Szwecja: tłumy w ogródkach kawiarnianych

W Szwecji liczba ofiar koronawirusa wzrosła w ciągu doby o 106 - do 793 osób. Podał to w czwartek Urząd Zdrowia Publicznego. Władze przyznały, że istnieje problem zatłoczonych ogródków kawiarnianych.

(fot. Johan Nilsson / Forum)

Według ostatnich statystyk koronawirusa potwierdzono u 9141 osób, co oznacza wzrost o 700 zachorowań w ciągu doby. Najwięcej przypadków (3,8 tys. zakażonych, 486 zmarłych) dotyczy Regionu Sztokholm.

W stolicy Szwecji oraz innych dużych miastach wraz z pierwszymi wiosennymi dniami pojawił się problem zatłoczonych ogródków kawiarnianych. Z analizy przeprowadzonej przez reporterów programu Ekot Szwedzkiego Radia w co najmniej 50 obiektach gastronomicznych w Sztokholmie, Goeteborgu oraz Malmoe występował problem kolejek oraz dużej liczby gości.

W Szwecji jedynym wprowadzonym przez władze obostrzeniem jest nakaz serwowania dań i napojów przy stolikach zamiast przy barze oraz zachowanie odległości, a także zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.

"W święta będziemy przeprowadzać kontrole" - zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej główny epidemiolog Anders Tegnell, który przyznał, że do Urzędu Zdrowia Publicznego napływają skargi na restauratorów. "Odpowiedzialność spoczywa nie tylko na właścicielach restauracji, ale też na gościach. Wszyscy musimy zwracać uwagę, czy przy stolikach w słońcu nie jest zbyt tłoczno" - zaapelował.

W największych miastach kontrole mają być przeprowadzane przez inspektorów z gmin odpowiedzialnych za wydawanie zezwoleń na działalność gastronomiczną. Restauratorom, którzy nie będą stosować się do rekomendacji grozi zamknięcie ich lokali.

W tym roku z powodu wczesnej wiosny władze wielu miast, w tym Sztokholmu, zezwoliły na wcześniejsze rozstawienie ogródków kawiarnianych.

Główny epidemiolog Anders Tegnell po raz kolejny zaapelował o unikanie wyjazdów na święta. Wiele pozostających w miastach osób szuka jednak rozrywki, udając się do restauracji w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 18 do_niczego

A w Polsce stojąc na dworze przez długi czas w kolejce do marketu,na pewno żadna choroba,przeziębienie wirus nas nie dopadnie.Ciekawe jakby tak zaczął padać deszcz kilka dni,ludzie musieli by stać w tym deszczu bo Politycy tak chcą.Jak choroba ma dopaść człowieka to żadne obostrzenia czy pieniądze nie pomogą. Jak ma nas dopaść przeziębienie to nas i tak dopadnie nie wiadomo jak będziemy dbać o siebie. To niech lepiej we wszystkich krajach świata podają dokładne informacje o rodzajach zgonu,np. Grypa 50 osób,niewydolność serca 130 osób,rak płuc 5 osób,rak nerek 4 osoby i Koronawirus 10 osób. Bo teraz można odnieść wrażenie że wszyscy są wrzucani do jednego wora o nazwie KORONAWIRUS. Ale cyrk

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 4 trooper

Przeziębienie czy grypa to choroby wiruzowe i nie biorą się z przemoczenia, wychłodzenia itp itd. Tym trzeba się zarazić, więc tak, jak będziesz dbał o higienę i trzymał się z dala od ludzi ludzi, to ich unikniesz.
Bakterie to inna sprawa, ale zakażenia bakteryjne są rzadsze i dbając o odporność organizmu itp można się ich również ustrzec. Pozatym, w razie W bakterie można atakować najpierw czosnkiem/cebulą/miodem a później antybiotykiem. Z wirusami nie ma tak lekko, bo antybiotyki na nie nie działąją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 12 czeslaw_mucha

Ja chcę do Szwecji!!! Uciekać z tego dzikiego, stadnego kraju! :(

! Odpowiedz
1 5 itsofunny

icha icha ! To pod TIRa

! Odpowiedz
3 10 waldek11

Przecież wyjechać można w każdej chwili.
W czym problem.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 48 krokus12

Szwedzi wybrali inną drogę walki to która była lepsza i miała mniej ofiar okaże się za rok wtedy statystyki pokażą ilu ludzi zmarło przez wirusa a ile z perturbacji gospodarczych i wtedy zobaczymy która droga była lepsza

! Odpowiedz
7 9 wyrobnik

Oczywiście jak w Szwecji umrze więcej osób niż u nas to trole powiedzą, że dane są sfałszowane, bo im się nie mieści w głowie że Szwed mógł się pomylić, a Polak mógł mieć rację ;)

! Odpowiedz
46 20 bha

Niestety...Szaleństwo coraz bardziej ogarnia wielu nieodpowiedzialnych i krótkowzrocznych dopóki covid 19 nie dotknie ich lub ich bliskich będą dalej,,udawać Greka" ,ale tylko do czasu... INFO https://www.worldometers.info/coronavirus/

! Odpowiedz
41 24 trooper

Uuu będą płakać w Szwecji. Wczoraj 480 a dziś aż 726 nowych przypadków.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil