Szumowski: nasza propozycja to 100 mld zł na NFZ już w tym roku

2019-05-13 08:33
publikacja
2019-05-13 08:33

Złożymy do parlamentu propozycję zmian planu finansowego NFZ. Nasza propozycja to 100 mld zł już w tym roku – powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

/ fot. Ministerstwo Zdrowia / Flickr

Szumowski spotkał się z dziennikarzami na briefingu prasowym, który odbył się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie.

Jak zaznaczył, w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawia się bardzo wiele hojnych obietnic. "Nasza propozycja to 100 mld zł już w tym roku. Chciałbym państwu przekazać bardzo dobrą wiadomość. W przyszłym tygodniu składamy do parlamentu propozycję zmian planu finansowego NFZ" – poinformował.

"Przekroczymy w 2019 r. taką symboliczną barierę 100 mld zł, które w roku 2019 chcemy przeznaczyć na leczenie polskich pacjentów" – podkreślił Szumowski. Dodał, że "to nie jest hipotetyczne 100 mld, to jest konkretne 100 mld tu i teraz". "Te pieniądze inwestujemy bardzo rozsądnie w kadry" – zaznaczył.

Minister zdrowia ocenił, że kiedyś co trzecia pielęgniarka nie chciała pracować w zawodzie. "W 2018 r. ten zawód wreszcie stał się atrakcyjny znowu dla młodych adeptek i wszystkie absolwentki odebrały prawo wykonywania zawodu" – ocenił.

Poinformował, że rząd inwestuje także w lekarzy, czego przykładem jest to, że na studiach medycznych jest obecnie ok. 2 tys. więcej miejsc. "To jest działanie, które pozwoli skrócić kolejki. Bez specjalistów skracanie kolejek nie jest chyba bardzo proste" – zastrzegł.

Według Szumowskiego NFZ inwestuje także sprzęt. "W szpitalne oddziały ratunkowe zainwestowaliśmy prawie 1,2 mld zł pieniędzy unijnych i pieniędzy z różnych innych źródeł w sprzęt na szpitalnych oddziałach ratunkowych" – mówił Szumowski. Jednocześnie przyznał, że same pieniądze unijne nie skrócą kolejek na SOR-ach i nie poprawią opieki nad pacjentem.

"Do tego potrzebne są znowu kadry medyczne. Dlatego też od 1 października zmieniamy zasady, ujednolicamy zasady działania wszystkich SOR-ów. Jestem przekonany, że te działania poprawią opiekę nad pacjentem" – ocenił.

Dodał, że zapowiadane 100 mld zł zostanie przeznaczone także na sprawiedliwy i równomierny dostęp do terapii w Polsce.

"W zeszłym tygodniu ogłosiliśmy rozszerzenie programu leczenia udaru metodą mechaniczną, gdzie pacjent ma większą szansę na uniknięcie bardzo poważnych powikłań, zgonu czy niepełnosprawności" – przypomniał minister zdrowia. Podkreślił, że rozszerzana jest też dostępność leczenia onkologicznego. "Tutaj słyszeliśmy też o obietnicach powstania 16 centrów leczenia onkologicznego. Ja też chciałem przekazać dobrą wiadomość: te centra od kilka lat są i działają" – stwierdził.

Zdaniem Szumowskiego rząd inwestuje również w skracanie kolejek. "Oczywiście nie skrócimy wszystkich kolejek naraz. Jeżeli popatrzymy na to, że odziedziczyliśmy blisko półmilionową kolejkę w leczeniu zaćmy i skróciliśmy ją o 70 tys. osób – to jest populacja Olsztyna. To pokazuje, że tam, gdzie skupiamy swoje działanie, tam skracamy kolejki. Również tomografia, rezonans – to są niezwykle potrzebne badania diagnostyczne (...). Tam też skróciliśmy kolejki" – ocenił.

Jednocześnie – podkreślił Szumowski – dzięki nielimitowanym płatnościom za te zabiegi kolejki się skrócą jeszcze bardziej.

"Nowoczesną służbę zdrowia zaczęliśmy tak naprawdę budować razem z informatyzacją ochrony zdrowia. Milion osób już skorzystało z e-recepty, mamy e-zwolnienia, mamy internetowe konta pacjenta. To jest droga z lat 90., ale z XXI wieku" – mówił Szumowski.

Podkreślił, że zgadza się z Grzegorzem Schetyną, że "zdrowie jest ponad podziałami politycznymi". "Nie powinno być wykorzystywane w bezpośredniej kampanii, ostrej kampanii wyborczej. W związku z tym liczę na poparcie wszystkich klubów parlamentarnych dla złożonej nowelizacji planu finansowego NFZ" – zaznaczył. 

Autor: Iwona Żurek

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
szlachta-nie-pracuje
nie ma znaczenia ile się włoży w ten syf tam zawsze będzie za mało
anna_domagalczyk
Czyżby przestraszyli się przed wyborami? Elektorat PIS to przede wszystkim starsi ludzie, którym 500+ nic nie daje, a nie zależy im też tak bardzo na jednorazowej jałmużnie 880 zł. A za to chodzą częściej do lekarzy i widzą postępującą mizerię potrzebnej im służby zdrowia. Takie "centrum" populacji emerytów.Czyżby przestraszyli się przed wyborami? Elektorat PIS to przede wszystkim starsi ludzie, którym 500+ nic nie daje, a nie zależy im też tak bardzo na jednorazowej jałmużnie 880 zł. A za to chodzą częściej do lekarzy i widzą postępującą mizerię potrzebnej im służby zdrowia. Takie "centrum" populacji emerytów. Musi faktycznie źle iść PISowi, skoro zabrali się za obiecanki dla tych, których byli pewni jako wyborców. Problem może być w tym, że te pieniądze trzeba będzie dać a nie obiecać (nie wszyscy emeryci z "centrum" to łatwowierni prostaczkowie), a o to może być trudniej.
gwisniew
Miałeś chyba na myśli "centrum" DEpopulacji emerytów
trooper
100 miliardów, ale dlaczego akurat 100? Czy ktoś liczył, że tyle akurat potrzeba? Wątpię. Jest 100 bo to okrągła liczba i dobrze się prezentuje w 'reklamach'. Taka to ekonomia XXI wieku.
gwisniew
Ale to łącznie z tym, co już teraz NFZ dostaje, więc może się nawet okazać, że te 100mld to mniej niż obecnie ;)
histeryk
"Świadczenia dla każdego, likwidacja NFZ oraz budżetowe finansowanie zdrowia – to pomysły największej partii opozycyjnej (PiS) na zmianę systemu" (wrzesień 2015 r.).
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/500953,ochrona-zdrowia-pis-chce-zlikwidowac-nfz-i-skladke-zdrowotna.html
forfun
było to zrobic wcześniej - obiecanki to nie tu i nie teraz

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki