REKLAMA

Szwedzki minister finansów: Gospodarka odbija się od dna

2020-06-18 13:10
publikacja
2020-06-18 13:10
fot. RPBaiao / Shutterstock

Gospodarka Szwecji odbija się od dna, spadek PKB będzie w tym roku mniejszy, niż wcześniej przewidywaliśmy - poinformowała w czwartek szwedzka minister finansów Magdalena Andersson.

Według najnowszych prognoz rządu PKB Szwecji skurczy się w tym roku o 6 proc. wobec prognozowanego wcześniej spadku na poziomie 7 proc. "Przede wszystkim mamy do czynienia ze spadkiem inwestycji przedsiębiorstw, ale w drugiej połowie 2020 roku sytuacja w gospodarce będzie się stopniowo poprawiać" - podkreśliła Andersson.

Jak wskazała, w 2021 roku PKB Szwecji powinien wynieść 3 proc., a w 2022 roku - 4,4 proc.

Pozytywna korekta dotyczy także szacunku poziomu bezrobocia. W 2020 roku bez pracy będzie 9,3 proc. populacji w wieku produkcyjnym, zamiast prognozowanych wcześniej 11 proc. Stopa bezrobocia osiągnie szczyt w 2021 roku, wzrastając do 10,3 proc. W 2022 roku wskaźnik ten spadnie do 9,9 proc. "Niestety część miejsc pracy nie powróci po kryzysie" - powiedziała Andersson.

W ostatnich dniach o grupowych zwolnieniach poinformowały m.in. producent ciężarówek Volvo oraz producent maszyn koncern Sandvik.

W opinii minister finansów Szwecja w związku z liberalną strategią walki z koronawirusem, która polega na zaleceniach zamiast kar i nie spowodowała zamknięcia kraju, odnotowała wzrost PKB w pierwszym kwartale tego roku. "Jesteśmy jednak niewielkim krajem, uzależnionym od eksportu" - podkreśliła Andersson, wskazując na silny wpływ sytuacji międzynarodowej na krajową gospodarkę.

Szwedzcy przedsiębiorcy są zniecierpliwieni zamkniętymi granicami. Dania, Finlandia oraz Norwegia zezwoliły swoim obywatelom na podróżowanie po Skandynawii za wyjątkiem Szwecji, w związku z utrzymującą się tam trudną sytuacją epidemiologiczną. Sytuacja żyjących z przygranicznego handlu szwedzkich firm przy granicy z Norwegią jest trudna. Na zamknięciu granicy z Danią tracą związane z Kopenhagą Malmoe oraz region Skanii.

Według szwedzkiej minister finansów Szwecja w stosunku do innych krajów ma niski poziom długu sektora publicznego. Wskaźnik ten wzrósł z 39,9 proc. PKB do 45,7 proc. PKB.

Wcześniej również szwedzki bank centralny Bank Szwecji wskazał, że spowolnienie gospodarki kraju, w związku z pandemią koronawirusa, jest na razie mniejsze, niż przewidywano.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki