Szwajcaria: według sondaży 78 proc. przeciw bezwarunkowemu dochodowi

78 proc. Szwajcarów odrzuciło w niedzielnym referendum pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego, a 22 proc. było za takim rozwiązaniem - prognozuje instytut sondażowy gfs.bern na podstawie cząstkowych wyników głosowania w 19 kantonach.

(fot. RUBEN SPRICH / FORUM)

Lewicowa grupa inicjatorów referendum uznała w niedzielę swoją porażkę, ale zwróciła uwagę, że osiągnięty wynik i tak okazał się zaskakująco dobry. To "sensacyjny sukces"; 22 proc. to "o wiele więcej, niż spodziewaliśmy się uzyskać, a to oznacza, że debata (o bezwarunkowym dochodzie podstawowym) będzie kontynuowana na szczeblu międzynarodowym" - oświadczył jeden z pomysłodawców Daniel Haeni.

Autorzy inicjatywy proponowali w dyskusjach, by każdy dorosły mieszkaniec Szwajcarii niezależnie od swych dochodów otrzymywał co miesiąc od państwa nieopodatkowaną kwotę 2,5 tys. franków, natomiast osoby w wieku do 18 lat - 625 franków. Tłumaczono to wysokim bezrobociem spowodowanym rosnącą robotyzacją.

Postawione w referendum pytanie dotyczy tylko wprowadzenia takiego świadczenia, a nie jego wysokości, która - jak formułuje to przedstawiony projekt nowelizacji konstytucji - "ma umożliwić całemu społeczeństwu godny byt człowieka i udział w życiu publicznym".

Jak zauważył szef instytutu gfs.bern Claude Longchamp, ważnym argumentem za odrzuceniem tego pomysłu były do końca niewyjaśnione wątpliwości co do jego finansowania.

Według rządowych obliczeń realizacja inicjatywy kosztowałaby corocznie 208 mld franków, przy czym znaczną większość tych kosztów pokryłby transfer środków przeznaczanych do tej pory na inne cele, w tym świadczenia społeczne. Nie dałoby się jednak uniknąć konieczności dofinansowywania budżetu każdego roku kwotą 25 mld franków, na co potrzebne byłyby znaczne oszczędności lub podwyżki podatków.

Władze i większość partii politycznych uważają pomysł za utopijny, zbyt kosztowny i szkodliwy dla gospodarki. Rząd Szwajcarii zalecił obywatelom, by głosowali przeciwko inicjatywie. Jak zaznaczył, wprowadzenie dochodu podstawowego sprawiłoby, że dla niektórych grup - np. otrzymujących najniższe płace czy zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin - działalność zarobkowa przestałaby być finansowo atrakcyjna.

Niedzielne głosowanie odbywa się w efekcie społecznej kampanii, w trakcie której do października 2013 roku zebrano ponad 126 tys. podpisów. Jednak obie izby parlamentu odrzuciły tę inicjatywę przeważającą większością głosów, czyniąc referendum nieuchronnym.

Uczestnicy kampanii chcieli przykuć swą inicjatywą uwagę międzynarodową i stworzyli nawet plakat większy od boiska piłkarskiego z napisem "Co byś zrobił, gdyby twój dochód był zabezpieczony?". Plakat był pokazywany w Genewie, Berlinie i poprzez łącze wideo w Nowym Jorku.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to jedna z pięciu spraw, o których decydowali Szwajcarzy w niedzielnym referendum. Według gfs.bern nie przeszedł również pomysł zobowiązania państwowych firm, by interes klienta traktowały jako ważniejszy niż dążenie do zysku. Zdaniem rządu osłabiłoby to konkurencyjność tych przedsiębiorstw i doprowadziło do podwyższenia podatków. Odrzucono też propozycję zmian w systemie finansowania dróg. Wyborcy zagłosowali za to za ustawą przyspieszającą rozpatrywanie wniosków azylowych oraz zgodzili się na przeprowadzanie, pod ściśle określonymi warunkami, badań przesiewowych zarodków przed ich implantacją w łonie kobiety.

Wyniki referendów są w Szwajcarii wiążące.(PAP)

akl/ cyk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ~Korwwfinowiec

"soszalism killis"!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 6 ~grubasek

W naszej relacji przedstawiliśmy już wczesnym popołudniem wyniki na "nie" http://tlustekoty.pl/szwajcarzy-decyduja-o-wprowadzeniu-gwarantowanego-dochodu/.

Swoją drogą, czy 22% głosów na TAK wynikło ze świadomości tego, że robotyzacja naprawdę zabierze miejsca pracy, czy po prostu z chęci otrzymywania pieniędzy za nic? Strzelamy w odpowiedź drugą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~generalkoster

Dla lewaków 22% to sukces, bo według nich 22% głosów na lewaków równa się 100%. Ot taka leninowska mentalność. Syfilis Lenina dokonał strasznego spustoszenia w Europie..

! Odpowiedz
4 6 ~hahaha

czy chcesz bezwarunkowo dostawać 2500 zł miesięcznie
wynik głosowania w bantustanie Polaczkowo wśród wyborców PIS 99,99% za

! Odpowiedz
1 8 ~Sumienie

PiS, PO, SLD, Nowoczesna, PSL, Partia Razem i w dużej mierze Kukiz'15 to są wszystko partie socjalistyczne, nie miej złudzeń, proponuję posłuchać ich przedstawicieli i poczytać programy.
Tak więc, sądzę, że rozkład głosów wśród elektoratu poszczególnych partii nie byłby aż tak diametralnie różny (stawiam na wahania w zakresie 95-60% za rozdawnictwem).
Poza tym wyrażanie się w sposób pejoratywny o własnym narodzie świadczy tylko i wyłącznie o tobie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~QU odpowiada ~Sumienie

a co ma wspólnego zdrowy rozsądek i zrozumienie tematu ze socjalizmem????bo jeśli ktoś chce rozdawać coś czego niema lub cudze to należy wysłać na badania psychiatryczne lub zamknąć w skansenie,a nie nazywać tego socjalizmem lub kiełbasą wyborczą ,bo to nie jest kiełbasa wyborcz lecz korupcja !!!!!! proszę sobie wyobrazić sytuacje w której ktoś starający się o stanowisko wypisuje takie bzdury . w jaki sposób by został potraktowany??? czy nasi politycy są zdrowi na umyśle ???lub nasze szkoły kształcą DEBILI!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 ~SmoczekW

Obawiam się, że u nas wynik takiego referendum byłby dokładnie odwrotny...
Bogactwo tego kraju jak widać ma solidne podstawy w narodzie... tak więc jeszcze przyjdzie nam sporo poczekać na zmiany na rodzimym podwórku.

! Odpowiedz
26 2 ~autor_widmo

Szwajcaria ma kasy w nadmiarze, mogli się podzielić z innymi krajami poprzez turystyke, spędzenie emerytury w biedniejszych a cieplejszych krajach, ale nie! Oni są jak pracownicy Credit Swiss, będą pracować do północy, sobota, niedziela, tylko po to żeby inny nie dostał pracy. Krótkowzroczność. Naród jak pies ogrodnika, sam nie uzyje i drugiemu nie da. Porażka nie lewaków, a mentalności tego narodu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 20 ~mwm

Dobrobyt bierze się z pracy !!!, skoro wypracowali sobie takie bogactwo (podobnie jak Dania, Norwegia, Szwecja) to dlaczego niby maja się dzielić z innymi ? A na wakacje jeżdżą tam niemal wszyscy i to na Karaiby, na Kubę czy do Tajlandii ...a nie nad jezioro z materacem..... W tych krajach juz przeciętny 20 latek ma zwiedzone pół świata....Oni na to ciężko pracowali...Teraz mogą pozwolić sobie na wysoki standard życia, pracy (robotyzacja),socjal itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 3 ~kolo odpowiada ~mwm

pracowali a w czym?. Bo pracują to dużo Polacy i to od lat a jakoś nasz poziom życia nie idzie do przodu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil