REKLAMA
PILNE

Szwajcaria: wysoki kurs franka wpędza gospodarkę w recesję

2015-08-26 14:56
publikacja
2015-08-26 14:56

Wysoki kurs franka sprawia, że Szwajcarię czeka pierwsza od 2009 roku recesja. Oczekuje się, że rząd poinformuje o tym w piątek. "Widać, że gospodarka płaci cenę za silną walutę" - powiedział w środę szef Szwajcarskiego Instytutu Ekonomii Jan-Egbert Strum.

fot. / / YAY Foto

W pierwszym kwartale 2015 roku PKB Szwajcarii skurczyło się o 0,2 proc., a w drugim prawdopodobnie o 0,1 proc. - pisze Reuters powołując się na analityków. Spadki PKB utrzymujące się nieprzerwanie przez dwa kwartały to ewidentna, choć niewielka recesja.

Zdaniem ekonomistów będzie ona krótkotrwała; jest pochodną uwolnienia kursu franka szwajcarskiego, co bardzo zaszkodziło napędzanej przez eksport gospodarce. Szybka aprecjacja waluty sprawiła też, że analitycy skorygowali prognozy gospodarcze dla Szwajcarii.

Strum uważa jednak, że konsekwencje umocnienia waluty są i tak mniejsze niż przewidywano, ponieważ straty, jakie poniosły firmy eksportowe zostały częściowo wyrównane przez zyski bardzo dynamicznego rynku nieruchomości oraz ujemne stopy procentowe banku centralnego.

Wzrosła też siła nabywcza Szwajcarów i spadły ceny.

Jak przypomina "Economist" bank centralny Szwajcarii bardzo długo interweniował na rynkach walutowych, by zapobiec aprecjacji franka i utrzymać jego kurs poniżej pułapu, który we wrześniu 2011 roku ustalono na poziomie 1,2 franka za euro.

W styczniu 2015 roku bank centralny nieoczekiwanie zrezygnował z tej polityki, co zostało zinterpretowane jako próba zapobiegnięcia skutkom decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który przygotowywał program luzowania ilościowego (emisji pieniądza i skupowania aktywów na rynku wtórnym, by pobudzić gospodarkę) opiewający na 1,1 bln euro. W rezultacie kurs franka do euro natychmiast podskoczył o ponad 20 proc.

Według "Economista" konsekwencje aprecjacji były niekorzystne z dwóch względów: szwajcarskie towary eksportowe stały się dla cudzoziemców znacznie droższe, co z kolei spowodowało spowolnienie gospodarki już w pierwszym kwartale 2015 roku.

Ponadto spadek kursu euro do franka spowodował ogromne straty rezerw walutowych banku centralnego Szwajcarii; sięgnęły one 550 mld dolarów, z czego równowartość 230 mld USD to rezerwy w unijnej walucie. "A to jest przyczyną 94 proc. wszystkich strat, jakie poniósł bank w pierwszym półroczu 2015 roku" - pisze "Economist".

Brytyjski tygodnik podał, że od początku roku straty banku centralnego stanowią równowartość 7,5 proc. szwajcarskiego PKB. (PAP)

fit/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Obserwator
Podsunę Szwajcarom (za darmo!) genialny pomysł: zamieńmy naszych rządzących na ich rządzących. Nie na długo, powiedzmy, że na rok.

Kilka błyskotliwych pomysłów naszej rządzącej elity wystarczy, aby kurs Franka spadł do dawno niewidzianych poziomów.
A u nas ludzie może przekonaliby się, że może być normalnie.
Podsunę Szwajcarom (za darmo!) genialny pomysł: zamieńmy naszych rządzących na ich rządzących. Nie na długo, powiedzmy, że na rok.

Kilka błyskotliwych pomysłów naszej rządzącej elity wystarczy, aby kurs Franka spadł do dawno niewidzianych poziomów.
A u nas ludzie może przekonaliby się, że może być normalnie.

Same plusy. Proszę szanownych Szwajcarów o kontakt.
~dżepetto
Nadrukowali franków jak durni by utrzymać parytet czyli osłabili walute ,a rynek wycenił to w drugą strone . Patrząc do usd to się mocno osłabił przez 10 lat to jakie umocnienie , bzdura , kiedyś były 4 dolce za franka a teraz 1/1. Pytanie brzmi , jak ją teraz osłabić jak wszystkie stymulacje wykonane ? . Obniżenie Nadrukowali franków jak durni by utrzymać parytet czyli osłabili walute ,a rynek wycenił to w drugą strone . Patrząc do usd to się mocno osłabił przez 10 lat to jakie umocnienie , bzdura , kiedyś były 4 dolce za franka a teraz 1/1. Pytanie brzmi , jak ją teraz osłabić jak wszystkie stymulacje wykonane ? . Obniżenie stóp do -2% nie bo to wzrost deflacji . ? Ciekawe co zrobią ?
~rttyyu
oni nic nie muszą robić, wszystko za nich zrobi rynek, jeżeli gospodarka zacznie im klękać to i waluta się osłabi
~zapodajew
oj biedni Ci górscy izraelici, szkoda mi ich, może jakieś paczki im podeślemy?
~Twix
Totalne bzdury dla mini.Jak obliczć PKB,jak pieniądz jest wirtualny,kaszlący,hihoczący.Ble,Ble.
~Obywatel
Niech MinFin ogłosi (tylko ogłosi, bez żadnych ruchów ustawodawczych) że zamiast na EUR, zamienimy PLN na CHF. W stosunku 1.5 PLN do 1 CHF. Kurs CHF/EUR wzrośnie natychmiast ;) I być może spadnie kurs PLN/CHF :P
~ojtam
Kupią sobie inną gospodarkę .Jak się obkupią to kurs spadnie.
~Obywatel
Proponuję polską gospodarkę ;)
~rei
Już kupują wszędzie. W Polsce wiele dobrych średniej wielkości firm kupili helweci w ostatnich miesiącach. W sumie dobry biznes...
~hehe odpowiada ~Obywatel
Razem z górnikami i związkowcami czy bez ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki