Szydło: Pod koniec czerwca decyzja odnośnie jednolitego podatku

Pod koniec czerwca rząd podejmie decyzję, czy zdecyduje się na jednolity podatek. Do końca roku zostanie zaś przyjęty projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny - poinformowała premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydlo
Premier Beata Szydlo (fot. Maciej Jarzębiński / FORUM)

"(...) pracujemy nad wdrożeniem w Polsce zupełnie nowego systemu podatkowego. Naszym założeniem jest wprowadzenie jednego podatku. Pod koniec czerwca będziemy mogli powiedzieć, czy się na to zdecydujemy. W tej chwili prowadzone są prace eksperckie" - powiedziała Szydło w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

O planach wprowadzenia jednolitej stawki daniny na ZUS, NFZ i PIT mówił w maju minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Dziś przyglądamy się bardzo wielu rozwiązaniom, w tym również np. zastosowaniu jednolitej stawki dla wszystkich danin typu ZUS, NFZ i PIT, która w inny sposób pozycjonuje kwotę wolną od podatku - mówił Morawiecki.

- Pracujemy nad tą zmianą. To fundamentalna i bardzo systemowa zmiana w systemie podatkowym i nie tylko, więc to nie jest rzecz do wdrożenia w ciągu paru miesięcy - dodał.

Jeden podatek zamiast siedmiu. Koniec kwoty wolnej

Jeden podatek zamiast siedmiu. Koniec kwoty wolnej

Co by było, gdyby zamiast podatku dochodowego, składek do ZUS-u i do NFZ wynagrodzenia były obciążane jednolitą składką? Premier Szydło potwierdziła, że taki pomysł pojawił się przy okazji omawiania sposobów na zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Gdyby rząd rzeczywiście zdecydował się na taką rewolucję podatkową, to ostatecznie kwoty wolnej w Polsce by nie było.

"Ponadto to, co obiecywaliśmy w kampanii, czyli obniżenie wieku emerytalnego. W Sejmie jest projekt prezydenta Andrzeja Dudy, sądzę, że do końca roku zostanie on przyjęty" - dodała premier.

Decyzja dotycząca obniżenia wieku emerytalnego zapadnie z całą pewnością jeszcze w tym roku - mówił wcześniej prezydent Andrzej Duda. Jego projekt zakłada przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego - 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Prezydent zapewnił, że zobowiązania wyborcze zostaną konsekwentnie zrealizowane w trakcie tej kadencji.

Dostosowanie się systemu informatycznego do planowej obniżki wieku emerytalnego ZUS potrzebowałby 9 miesięcy. Jeśli tak się stanie, to od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw do faktycznego obniżenia wieku emerytalnego będzie musiało minąć jeszcze 9 miesięcy, bo tyle czasu potrzebuje ZUS na wprowadzenie zmian w systemie informatycznym. Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz tłumaczy, że trzeba będzie do niego wprowadzić nowe algorytmy i inne dane, które będą znane dopiero po uchwaleniu ustawy. Później trzeba będzie poczekać trzy miesiące na rozstrzygnięcie przetargu, a potem przez około pół roku będą trwać prace nad modyfikacją systemu informatycznego.

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~Wit3

Wystarczy zreformować administrację państwową i zwolnić połowę urzędników. Administracja ta przejada ciężko wypracowany przez podatników dochód narodowy. Statystyki podają, że np. w Niemczech na jednego pracownika administracyjnego przypada do obsługi około 260 obywateli, a w Polsce 36 obywateli. To daje skalę przeludnienia w administracji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~autor

Bufetowa nie wie nawet co powtarza.

! Odpowiedz
1 3 ~pissoff

Beata Pieprzydlo bo pieprzy trzy po trzy bez zrozumienia :-)

! Odpowiedz
2 10 ~Grzes

A czemu bogaty ma oddawać swoje ciężko zarobione pieniądze jakiemuś leniwemu biedakowi. Biednym pokrzywdzonym przez los należy pomagać ale nie leniwym bez wykształcenia obibokom.

! Odpowiedz
2 15 ~qwerty

Niech wreszcie Populizm i Socjalizm (PiS) dokładnie powie, kto jest bogaty, a kto biedny. Czy Rodowicz jest biedna, bo ma 1000zł emerytury ? Czy inżynier z 6000zł/mc i 6 osobową rodziną jest bogaty ??? KIEDY SIĘ DOWIEM, JAK TO JEST WG PIS ????

! Odpowiedz
3 5 ~miro

urzędnicza zorganizowana grupa przestepcza zniszczy projekt

! Odpowiedz
39 2 ~andzrej34

bogaci bedą płacić wyższe podatki tak jak jest za granicą powyżej np zysku 100 tys podatek powinien wynieść 50% , jest wiele biednych ludzi którzy nie mają pracy i z czego mają sie utrzmać jak państwo nie ma dla nich pomocy bo bogaci prywaciarze placą tylko male podatki 19 % - wrescie PIS zrobi z tym porzadek

! Odpowiedz
3 19 ~jaTylkoPytam

W tym kraju nigdy nie będzie, a to dla tego, że takich ludzi jak Pan andzrej34 jest coraz więcej.
Pnie andzrej34 proszę poczytać historie podatku dochodowego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.