premiera, bo to są spółki Skarbu Państwa, ale to będzie niezależny podmiot" - mówiła szefowa rządu.

Dopytywana, czy na czele agencji stanie polityk, Szydło zaprzeczyła. "To będzie menadżer, który będzie miał za zadanie stworzyć również jasne i przejrzyste zasady wyłaniania kandydatów do rad nadzorczych. Chcemy stworzyć zespół ekspertów, który będzie też kandydatów do rad nadzorczych w jakiś sposób akceptował bądź nie" - tłumaczyła szefowa rządu.

Zapowiedziała też, że do zadań agencji będzie należało stworzenie systemu nadzoru nad środkami wydawanymi w spółkach na marketing, promocję i usługi zewnętrzne. "Tym wszystkim będzie się zajmowała ta agencja, natomiast poszczególne spółki Skarbu Państwa będą podlegały oczywiście ministrom resortowym" - dodała premier.

Na środowej konferencji prasowej, podczas której premier poinformowała o zmianach w rządzie, zapowiedziała też, że w przyszłym tygodniu przedstawi propozycje nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

"W najbliższym dniach, we wtorek prawdopodobnie, razem z ministrem Kowalczykiem (szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, obecnie odpowiadającym za likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa - PAP) przedstawimy propozycję nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa i majątku Skarbu Państwa. Powiem nie tylko o tym nadzorze właścicielskim, nowym sposobie nadzoru właścicielskiego, ale (też) właśnie o nowym sposobie zarządzania. Chcemy zwiększyć kontrolę, zwiększyć audyt" - zapowiedziała premier.

Szydło poinformowała o planie stworzenia nowego systemu nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa w połowie września, pytana przez dziennikarzy, czy decyzja o odwołaniu ministra skarbu Dawida Jackiewicza była spowodowana medialnymi doniesieniami o polityce kadrowej w spółkach. (PAP)

gł/ par/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~ff

Kolejna fabryka Haribo.

! Odpowiedz
0 1 ~bonar

co za wspaniałe nowe posady dla "naszych"

! Odpowiedz
3 4 ~jurek35

Nowy twór na zatrudnianie misiewiczów i innego betonu partyjnego durnego ale wiernego.

! Odpowiedz
3 6 ~nie-oszołom

Na szefa proponuję Misiewicza - jest teraz bezrobotny.

! Odpowiedz
3 6 ~roro

Dobre!!! Bravo Pis!! Porządek musi być!!! Najpierw rządzący obstawia swoimi spółki panstwowe a potem powołuje agencje do ich kontroli:))) Metaagencja!!

! Odpowiedz
4 5 ~Piotrek

A kto będzie nadzorował agencję nadzorująca spółki?

! Odpowiedz
4 5 ~Daffa

Hahahahahhaa, hahahahahhah, zeby w takie cuda wierzyc trzeba byc idiota

! Odpowiedz
4 7 ~Marcin

Szykują się ciepłe posadki dla HR'ów :)

! Odpowiedz
4 13 ~Janek

Podobno chodzi o to aby zrównać poziom wykształcenia w spółkach SP do poziomu Misiewicza. Tak aby chłopak nie czuł się nieswojo i w końcu media odczepily się od niego

! Odpowiedz
4 11 ~Karol

Kogo ona mami takimi słowami jak przejrzyste? 270 misiewiczow w całej Polsce. Ostatni as, z nadania ministra Jakiego. Jego 26 letni kolega, z zerowym doświadczeniem zawodowym, który został dyrektorem delegatury Lotto w Opolu.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 2,8% XII 2018

Znajdź profil