Szumowski: Będą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych

2020-08-07 10:58
publikacja
2020-08-07 10:58
fot. Kacper Kowalski / Forum

Poprosiłem MSWiA oraz GIS o wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych oraz powiatach "żółtych" i "czerwonych", w których wprowadzono dodatkowe obostrzenia - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Resort zdrowia w czwartek poinformował o planowanym wprowadzeniu od soboty dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń.

W piątek w programie "Tłit" Wirtualnej Polski minister Łukasz Szumowski zapowiedział wzmożone kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa w miejscowościach turystycznych oraz w tych 19 powiatach, w których zostają wprowadzane dodatkowe obostrzenia. Poinformował, że rozmawiał już na ten temat z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim, wiceministrem Maciejem Wąsikiem.

"Również poprosiłem pana ministra (Jarosława) Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego o wzmożone kontrole zarówno w tych powiatach +żółtych+ i +czerwonych+, jak również w pasie nadbrzeżnym i miejscowościach turystycznych, choćby takich rzeczy, jak zachowanie się w restauracjach, w sklepach" - dodał minister.

"To, że jesteśmy na wakacjach, nie zwalnia nas z tego, że jak wchodzimy do sklepu to zakładamy maskę, a jak wchodzimy do restauracji, to trzymamy dystans. I nie zwalnia to restauratorów z tego, że stoliki mają być w odpowiedniej odległości" - przypomniał szef MZ.

Szumowski zwrócił uwagę, że w pasie przybrzeżnym nie ma tak dużej liczby zachorowań, jak można było się spodziewać. W tym kontekście minister zwrócił uwagę, że plażowicze często korzystają z parawanów i w efekcie zachowują dystans 1,5 m. "Poza tym polskie wybrzeże jest zwykle wybrzeżem wietrznym" - dodał.

Od soboty MZ w powiatach z największym przyrostem zakażeń wprowadzi dwa rodzaje obostrzeń – czerwone i żółte.

Większe, czerwone obostrzenia, będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim, i wodzisławskim, a także w miastach na prawach powiatu: w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej i w Rybniku. Tam wprowadzane są najbardziej rygorystyczne obostrzenia zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do osoby na cztery metry kwadratowe. Ponadto wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

Łagodniejsze, "żółte" rygory, będą w powiatach: wieruszowskim, jarosławskim, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim i oświęcimskim, a także w miastach na prawach powiatu: Jastrzębiu–Zdroju, Przemyślu i w Żorach. Tam, według zapowiedzi MZ, możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dotyczące ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
karbinadel
A wpływy z podatków coraz mniejsze...
gromowladna
Hahaha. Naprawdę? Kontrole? I co to da? Jak chcą to zrobić? Śmieszne. To już dawno wymknęło się spod kontroli.
zenonn
Na naszych oczach rośnie pokolenie bojące się własnego cienia. Strach pomyśleć co by było, gdyby śmiertelność COVID-19 dorównywała Czarnej Śmierci czy grypie Hiszpance.
Strach – najpotężniejsze narzędzie kontroli

Read more: https://www.pch24.pl/kultura-strachu--jedyna-kultura-pandemii-xxi-wieku,77667,i.
Na naszych oczach rośnie pokolenie bojące się własnego cienia. Strach pomyśleć co by było, gdyby śmiertelność COVID-19 dorównywała Czarnej Śmierci czy grypie Hiszpance.
Strach – najpotężniejsze narzędzie kontroli

Read more: https://www.pch24.pl/kultura-strachu--jedyna-kultura-pandemii-xxi-wieku,77667,i.html#ixzz6URRcoqFp
mmonline420
"Nowa normalność" to najwyraźniej kontrole, represje, ograniczenia, donosy, szerzenie strachu. Wszystko na podstawie testu, który wykrywa wycinek RNA a nic nie mówi o obecności wirusa czy chorobie. Badania przesiewowe na Śląsku o wysokim poziomie błędu mają wymusić restrukturyzację górnictwa (swoją drogą "Nowa normalność" to najwyraźniej kontrole, represje, ograniczenia, donosy, szerzenie strachu. Wszystko na podstawie testu, który wykrywa wycinek RNA a nic nie mówi o obecności wirusa czy chorobie. Badania przesiewowe na Śląsku o wysokim poziomie błędu mają wymusić restrukturyzację górnictwa (swoją drogą zbyt długo przekładaną, bo jest jak gorące żelazo w dłoniach), badania w zakładach mięsnych (podobnie jak w USA czy Niemczech) bo społeczeństwa mają docelowo spożywać mniej mięsa, etc. etc. Tak można dalej w wielu wymiarach, bo Agenda 2030 ma wiele celów.
antek10
Więcej bonów turystycznych pany przy korycie. Kupiliscie wybory tymi bonami - zdrowie polaków wam koło pióra lata.
eagleeye
Otrząśnijmy się z tego kitu wmawianego nam iż jest coś czego nie ma, a jak jest to jest to tylko promil co ma "katar".
secundus
z całego serca, życzę temu "człowiekowi" aby wywieźli go jak Jagnę w "Chłopach"

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki