REKLAMA
WS27

Sztuczna inteligencja. Ponad połowa firm w Polsce w ciągu dwóch lat będzie z niej korzystać

Alan Bartman2021-12-13 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-12-13 06:00

Blisko co trzecia organizacja w Polsce wdrożyła systemy i rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji – wynika z badania grupy Fellowmind. Na tym jednak biznes nie poprzestanie, ponieważ w ciągu dwóch lat ok. 38 proc. firm postawi w swojej pracy na algorytmy. W nowych wdrożeniach przoduje branża finansowa, która dzięki temu usprawnia kontakt z klientami.

Sztuczna inteligencja. Ponad połowa firm w Polsce w ciągu dwóch lat będzie z niej korzystać
Sztuczna inteligencja. Ponad połowa firm w Polsce w ciągu dwóch lat będzie z niej korzystać
fot. Jirsak / / Shutterstock

Od wybuchu pandemii zauważalne są spore zmiany na rynku pracy, m.in. w podejściu do wykonywania swoich obowiązków, jak chociażby praca zdalna czy automatyzacja procesów. Z raportu The People & Technology 2022 r. przygotowanego przez grupę Fellowmind wynika, że w Polsce 31 proc. organizacji i przedsiębiorstwo wdrożyło usprawnienia oraz systemy ściśle polegające na sztucznej inteligencji (AI). Dla 86 proc. firm to właśnie wprowadzenie licznych obostrzeń i zmiany w gospodarce spowodowały przyśpieszenie digitalizacji.

Z badania wynika również, że w ciągu dwóch lat AI w pracy będzie wykorzystywać ponad dwie trzecie przedsiębiorstw w Polsce. Deklaracje chęci wdrożenia nowych systemów złożyło 38 proc. reprezentantów różnych branż, spośród których 92 proc. chciałoby zrobić to do 2024 roku.

Przede wszystkim finanse

Jednak nie dla wszystkich wdrożenie sztucznej inteligencji jest priorytetem. Dla 27 proc. udzielających odpowiedzi skorzystanie z nowych technologii nie jest w ich planach. Respondenci zapytani o powody w większości wskazali, że chodzi o kwestie pieniędzy. Dla 35 proc. koszt ewentualnych zmian jest za wysoki, aby się na nie zdecydować.

– Badania udowadniają nam, że choć polski biznes jest pozytywnie nastawiony do sztucznej inteligencji, wciąż zaskakująco często problemem okazuje się brak świadomości w zakresie oferowanych przez nią korzyści. Jak pokazują wyniki, 35 procent firm nie decyduje się na implementację AI ze względu na wysoki koszt inwestycji. Wdrożenie nowoczesnych technologii wprowadza jednak szereg rozwiązań, które wpływają na późniejsze oszczędności. Optymalizacja procesów znacząco przyspiesza zwrot z inwestycji. Sztuczna inteligencja usprawnia również obsługę klientów. Odpowiadając na ich potrzeby w zakresie całodobowego wsparcia, realizacja celów biznesowych jest znacznie skuteczniejsza – mówi Daniel Olejniczak z Fellowmind Poland.

Dla blisko co trzeciego badanego (30 proc.) inwestycja w sztuczną inteligencję nie wydaje się wartościowa dla prowadzenia biznesu. Brakiem wiary w rynek zajmujący się wdrażaniem systemów AI wykazało się natomiast 16 proc. ankietowanych.

Sztuczna inteligencja wspiera obsługę klienta

Branża finansowa jest liderem pod względem wdrożeń nowych technologii cyfrowych. Blisko połowa przedsiębiorstw (49 proc.) z sektora korzysta w codziennej pracy ze sztucznej inteligencji. Jak zauważają autorzy raportu, z uwagi na specyfikę branży najpopularniejszym i najchętniej wspomaganym obszarem przez AI jest obsługa klienta, np. poprzez wprowadzenie chatbota czy systemu CRM, który ma za zadanie ogólne wspomaganie procesów na linii klient-firma.

Ze względu na swoją specyfikę, branża finansowa stała się cyfrowa zdecydowanie wcześniej od innych. Firmy z tego sektora już od lat wdrażają nowoczesne rozwiązania technologiczne, również bazujące na sztucznej inteligencji. Blisko połowa przedstawicieli tego rynku w Polsce największą wartość AI dostrzega w zwiększeniu samoobsługi klientów poprzez uproszczenie procesów, a 41 procent zwiększa dzięki niej efektywność komunikacji. Klientocentryczność wyznacza również kierunki rozwoju w branży. W przypadku planowanych na najbliższe 3-5 lat inwestycji, ponad połowa organizacji finansowych (51 proc. – red.) wskazuje na systemy CRM – tłumaczy Daniel Olejniczak.

Na podium znalazły się również branże usług publicznych (47 proc.) oraz rolnictwo i budownictwo (w obu przypadkach po 40 proc.). Jednocześnie sektorem, który w najmniejszym stopniu przeszedł przez proces cyfryzacji i automatyzacji pracy jest branża zdrowotna, spośród której 12 proc. organizacji korzysta z AI. Wpływ na wynik ma fakt, że w Polsce służba zdrowia w zdecydowanej większości jest publiczna i finansowana z podatków. Jednak jak wskazują autorzy raportu, to 59 proc. respondentów wskazało, że są nastawieni na digitalizację procesów, szczególnie jeżeli chodzi o dokumentację medyczną czy teleporady.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki