REKLAMA

Całkowity zakaz importu ropy czy odcięcie banków Rosji od systemu SWIFT. Szósty pakiet sankcji UE

2022-05-04 09:00, akt.2022-05-04 18:22
publikacja
2022-05-04 09:00
aktualizacja
2022-05-04 18:22
Całkowity zakaz importu ropy czy odcięcie banków Rosji od systemu SWIFT. Szósty pakiet sankcji UE
Całkowity zakaz importu ropy czy odcięcie banków Rosji od systemu SWIFT. Szósty pakiet sankcji UE
fot. Pool / / Reuters

Według propozycji Unii Europejskiej embargo na rosyjską ropę miałoby wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, bez stopniowego wycofywania się z umów - informuje w środę anonimowe źródło agencji Reutera. Ale w środę kraje członkowskie nie osiągnęły porozumienia.

Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, prezentując szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

"Powiedzmy sobie jasno, nie będzie to łatwe, ponieważ niektóre państwa członkowskie są silnie zależne od rosyjskiej ropy, ale po prostu musimy to zrobić. (...) (Prezydent Rosji Władimir) Putin musi zapłacić wysoką cenę za swoją brutalną agresję" - podkreśliła von der Leyen.

Przewodnicząca KE zapewniła, że Unia Europejska zamierza wycofać rosyjską ropę z europejskich rynków "w sposób uporządkowany", który pozwoli zabezpieczyć alternatywne trasy dostaw i zminimalizować wpływ embarga na światowe rynki.

Przedstawione przez nią propozycje muszą zostać jednogłośnie zatwierdzone przez 27 państw członkowskich, aby mogły wejść w życie. Przewodnicząca przyznała, że uzyskanie zgody na sankcje naftowe od wszystkich krajów UE "nie będzie łatwe".

Agencja Reutera podała, powołując się na źródło unijne, że Węgry i Słowacja będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów. Ma to zostać zaproponowane przez UE w celu uniknięcia weta tych dwóch krajów wobec sankcji.

Jeśli embargo na rosyjską ropę zostanie zaakceptowane, będzie to drugi pakiet unijnych sankcji skierowany przeciwko rosyjskim źródłom energii, które nałożono z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę - zauważa Associated Press. Jak podaje, UE pozyskuje ok. 25 proc. ropy z Rosji.

Przewodnicząca KE powiedziała również, że unijnymi sankcjami zostaną objęte trzy "duże rosyjskie banki", w tym Sbierbank. Zostaną one odcięte od systemu SWIFT, co ma umocnić izolację rosyjskiego sektora finansowego.

"W ten sposób uderzymy w banki, które spełniają najważniejszą rolę w rosyjskim systemie finansowym i pozwalają Putinowi na sianie zniszczenia" - powiedziała von der Leyen.

Anonimowe źródło agencji Reutera przekazało, że pozostałe dwa banki to Moskiewski Bank Kredytowy i Rosyjski Bank Gospodarki Rolnej.

UE chce także ukarać nowymi wysokich rangą rosyjskich wojskowych. Mają oni zostać objęci zakazem podróży, a ich aktywa w UE zostaną zamrożone. Von der Leyen nie podała konkretnych nazwisk.

Ponadto UE planuje zakazać emisji trzech dużych rosyjskich nadawców państwowych w krajach Unii.

Aby wspomóc Ukrainę, przewodnicząca KE zaproponowała plan odbudowy kraju po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny. Jak podkreśliła, pakiet pomocowy dla Ukrainy powinien pociągnąć za sobą ogromne inwestycje w kraju, mające na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i wprowadzenie niezbędnych reform.

"Ostatecznie utoruje on drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej" - zapewniła przewodnicząca KE.(PAP)

kjm/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (143)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jan888
Zaśmiecasz forum. Nie chcesz uczestniczyć w dyskusji, nie masz nic do powiedzenia, to chociaż nie spamuj tutaj swoją dziecinadą. Najlepiej listy "wrogów ludu" rób sobie w zeszyciku, a potem możesz je wysyłać w formie donosów - żyjemy w czasach, że może i odniesiesz jakiś skutek (wRealu w końcu rządzący zamknęli bez żadnego Zaśmiecasz forum. Nie chcesz uczestniczyć w dyskusji, nie masz nic do powiedzenia, to chociaż nie spamuj tutaj swoją dziecinadą. Najlepiej listy "wrogów ludu" rób sobie w zeszyciku, a potem możesz je wysyłać w formie donosów - żyjemy w czasach, że może i odniesiesz jakiś skutek (wRealu w końcu rządzący zamknęli bez żadnego sądu, czy zarzutów.)
jaszczura odpowiada jan888
wrealu to dopiero początek, będziecie sczyszczani konsekwentnie z netu
jan888 odpowiada jaszczura
Bolszewia wiecznie żywa ;). Brak argumentów, więc sięgacie po cenzurę. Na szczęście po wyborach idziecie na śmietnik historii. Co za żenada.
jan888
Plan zmierzający do rzekomego zagłodzenia Rosji (w skutek głodzenia obywateli Polski, czy Unii), jest iście cyniczny i szatański. Doskonale widać, że nie tylko są to mrzonki nie mające poparcia w rzeczywistości (sankcje są nieskuteczne), a do tego efektem będzie głęboki kryzys w Unii oraz samej Ukrainie, która czerpie tanie węglowodory Plan zmierzający do rzekomego zagłodzenia Rosji (w skutek głodzenia obywateli Polski, czy Unii), jest iście cyniczny i szatański. Doskonale widać, że nie tylko są to mrzonki nie mające poparcia w rzeczywistości (sankcje są nieskuteczne), a do tego efektem będzie głęboki kryzys w Unii oraz samej Ukrainie, która czerpie tanie węglowodory rosyjskie rewersem z UE.
jaszczura
Ooo, jesteś już na 4 pozycji! iluminata_3, prywaciasz, anty12, jan888, moravitz, laleszek, trolley, boris-vodka, samsza , zoomek, najmadrzejszy, grzegorzkubik, bankster-kreator, trollmaster, obiektywny_komentator, and00, jas2, tomkooo, endes, ptokbentoniczny2, prawdziwy_patriota, znawca_inwestor, drzaraza, majmun, pozhoga, eglantyna,Ooo, jesteś już na 4 pozycji! iluminata_3, prywaciasz, anty12, jan888, moravitz, laleszek, trolley, boris-vodka, samsza , zoomek, najmadrzejszy, grzegorzkubik, bankster-kreator, trollmaster, obiektywny_komentator, and00, jas2, tomkooo, endes, ptokbentoniczny2, prawdziwy_patriota, znawca_inwestor, drzaraza, majmun, pozhoga, eglantyna, warszawyak, itso_ptymistyczna_inflacja, od_redakcji, faramir_z_gondoru, ehud, chenoch
jan888
Obowiązkiem Polski i innych krajów jest dbać w pierwszej kolejności o własnych obywateli, o to aby mieli oni co do garnka włożyć i by mieli opiekę. Widać doskonale, że kraje opętane nakładaniem kolejnych sankcji tego nie robią. Dosłowne zagładzanie ludzi, aby w głupi sposób pomagać innym to zachowania wręcz Obowiązkiem Polski i innych krajów jest dbać w pierwszej kolejności o własnych obywateli, o to aby mieli oni co do garnka włożyć i by mieli opiekę. Widać doskonale, że kraje opętane nakładaniem kolejnych sankcji tego nie robią. Dosłowne zagładzanie ludzi, aby w głupi sposób pomagać innym to zachowania wręcz psychopatyczne.
jan888
Boris Johnson po usłyszeniu historii 77-letniej emerytki, która przez drastyczną podwyżkę rachunków za energię elektryczną, zmuszona jest jeść tylko jeden posiłek dziennie i ogrzewać się w autobusach, chwali się, że to jego ekipa wprowadziła darmowe przejazdy autobusami dla osób starszych:
https://nczas.com/2022/05/04/dramatyczna-
Boris Johnson po usłyszeniu historii 77-letniej emerytki, która przez drastyczną podwyżkę rachunków za energię elektryczną, zmuszona jest jeść tylko jeden posiłek dziennie i ogrzewać się w autobusach, chwali się, że to jego ekipa wprowadziła darmowe przejazdy autobusami dla osób starszych:
https://nczas.com/2022/05/04/dramatyczna-historia-emerytki-nie-uwierzycie-jak-zareagowal-premier-video/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ehud
Pani ginekolog z pewnością uratuje Europę :)

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki