REKLAMA

Szwecja zaprezentowała antypandemiczny budżet na 2021 rok

2020-09-21 10:45
publikacja
2020-09-21 10:45
fot. RPBaiao / Shutterstock

Rząd Szwecji zaprezentował w poniedziałek w parlamencie budżet na 2021 rok, mający pomóc gospodarce wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Rekordowe nakłady mają być możliwe dzięki wcześniejszym oszczędnościom.

W zaproponowanym budżecie mniejszościowy rząd socjaldemokratów oraz Partii Ochrony Środowiska, wspierany przez Partię Centrum oraz Liberałów, zaproponował zwiększenie nakładów o 105 mld koron (10,1 mld euro) w 2021 roku.

"Jest to możliwe dzięki oszczędnościom, jakie poczyniliśmy w czasach dobrej koniunktury. Mamy większe pole manewru niż wiele innych krajów europejskich z powodu niskiego zadłużenia" - tłumaczyła na konferencji prasowej minister finansów Magdalena Andersson.

Pieniądze mają zostać przeznaczone zarówno na inwestycje w sektor państwa opiekuńczego (m.in. wyższe zasiłki dla bezrobotnych przez dwa lata, wyższe emerytury), jak i obniżkę podatków od firm oraz osób fizycznych.

Według szacunków nakłady mają przyczynić do powstania 75 tys. nowych miejsc pracy. Część funduszy zostanie przeznaczona również na wsparcie zielonej gospodarki (np. możliwość zwrotu części kosztów instalacji paneli słonecznych).

Jak wskazują pierwsze komentarze w szwedzkich mediach, celem przyszłorocznego budżetu jest "słodzenie", aby wzbudzić w społeczeństwie optymizm oraz wesprzeć spadającą konsumpcję. Od strony politycznej kryzys wywołany pandemią koronawirusa spowodował, że koalicyjne partie oraz wspierające je ugrupowania mogły przeforsować swoje propozycje bez konieczności zwracania uwagi na koszty.

Opozycyjna centroprawicowa Umiarkowana Partia Koalicyjna skrytykowała budżet. W opinii reprezentującej to ugrupowanie Elisabeth Svantesson rząd "podwyższając zasiłek dla bezrobotnych sprawi, że w Szwecji nie będzie opłacało się pracować".

W tym roku PKB Szwecji ma zmniejszyć się o 4,6 proc., a bezrobocie pod koniec roku wyniesie 9 proc.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki